Uykusuzluğa sihirli çözümler

Yorgun olduğunuz halde uyuyamıyorsanız bu zihninizin çok dolu olduğunu anlamına geliyor.

Uykusuzluğa sihirli çözümler

Yorgun olduğunuz halde uyuyamıyorsanız bu zihninizin çok dolu olduğunu anlamına geliyor.

Kaliteli bir uyku uyumak ve dinlenmiş bir şekilde uyanmak için hayatınıza ekleyeceğiniz basit rutinler, uykusuzluk sorununuzu kolaylıkla giderecektir.

Kaliteli bir uyku için hayat danışmanı Ebru Şinik’in önerileri:

1) Akşam saat 20.00’dan sonra hiçbir şey yemeyin. Siyah çay yerine papatya gibi bitki çayları ya da kakuleli ılık keçi sütü içmeyi deneyin.

2) Saat 20.30 itibariyle telefon, tablet ve PC kullanmayın. Uyku hormonu olarak da bilinen melatonin salgılamasını önleyen bu cihazların yansıttığı mavi ışıklardan kendinizi koruyun.

3) Oda ısısı sıcak olursa bu uykuya geçişe ve kaliteli uykuya engel olur. Uyuyacağınız odayı güzelce havalandırın ve ısısını düşürün.

4) Yatmadan derhal önce 5-10 dakika boyunca basit diyafram nefesi uygulayın.

5) Zihninizi sakinleştirmek için mantra bazlı meditasyon teknikleri uygulayın.

6) Özellikle kaloriferlerin çalıştığı kış aylarında rahat nefes almak için yatmadan önce burun içine susam yağı sürerek, nemlendirin.

Susam yağını sürerken dikkat etmeniz gerekenler:

Serçe parmağınızı bir miktar susam yağına batırın ve parmak ucunuzu burnunuza nazikçe sokarak, yumuşak hareketlerle sürün.

Burun içi mukozası doğal nem dengesini koruduğu sürece, burundan nefes alırken mikroplar o derece iyi filtre edilecektir. Bu rutin sadece rahat bir uyku için değil, sabahları güne başlarken de kış boyunca uygulanırsa grip başta olmak üzere solunum yoluyla alınabilecek mikroplara karşı kendinizi korumuş olacaksınız.

Uykusuzluğa sihirli çözümler içeriği, 17 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha