Okyanusun Derinlikleri: Tarihin İlginç Batık Gemileri

Tarihte Batmış ve Hala Bir Çoğunun Gizemi Çözülememiş “Tarihin En Büyük Gemi Batıkları’nı” Sizler İçin Araştırdım. Hadi Gelin Bu Gemilere Birlikte Göz Atalım…

Okyanusun Derinlikleri: Tarihin İlginç Batık Gemileri

Tarihte Batmış ve Hala Bir Çoğunun Gizemi Çözülememiş “Tarihin En Büyük Gemi Batıkları’nı” Sizler İçin Araştırdım. Hadi Gelin Bu Gemilere Birlikte Göz Atalım…

İsveç Amiral Gemisi

Öland Adası’ndan çok değil sadece 10 deniz mili uzaktaki Baltık Denizi’nin En Derinlerinde 107 silah taşıyan 16. yüzyılın en büyük Amiral Gemisidir hatta amiral gemisi olmaktan ziyade o dönemin en büyük gemilerinden birisidir. Üç düşman gemisinin saldırısına uğrayan bu gemi 31 Mart 1564’de Baltık Deniz’nin derinliklerine daldı. Uzman deniz araştırmacıları 1960’lı yıllardan beri “İsveç Amiral Gemisi’nin” izini bulmak içi uğraşıyorlar…

Batık Yat (Antartika)

Bu ürpertici gemi Ardley Körfezi’nde batmış olan bir Brezilya yatı. Brezilyalı yapımcılar belgesel çekerken sert rüzgarlar, kuvvetli dalgalar ve yoğun yağışlar o yattan vazgeçmelerine zorladı.O talihsiz günden beri bu koca yat deniz altında duruyor. Kim bilir belki gerçekten de bu gemiye uluşmamaları gerekiyordu.

Gizemli Hayalet Gemi ( Amerika Birleşik Devletleri )

Circle Line V adı verilmiş bu gemi Atlantik Okyanusu’nun Kıyılarında devriye gezmek için üretilmiş. 1902 yılında Wilmington’ tasarlanmış ve bu gizemli okaynusun sularına indirilmiş. 19084 yılında gemi Lourensburg çevresinde Ohio Nehri’nde terk edilmiş bir vaziyette bulundu. Bu zamana kadar ise kimse bu yatın Ohio Nehri’ne nasıl geldiğini çözemedi. Ne İlginç öyle değil mi? Belki okyanusun kuvvetli dalgaları o gemiyi buralara kadar getirdi. Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Nasıl gelmiş olabilir bu gemi buraya?

Hastahane Gemi

1. Dünya Savaşın SS Maheno Okyanusunda askeri hastahane olarak kullanıldı. 1935 senesinde Japanya’ya ilerlediğinde bir anda ortadan ve bir kaç içerisinde tekrar bulundu. Bulunduğunda ise kötü hava şartları Avustralya çevresinde ıssız bir adanın kıyısına bıraktı. Mürettebat kurtarılmayı bekledikleri 3-5 gün çadırda konaklamak zorunda kaldı. Mürettebat oradan kurtarıldı fakat o hastahane orada kıyıya vurmuş bir şekilde bırakıldı.

Uçan Hollandalı

Sünger Bob İzleyenlerimiz vardır şimdi pek de olmasa geçmişte izleyenimiz kesinlikle vardır. Belki sadece Sünger Bob’dan bildiğimiz “Uçan Hollandalı” gemisi bir başına bırakıldığından bu yana okyanuslara çıkmayı kesinlikle çok özlediğini düşünüyorum. Uçan Hollandalı gemisi sert rüzgarların aniden yönünün değişmesiyle karaya vurdu. Fakat kaptanlar ve mürettebat pes etmedi ve tekrar okyanusun sonsuz sularına indirmeyi başardılar. Fakat sağlam bir yere demir atmayı başaramadılar ve gemi tekrar güçlü dalgaların arasında kaldı ve kalıcı olarak karaya oturdu.

Batan Gemilerin Bir Dünyası Varsa Ve Bu Dünyayı Yönetecek Bir Gemi Varsa Buda Kesinlikle TİTANİK’tir.

Titanik’e Dokunulmaz, heybetli ve lüks diye hitap ediyorlardı. Fakat 1912 senesinde ki ilk turunda ilginç bir şekilde bir buzdağıyla çarpıştı ve bu binlerce kişinin ölümüne yol açan korkutucu bir kaza idi. O günden bugüne Titanik okyanus yüzeyinin hemen hemen 4 kilometre altında sessiz bir şekilde yatıyor. Yalnızca 1985 yılın da araştırmacılar bu koca devi uykusundan uyandırmak için hayatlarını tehlikye attılar ve 10 sene sonra profesyonel yönetmen James Cameron bu film için araştırma yapma kararı aldı ve Rus “Mir” denizaltılarını kullanarak bir çok defa bu koca devi rahatsız etmeye gitti.

Yazı: MUSTAFA YAŞAR

Okyanusun Derinlikleri: Tarihin İlginç Batık Gemileri içeriği, 22 Şubat 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha