Neden Hapşırırız? Hapşırmak Hakkında Bilinmeyen Gerçekler!

Gün içerisinde çeşitli nedenlerle hepimiz hapşırırız. Peki bunun nedenlerinin neler olabileceğini hakkında ne biliyorsunuz. Biz de sizler için gün içerisinde hapşırmanız hakkında gerçekleri derledik.

Neden Hapşırırız? Hapşırmak Hakkında Bilinmeyen Gerçekler!

Gün içerisinde çeşitli nedenlerle hepimiz hapşırırız. Peki bunun nedenlerinin neler olabileceğini hakkında ne biliyorsunuz. Biz de sizler için gün içerisinde hapşırmanız hakkında gerçekleri derledik.

Hapşırmak, burundaki sinirlerin uyarılması sonucu, ani ve istem dışı şekilde oluşan ağızdan ve burundan nefes vermek şeklinde oluşmaktadır. Hapşırırken burun kanallarındaki uyarılma psikolojik bir reaksiyonda olabilmektedir. Bizde sizlere hapşırmak hakkında ilginç ve şaşırtıcı bilgileri, hapşırmanın nedenlerini ve hapşırdıktan sonra neden çok yaşa denildiğini araştırdık. Hadi hep birlikte göz atalım.

Niçin Hapşırırız?

Sinirlerin uyarılmasında birçok etken vardır. En çok görülen neden ise alerjik etkilenmelerdir fakat toz, duman, parfümler hatta aniden ışığa bakma gibi başka birçok nedenleri daha bulunmaktadır. Hapşırmadan önce sinir uçlarının ikaz göndermesi ile, burnumuzdan önce bir salgı gelmektedir. Genellikle biz bunun pek farkına varamayız.

Hapşırmak Faydalıdır

Hapşırmanın amacı, yabancı partikülleri ve tahriş edici maddeleri geniz boşluğundan çıkartmaktır. Biz ne kadar utansak da bu durum aslında bizim için çok yardımcı bir olay.

Hapşırma Anında Ne Olur?

Bu salgının ardından beyine giden ikaz neticesinde baş ve boynumuzdaki kaslar uyarılarak ani nefes boşanması olayı yaşanır. Ses tellerinin olduğu bölüm de kapanır ve buradaki havanın basıncı iyice yükselir. Sonra aniden açılarak hava yüksek bir sesle dışarı verilir.

Uyurken Hapşırır Mıyız?

Uyku sırasında özellikle rüya safhasında sinir sistemi kapalı olduğundan normalde hapşırma pek olmaz. Ancak uyarı çok kuvvetli ise olabilir ama anında uyanılır fakat bu beyin tarafından tehlike olarak algılanmaz.

Hapşırırken Gözler Açık Kalmaz

Hapşırma refleksinin detayları tam bilinmese de kesin olarak bilinen bir şey var. Hapşırırken gözlerinizi açık tutamazsınız. Bilim insanları bunu vücudumuzda bir acı veya ağrı duyduğumuzda gözlerimizi kapatmamıza bağlıyorlar. Kibarlık olsun diye hapşırığı tutmaya çalışmak ise kesinlikle tavsiye edilmez.

Güneş Yüzünden Hapşırabilirsiniz

Dünya nüfusunun en az yüzde 18’i güneş ışığı ile karşılaşınca hapşırma hassasiyetine sahip olduğu söyleniyor. Bazı bilim adamları hapşırma sayısının da genlerle alakalı olabileceğini ileri sürüyorlar.

Neden Çok Yaşa Deriz?

İnsanlara hapşırdıktan sonra “çok yaşa” deme adetinin kökeni Hıristiyanların “God bless you” yani “Tanrı seni takdis etsin” veya “Tanrının hayır duası üzerinde olsun” cümlesine dayanmaktadır. Veba salgını sırasında Papa tarafından söylenmesi zorunlu kılındı ve kanunlaştırılmıştı. Bu söz altıncı yüzyılda hapşıranlara vücutlarındaki şeytanı attıkları için tebrik anlamında söyleniyordu.

Kaşlarınızı Almanız Bile Hapşırmanıza Neden Olabilir

Kaşlarınızı almanız hapşırmanıza sebep olabilir. Çünkü bu nazal boşluğuna bağlanan bir siniri tetikleyebilir. Bunun sonucunda da hapşırabilirsiniz.

Spor Yaparken Neden Hapşırırız?

Spor yaparken hapşırmanız gayet doğal, çünkü yorulduğunuzda daha çok nefes alırsınız. Bu yüzden de ağzınız ve burnunuzun içi kuruyabilir. Burnunuz akmaya başlayarak cevap verir ve hapşırabilirsiniz.

En Çok Hapşıran Hayvan

En çok hapşıran hayvan iguanadır. Diğer hayvanlardan çok hapşırırlar. Sindirim süreçlerine katkı olarak tuzları vücutlarından atmak için hapşırırlar.

Bildiğiniz Aksine Hapşırırken Kalbiniz Durmaz

Hapşırık yüzünden göğüs kasıldığında kan akışı bir anlığına engellenebilir. Bunun sonucunda da kalp ritmi değişir. Ancak bilindiği gibi değildir. Kalp kesinlikle durmaz!

Neden Hapşırırız? Hapşırmak Hakkında Bilinmeyen Gerçekler! içeriği, 01 Nisan 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha