Zorunlu Deprem Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Türkiye aktif deprem kuşaklarından birinin üzerinde yer almaktadır. Ülkemizin neredeyse yarısı yüksek deprem bölgeleri arasındadır. Yakın zamanlarda büyük ve yüksek hasarlı depremler yaşanmıştır ve günümüzde de ufak çaplı depremler devam etmektedir.

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

Türkiye aktif deprem kuşaklarından birinin üzerinde yer almaktadır. Ülkemizin neredeyse yarısı yüksek deprem bölgeleri arasındadır. Yakın zamanlarda büyük ve yüksek hasarlı depremler yaşanmıştır ve günümüzde de ufak çaplı depremler devam etmektedir.

Yaşanan depremler insanları maddi ve manevi pek çok zarara uğratmıştır. Özellikle 17 Ağustos 1999 depreminden sonra gerek devlet gerek ise Sivil Toplum Kuruluşları bu konu üzerinde gerekli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmaların akabinde Doğal Afet Sigortalar Kurumu kurulmuştur. Depremden kaynaklanan zararlar Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK) tarafından koruma altına alınmıştır. Depremden dolayı yaşanılan hasarı en aza indirmek için devlet bütçesinden bağımsız olan deprem sigortası -genel olarak bilinen tabiri ile DASK- yaptırılması gerekmektedir. Deprem sigortası ev ve iş yerlerini, depremler sonucunda oluşabilecek hasarlardan dolayı koruma altına alan sistemdir. Zorunlu deprem sigortası sadece depremi kapsamaktadır. Deprem dışındaki doğal afetler bu korumaya alınmamıştır.

Zorunlu Deprem Sigortası Ne İşe Yarar?

Binaların; temeli, ana duvarı, bahçe duvarları, asansörü, koridoru, tavan ve tabanları, bacaları, merdivenleri, çatısı ve benzer nitelikteki diğer bölümleri deprem sigortası kapsamındadır. Bazı durumlarda oluşan hasarlar sigorta kapsamı dışındadır. Bu durumlar şöyle sıralanabilir:

-Enkaz kaldırma masrafları
-Kar kaybı
-İş durması
-Kira mahrumiyeti
-Alternatif ikametgâh ve iş yeri masrafları
-Mali sorumluluklar
-Eşyalar
-Bedeni zararlar, vefat
-Manevi tazminat
-Deprem ve deprem afeti sonucunda meydana gelen yangın, patlama, tsunami veya heyelanın dışındaki hasarlar
-Depremden bağımsız olarak oluşmuş zararlar

Deprem Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

-Deprem sigortası zorunludur. Ev ve iş yeri sahipleri zorunlu olarak deprem sigortası yaptırmalıdır.
-Deprem sigortası sayesinde deprem sonrası oluşan maddi kayıplar karşılanır.
-Deprem sigortası yaptırılmayan binalar, depremden sonra devletten herhangi bir yardım talebinde bulunamaz.
-Evinizin ya da iş yerinizin içinde bulunan eşyaları koruma altına almak için konut sigortası yaptırmak isteyebilirsiniz. Konut sigortası yaptırmak için önce zorunlu deprem sigortasını yaptırmanız gerekmektedir.
-Yeni alınan ya da kiralanan ev ve iş yerlerinin deprem sigortası olmaması halinde elektrik, su gibi abonelik işlemleri yapılmamaktadır.
-Zorunlu deprem sigortası ile biriken paralar olası bir depremde kullanılacaktır. Bu nedenle deprem sigortasını yaptırarak depreme maruz kalmasanız bile depremde kayıp yaşayan kişilere destek olarak manevi kazanç sağlayabilirsiniz.

Deprem sigortası yasal zorunluluk olmaktan ziyade hem malınız hem de canınız için önemli bir güvencedir. Deprem sigortası için yapmanız gereken tek şey bir sigorta şirketi ile iletişime geçmektir. Bu aşamada Generali Sigorta’nın internet sitesinden faydalanabilir ve deprem sigortanızı kolayca yapabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar? içeriği, 22 Aralık 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha