Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce bütün yaştan insanlarda görülebilen bir problemdir. Özellikle ergenlerde ve menapozdaki kadınlarda çok sık görülür. Sivilceler genelde vücuttaki hormonal düzensizlikler sebebiyle oluşur.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce bütün yaştan insanlarda görülebilen bir problemdir. Özellikle ergenlerde ve menapozdaki kadınlarda çok sık görülür. Sivilceler genelde vücuttaki hormonal düzensizlikler sebebiyle oluşur.

Hormonal değişiklikler sonucunda yağ bezleri daha çok yağ üreterek ciltteki gözeneklerin tıkanmasına ve bakterilerin üremesine yol açar. Sivilce ile savaşmak büyük bir problemdir ama sivilcenin neden olduğu izleri yok etmek daha büyük bir problemdir. Sivilce izleri her tür ciltte oluşabilir ve genelde koyu kırmızı, kahverengi renkte olabilir. Aşağıda sivilce izlerinden, lekelerinden kurtulmak için uygulayabileceğiniz evde yapabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

Sivilce Lekeleri Evde Nasıl Geçer? Doğal Tarifler

Bal

Bal mükemmel bir nemlendiricidir ve antibiyotik özelliklere sahiptir. Sivilceyi ve sivilcelerin yol açtığı sivilce izlerini geçirip, ölü ten hücrelerini yok edip yeni ten hücrelerinin üretimini sağlar.

  • Bir miktar balı doğrudan cildinize sürün ve bir bandaj ile kapatıp gece boyunca bırakın. Bir sonraki sabah sıcak su ile yıkayın. Her gün yatmadan evvel bu yöntemi uygulayın.
  • Bir diğer yöntem; 2-3 asprini ezip, toz haline getirin ve 2 tatlı kaşığı bal ile karıştırın. Bu karışımı yaraların üzerine sürerek 15 dakika bekleyin. Ilık su ile yıkayın. Bu yöntemi de her gün bir defa uygulayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, E vitamini ve yağ asitleri bakımından zengindir ve bunların sayesinde cildi onarıp, sivilce lekelerini, izleri geçirip, cildi sağlıklı hale getirir. Ayrıca nemlendirici özelliği sayesinde cildinizi nemlendirerek, sivilce lekelerini yok eder.

  • Cezvede biraz ısıtılmış hindistan cevizi yağını doğrudan sivilce izlerinin üzerine sürün. Sivilce lekesi olan bölgelere 5-10 dakika boyunca masaj yapın. 1 saat boyunca bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.
  • Başka bir seçenek ise, birkaç damla lavanta yağını, bir aş kaşığı hindistan cevizi yağına ekleyip, lekeli bölgeye birkaç dakika boyunca bu karışım ile masaj yapmaktır. 20-30 dakika boyunca bekleyin ve ılık su ile yıkayın.

Bu yöntemlerden herhangi birini birkaç hafta boyunca, günde bir veya iki defa uygulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asidik özelliği cildin rengini açarak sivilce lekelerinden kurtulmakta çok etkili rol oynar. Ayrıca kolajen üretimini arttırarak hücreleri onararak, sağlıklı hücre oluşumunu destekler. Cilt renk tonunu eşitleyerek ilerde iz oluşumunu da önler.

  • Eşit miktarlarda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Örneğin 1tatlı kaşığı elma sirkesi ile 1 tatlı kaşığı suyu karıştırın. Bir pamuk parçasını bu karışıma batırıp, sivilce izlerinin üzerine sürün. 5 dakika boyunca bekleyip, su ile yıkayın. Bunu her gün uygulayın.
  • Alternatif olarak, iki aş kaşığı elma sirkesini, yarım bardak suyu ve iki aş kaşığı balı karıştırın. Bir pamuk parçası ile bu karışımı izlerin üzerine sürün. 10-15 dakika boyunca bekleyin ve su ile yıkayın. Bu yöntemi de günde bir defa uygulayabilirsiniz.

Patates

Patates de sivilce lekelerini geçirmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntemdir. İçerisinde bulunan bol miktarda nişasta, cildinizdeki lekeleri yok edecektir.

  • Bir büyük patatesi rendeleyerek, bir tülbentin içinde sıkıp içindeki sıvıyı çıkartın. Bu sıvıyı sivilce lekelerinin üzerine sürün. 20 dakika bekleyip, yüzünüzü yıkayın.
  • Alternatif olarak, patatesi kalın dilimler halinde kesin. Bir dilimi cildinize 1 dakika boyunca sürün ve 15-20 dakika boyunca bekleyin. Daha sonra su ile yıkayın.

Bu yöntemlerden herhangi birini günde 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera, bakteri ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde doğal bir yara iyileştirme aracıdır. Ayrıca doğal bir ten yumuşatıcı olması dolayısıyla, zarar görmüş cildinizi iyileştirip, sağlıklı ten oluşumu sağlar.

  • Bir aloe vera yaprağını yarıya bölüp, içerisindeki jeli çıkartın. Bu jeli sivilce izlerine sürün ve dairesel hareketlerle masaj yapın. 30 dakika boyunca bekleyin ve yıkayın. Bu yöntemi günde 2-3 defa uygulayın.
  • Alternatif olarak, Bir aş kaşığı taze çıkartılmış aloe vera jeline, 2-3 damla çay çiçeği yağı damlatın. Bu karışımı yaralara sürün ve 10-15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. Bu yöntemi günde bir sefer uygulayın.

Not: Aloe vera çok eski sivilce izleri üzerinde etkili olmayabilir.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer? içeriği, 12 Aralık 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha