Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları Nelerdir?

Üniversite okurken mezun olmaya sayılı günler kala can sıkan, iş başvurusu yaparken ”ben ne yapacağım” dedirten, ”ben bu dili nasıl halledeceğim” diye saçları beyazlatan en büyük dertlerimizden biri olan yabancı dil öğrenmenin 10 kolay yolunu keşfettik desek? Tecrübeler ile yazdığımız yabancı dil öğrenmenin kolay yolu olan bu maddeler gösteriyor ki yabancı dil öğrenmek hiç de zor değil.

Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları Nelerdir?

Üniversite okurken mezun olmaya sayılı günler kala can sıkan, iş başvurusu yaparken ”ben ne yapacağım” dedirten, ”ben bu dili nasıl halledeceğim” diye saçları beyazlatan en büyük dertlerimizden biri olan yabancı dil öğrenmenin 10 kolay yolunu keşfettik desek? Tecrübeler ile yazdığımız yabancı dil öğrenmenin kolay yolu olan bu maddeler gösteriyor ki yabancı dil öğrenmek hiç de zor değil.

Önemli olan sizin bu maddelerden kaçını uygulayıp, dil öğrenmeye konsantre olduğunuzdur. Yabancı dil olarak başta İngilizce olmak üzere her dilin bu maddelerden biri ile kolayca öğrenebileceğini, sabır ve azimle üzerinden gelebileceğinizi unutmayın. Bakalım hangi başlık sizin için yabancı dil öğrenmenin en kolay yolu olacak?

O ülkede dil eğitimi alın

Hangi dili öğrenmek istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi 12’lik vuruşun ilgili ülkede dil eğitimi almak olduğunu unutmayın. Yabancı dil öğrenmenin en kolay ve en verimli yolu, o dilin yerinde öğrenmek olduğunu bilerek, bilinçli olarak dil okuluna gidin. Bu eğiliminiz size gösterecek ki, kolayca yeni bir dil öğrenebiliyorsunuz ya da mevcut dilinizi çok daha hızlı geliştirebiliyorsunuz. Bir dile ne kadar çok maruz kalırsanız, o kadar çabuk öğrenebilirsiniz. Dolayısı ile kendinize şans verin ve bir dil ile yepyeni bir kültür ile tanışın. Yabancı dili kolay öğrenmek için o ülkede dil eğitimi alın!

Yabancı dizi/filmleri altyazılı izleyin

Yabancı dil öğrenirken izlediğiniz dizi veya filmleri altyazı eklemeniz sizin dili hızlı öğrenmenize fayda sağlayacaktır. Bir dili yalın düşünmek yanlış olur. Dili besleyen kültür öğesini göz ardı etmeden, o kültüre kendinizi yakınlaştırmanın en kolay ve en hızlı yolu yabancı dil ve filmlerden geçmektedir. Bu durum size dilin içerisinde barındırdığı deyim ve atasözleri gibi derin anlamla kelimeleri ve cümleleri de öğretmekle kalmayacak, üstüne üstlük farklı durumlarda karşı o dilin ve kültürün yaklaşımını öğreneceksiniz. Türkçe öğrenen birini düşünün, Türkçe diziler izlemeden ne kadar bir Türk gibi konuşabilir? Önemli olan sadece dili öğrenmek dili, dili meydana getiren kültürü de keşfetmek!

Youtube videolarından yararlanın

Yabancı bir dil öğrenmenin en pratik yolu olan Youtube videoları özellikle kısa sürede, hızlı bir şekilde bir dile hakim olmanızı sağlayacaktır. sizin anlayabileceğiniz şekilde anlatımı kolay bir kanal bulursanız dil öğrenmenin hiçte zor olmadığını fark edeceksiniz. Youtube üzerinde komik videolar çeken fenomen kanallar ise size öğrenmek istediğiniz dilinde kültürünü anlamanız konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Sevdiğiniz şarkıları tercüme edin

Belki de dil öğrenmenin en eğlenceli yolu olan sevdiğiniz şarkıları tercüme etmek, yeni bir dil öğrenmenin en kolay yollarından biridir. Şarkıları tercüme etme egzersizleri ile fark edeceksiniz ki, Türkçe’de olan devrik yapıların, havalı ve ağır cümle tarzlarının çok benzerleri diğer dillerde de var. Bu yapıları hızlıca öğrenebileceğiniz bir yöntem olan şarkı çevirileri ile yabancı dil öğrenmenin keyifli yönlerini keşfedeceksiniz. Kolay ve anlaşılır şarkılara odaklanmanızı tavsiye ederiz. Son zamanların en popüler şarkıları arasında yerini alan Ed Sheeran’ın Perfect şarkısını çevirmeye başlayabilirsiniz.

Kolay kitaplar okuyun

Hepimiz belki de her dil öğrenmek istediğimizi söylediğimiz kişilerden duyduğumuz klasik bir dil öğrenme yöntemi olan kitap okumak, gerçekten işe yarıyor desek? Bir defasından çok iyi İngilizce konuşan arkadaşımdan nasıl bu kadar iyi olduğunu sorduğumda; “Herkes tüm Harry Potter serisinin kitapları okusa İngilizceyi öğrenir.” demişti. Tecrübe ile sabit denilebilecek bu klasik egzersizi dil öğrenmek için en son ne zaman uygulamıştınız? Bize sorarsınız kolay ve anlaşılabilir nitelikte bir kitap tercihinde bulunmanız size hem dili kalıplarını, hem zaman (tense) kullanımı hem de kelime dağarcığı geliştirmesi bakımında çok zengin bir içerik ile dil öğrenmenize katkı sağlayacaktır.

Öğrendiklerinizi kendi kendinize konuşun

Yabancı dil öğrenmenin en kolay, en uygulanabilir yollarından biri olan öğrendiklerinizi kendi kendinize konuşmak, oldukça verimli egzersizdir. Öğrendiklerinizi ayna karşısında kendinize söylemek, dile ne kadar hakim olduğunuzu ve dil aksanınızın ne derece de olduğunu kolayca fark etmenizi sağlayacaktır. Ekstradan kendinizle konuşurken ses kaydı yaparsınız, kayıtlarınızı dinlemekte sizlere öğrenmek istediğiniz yabancı dil ile alakalı fikir verecektir. Çoğu zaman öğrendiğimizi varsayarak ilerliyoruz, bir müddet sonra unuttuğumuzu fark ediyoruz çoğu şeyi… Kendi sesinizi dinlemek, yeni öğrendiğiniz kelimeleri kolayca unutmanıza izin vermeyecektir.

Kendi kelime not defterinizi oluşturun

Kendi kelime not defterinizi oluşturarak dili öğrenmenize en büyük katkıyı sağlamış olursunuz. Yabancı dil öğrenirken, yeni kelimelere sürekli maruz kalacaksınız. Bu yeni kelimeleri sık sık hatırlamanız biraz işi zorlaştıracaktır. Öğrendiğiniz kelimeleri not etmek, özellikle de uyumadan önce bu kelimeleri öğrenmek dil öğrenmenizi en kolay hale getirecektir. Gece yatmadan önce ders çalıştığınızda, öğrenmek istediğiniz şeyi sabah hatırladığınızı fark edeceksiniz. Bu şekilde öğrenme sürecini hızlandırabilirsiniz. Yabancı dil öğrenmenin en kolay yolundan biri olan kendi kelime not defterinizi oluşturmak bu sürecin en verimli egzersizlerinden biri olduğunu unutmayın.

Telefonunuzun dilini öğrenmek istediğiniz dile çevirin

Yabancı dil öğrenmenin en kolay yollarından biri de telefonunuzun dilini öğrenmek istediğiniz dile çevirmektir. Bu şekilde öğrenmeye çalıştığınız dilin sık kullanılabilecek nitelikteki terimlerini de öğrenmeye başlarsınız. “Arama”, “Cevapla”, “Reddet”, “Ayarlar”, “Oynat” vb. başlıkları kolayca öğrenmeye başlarsınız. Kolay bir şekilde dil öğrenmenin püf noktasının dile maruz kalmak olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Yabancı dilinizi öğrenirken ne kadar çok zamanınızı o dil ile geçirirseniz, öğrenmeniz o kadar kolay ve hızlı olacaktır. Özellikle Iphone kullanıcıları Siri uygulamasını öğrenmek istedikleri dil ayarlarına da çevirerek de kendilerine dil öğrenme konusunda yardımcı olabilirler.

Sanal bir eğitmen edinin

Yabancı dili en kolay öğrenmenin yollarından biri de o dili ana dili olarak bilen birisi ile konuşmaktır. Hele ki bu kişi bir yabancı dil öğretmeni ise o dili kısa sürede öğrenmeniz işten bile değil! ”Dil öğretecek yabancı hocayı ben nereden bulayım?” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak bu mümkün. Hem de kendi evinizde, kafede veya istediğiniz her yerde. Bu konuda en iyi yabancı dil öğretmenleriyle tanışıp dil öğrenebileceğiniz birçok web site var.

Çalışma kartlarınızı hazırlayın

Üniversitede ya da lisede hazırlık eğitimi alanların karşılaştığı bir egzersiz olması çok mümkün olan, çalışma kartları hazırlamak dil öğrenme konusunda oldukça eğlenceli bir egzersizdir. Yabancı dil öğrenirken eğleniyorsanız, sizin için dil öğrenmek bir külfet değil, bir eğlencedir. Kendinize çalışma kartlarını hazırlarken, ön yüzüne öğrenmek istediğiniz kelimeyi yazın. Arka yüzüne ise yine o dilde öğrenmek istediğiniz kelimenin açıklamasını yazabilirsiniz. Bu şekilde hem aynı dili öğrendiğiniz arkadaşlarınız ile keyifli bir şekilde egzersiz yapabilir, hem de öğrenmek istediğiniz kelimelere daha sağlam hakim olabilirsiniz. Unutmayın, eğer eğlenerek öğreniyorsanız dil öğrenmek sizin için bir keyif unsuru olacaktır.

Sosyal medyayı kullanın

Yabancı dil öğrenmenin en kolay ve en pratik yoludur. Özellikle çok sık sosyal medya kullanan biri iseniz, öğrenmek istediğiniz dilde fenomen olan hesapları takip ederek, dilin direk mutfağında pişebilirsiniz. Her ülkenin fenomeni illaki oluyor ve onlara Youtube üzerinden ya da Instagram üzerinden rast gelmeniz pek mümkün… Hal böyle olunca size takip etmek, o dilin içerisinde kaybolmak düşüyor. İlk başlarda elbette zorlanacaksınız ama pes etmeyin, sabırlı bir şekilde dile maruz kalmaya devam edin. Yabancı dil öğrenmenin en kolay yolu olan o dile maruz kalmayı kendinize sık sık hatırlatın ve motivasyonunuzu kaybetmeyin. Bu şekilde bir haftanızı geçirdikten sonra öğrenmek istediğiniz yabancı dile daha adapte olduğunuzu fark edeceksiniz. Yabancı dil öğrenmenin en önemli noktası belkide sabretmektir. Sabret, dene ve öğren!

Post- it!

Yabancı dil öğrenmeyi kolaylaştırmak istiyorsanız odanızda bulunan tüm eşyaların üzerine renkli yapışkan kağıtlar olan Post-itler ile öğrenmek istediğiniz dilde karşılıklarını yazın. Zamanda ne çok kelime öğrendiğinizi fark edeceksiniz. Öğrenmek istediğiniz dilde masanın karşılığı renkli kağıdınıza yazın, masanıza yapıştırın. Kapınıza, yatağınıza, dolabınıza, masanızın üzerinde ki aksesuarlara, mutfağınızda ki buzdolabına derken bir evde tüm eşyalarınızın öğrenmek istediğiniz dilde karşılığını öğrenmeniz an meselesi olacaktır. Oldukça eğlenceli ve öğretici bu süreci deneyimledikten sonra yabancı dil öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu fark edeceksiniz.

Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Yolları Nelerdir? içeriği, 16 Nisan 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha