Sizi Çıldırtacak Dünyaca Ünlü 3 Paradoks

Paradoks Nedir?

Sizi Çıldırtacak Dünyaca Ünlü 3 Paradoks

Paradoks Nedir?

Bir sorunun cevabına ne doğru ne de yanlış diyemiyorsak bir Paradoks ile karşı karşıyayız demektir. İnsan zihninde var olan ve de doğruluğuna kesin olarak inanılan bilgilerin ya da ifadelerin, kendi içerisinde çelişkili olması ve insan mantığının sınırlarına ters düşmesi paradoks olarak adlandırılır. Paradoks kavramı, sadece bu şekilde tanımlanamayarak çok daha değişik türde de tanımlanabilmektedir. Kavramın Türkçedeki anlamı ise, çatışkı veya çelişki şeklindedir. Doğruluğuna inanılan herhangi bir ifadenin ya da bilginin insan sezgilerine ters düşmesi bir paradokstur. Sizi İçin Derlediğimiz sizi çıldırtacak en çok ilgi çeken dünyaca ünlü paradoksları buyurun inceleyelim.

Yunan sost Protagoras’ın paradoksu:

Ahmet, Ayşe’ye hukuk dersleri veriyor, ancak tek bir şartı var: Ayşe’den, ilk davasını kazandığında kendisine dersler için para ödemesini istiyor. Dersler tamamlanıyor fakat Ayşe uzun süre hiçbir

davada görev almıyor; bunu ya bilerek ya da bilmeyerek yapıyor. Bunun üzerine Ahmet, parasını almak için Ayşe’ye dava açıyor.

Ahmet: Eğer davayı ben kazanırsam, karar gereği Ayşe’nin bana para ödemesi gerekir. Eğer davayı Ayşe kazanırsa anlaşmamız gereği Ayşe’nin yine bana para ödemesi gerekiyor.

Ayşe: Eğer davayı ben kazanırsam, karar gereği Ahmet’e para ödemem gerekmeyecek. Eğer davayı Ahmet kazanırsa yine ödemem gerekmeyecek, çünkü henüz bir dava kazanmış olmayacağım.

Sizce hangisi doğru?

İngiliz lozof Philippa Foot’un ahlaki ikilemi:

Siz rayların kenarında duruyorsunuz ve bir trenin yaklaşmakta olduğunu görüyorsunuz. Rayların üzerinde beş kişi duruyor ve hiçbir şey yapmazsanız tren onları ezip geçecek. Neyse ki önünüzde bir düğme bulunuyor ve eğer ona basarsanız tren yön değiştirerek diğer raylara geçecek. Ancak diğer rayların üzerinde de bir kişi duruyor ve bu durumda o ölecek. Düğmeye basar mısınız, yoksa basmaz mısınız? Eğer basmazsanız, beş insan hayatını kaybedecek ve siz onları kurtarabilecekken kurtarmamış olacaksınız. Eğer basarsanız da tek bir insan ölecek ancak onu bir anlamda siz öldürmüş olacaksınız. Seçim sizin…

Olbers Paradoksu:

Evrende sonsuz sayıda yıldız olduğu söylenir. Peki eğer evrende sonsuz sayıda yıldız varsa, niçin geceleri gökyüzü karanlık olur? Sonsuz sayıda yıldız demek, tüm gökyüzünün ışıl ışıl parlaması

demektir. Öyleyse karanlık gökyüzünü nasıl açıklayabiliriz?

Sizi Çıldırtacak Dünyaca Ünlü 3 Paradoks içeriği, 25 Şubat 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha