Meyve Sularının İnanılmaz Faydaları

Çoğumuzun asitli ve gazlı içeceklere tercih ettiği taze meyve suları da en az meyveler kadar yararlıdır. Bazı meyve suları bizi enfeksiyonlara karşı korurken bazıları da bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.

Meyve Sularının İnanılmaz Faydaları

Çoğumuzun asitli ve gazlı içeceklere tercih ettiği taze meyve suları da en az meyveler kadar yararlıdır. Bazı meyve suları bizi enfeksiyonlara karşı korurken bazıları da bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.

İşte meyve sularının faydaları şunlardır;

Şeftali Suyunun Faydaları

Fenolik bileşikler ve beta karoten açısından zengin olan şeftali suyu, hastalıklara karşı savunma sisteminin oluşumuna yardımcı olur. Sindirim, solunum, üreme ve görme organlarını dıştan gelecek mikroplardan koruyan epitel hücrelerin çalıştırır.

Vişne Suyunun Faydaları

Stresin zararlı etkilerini azaltır. Yüksek oranda polifenolik bileşen içerdiğinden kanser ve kalp hastalıkları gibi hastalık risklerinin azaltılmasında potansiyel bir etkiye sahiptir.

Portakal Suyunun Faydaları

Yüksek miktarda C vitamini içeren portakal suyu, bağışıklık sisteminizi destekleyerek enfeksiyonlara karşı koruyucu etkide bulunur. Bitkisel kaynaklı besinlerdeki demirin vücudunuzda emilmesine ve vücudunuzdaki yaralanma ve kesilmelerin iyileşmesine yardım eder.

Kayısı Suyunun Faydaları

Bir bardak kayısı suyu, günlük A vitamini gereksiniminin 4-8 yaş grubu için yüzde 48’ini, 9-13 yaş grubu için yüzde 32’sini, 14 yaş ve sonrası erkekler için yüzde 21’ini, 14 yaş ve sonrası kadınlar için ise yüzde 27’sini karşılar.

Üzüm Suyunun Faydaları

Potasyum, vitamin C, folat, fenolik ve flavonoid bileşenlerden zengindir. Hücrelere zarar veren bileşenlerin düzeyini azaltır. Kalp sağlığını ve bazı kanser türlerine karşı koruyucu ve riski azaltıcı potansiyel bir etkisi olduğu belirtilir.

Elma Suyunun Faydaları

Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Yapılan çalışmalar elma tüketiminin hücresel hasarı önleyici bir etkisi olduğu gibi bazı kanser türleri, kardiyovasküler hastalıklar, astım, tip 2 diyabet ve obezite gibi hastalık riskini azaltıcı potansiyel etkide bulunduğunu gösterir.

Nar Suyunun Faydaları

Kalsiyum, potasyum ve içerdiği diğer bileşenlere bağlı olarak çok güçlü bir antioksidandır. Buna bağlı olarak kötü kolesterol düzeyini düşürebilir, iyi kolesterol düzeyini yükseltebilir ve koroner kalp hastalıkları riskini azaltır. Kan basıncının düşürülmesinde etkilidir. Karaciğere koruyucu etkisi vardır.

Domates Suyunun Faydaları

Güçlü antioksidan özelliğinden dolayı zehirlenmeler ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Bazı kanser türleri, katarakt ve kalp damar hastalıklarının riskini azaltıcı potansiyel etkisi vardır. Kan basıncının düşürülmesinde de etkilidir.

Kırmızı Meyve Sularının Faydaları

Frenk üzümü, yaban mersini, frambuaz, çilek ve mürver gibi kırmızı meyveler A vitamini, C vitamini, E vitamini ve diğer bileşenler açısından çok zengindir. Bu meyveler ve onların suları vücuda girdiklerinde güçlü antioksidan aktivite gösterirler. Bu etkinlikleri ile kötü kolesterolü engelleyici ve hipertansiyon, kalp krizi ve kalp ritim bozukluğu gibi kardiovasküler hastalıkların gelişme riskini düşürücü potansiyel bir etkinlik gösterirler. Ayrıca damar içi pıhtılaşma riskini de azaltabilirler.

Meyve Sularının İnanılmaz Faydaları içeriği, 29 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha