Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır, Maydanoz Kürünün Faydaları Nelerdir?

Her derde deva olan maydanoz son dönemlerde kilo vermek isteyenlerinde ilk başvurduğu besinlerden biri. C vitamini deposu olan maydanozu diyet yapanlar çeşitli şekillerde listelerine dahil ediyor. Bunların başında ise maydanoz kürü geliyor.

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır, Maydanoz Kürünün Faydaları Nelerdir?

Her derde deva olan maydanoz son dönemlerde kilo vermek isteyenlerinde ilk başvurduğu besinlerden biri. C vitamini deposu olan maydanozu diyet yapanlar çeşitli şekillerde listelerine dahil ediyor. Bunların başında ise maydanoz kürü geliyor.

Maydanoz iştah kapatıcı ve yağ yakıcı etkileri sebebiyle zayıflamak isteyenlerin ilk aklına gelen bitkilerden biri. Kimi zaman suda bekletilen maydanoz kimi zaman kaynatılayarak veya blenderdan geçirilerek tüketiliyor. Tüm bu tercihlere genel olarak ‘maydanoz kürü’ deniyor.

Peki maydanoz kürü nasıl yapılıyor?

Genelde ödem atmak isteyenlerin ve detoks yapanların sabah içmek için tercih ettiği maydanoz kürü yarım demet maydanoz, 1 adet limon ve 1 bardak suyu blenderda karıştırarak yapabilirsiniz. Günde bir bardak kahvaltıdan yarım saat önce içilmesi önerilen maydanoz kürüne lahana, ıspanak, elma, havuç, zencefil, nane de ekleyebilirsiniz. Maydanoz kürü kilo vermek için içilebildiği gibi karaciğeri temizlemek için de tercih ediliyor.

C vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, K ve E vitamini, tiamin, riboflavin, B6 vitamini, demir ve çinko barındıran maydanoz sağlık açısından pek çok faydaya sahip. Son zamanların popüler tercihlerinden olan maydanoz kürü doğal bir idrar söktürücü ve ödem attırıcıdır…

Tüm bunların dışında maydanoz kürünün faydaları nelerdir? İşte yanıtı:

  • Kanser riskini azaltır

zengin antioksidan kaynağı olan maydanoz hücreleri koruyarak vücudu kansere karşı korur. Özellikle yapılan araştırmalar göstermiştir ki maydanoz meme kanserine karşı koruyucu özelliklere sahiptir. Maydanoz, apigenin adı verilen yüksek düzeyde bir flavonoid içerir Apigenin sadece kayda değer anti-kanser özelliklerine sahip değil, aynı zamanda güçlü bir anti-enflamatuar ve antioksidandır.

  • Maydanoz kürüyle ödem atın!

2013 yılında yapılan bir araştırma maydonozun ve haliyle maydonz kürünün şişkinlik, ödem veya suyun tutulmasını önlemede yardımcı olan diüretik özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca maydanoz kürü böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonları ve safra kesesi enfeksiyonları için de oldukça önemli bir bitkidir.

  • Kilo kaybı için de maydanoz kürü listenizde olsun

Maydanoz kalorisi neredeyse yok denecek bir bitkidir. Maydanoz kürü ile metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybı sağlayabilirsiniz. Maydanoz kürü ile daha hızlı ve sağlıklı bir kilo kaybı sağlanır. Maydanozun vücuttan fazla suyu uzaklaştırması sayesinde böbrekler ve karaciğer temizlenir. Bu da vücudun çalışmasını en uygun seviyede tutar ve kilo vermeye yardımcı olur.

  • Toksinleri vücuttan atar!

Kişniş ile yapacağınız bir maydanoz kürü doğal bir temizleyici olacaktır. Maydanoz kürü vücudu ağır metallerden ve diğer toksinlerden temizleyebilir. Günde bir bardak içtiğiniz maydanoz kürü vücut için etkili bir genel temizleyici olarak bilinir. Detoksların vazgeçilmezlerinden biri de maydanoz kürüdür.

  • Maydanoz kürü sindirimi kolaylaştırır

Diyet listelerine maydanozu eklemek boşuna değil. Enzim ve lif içeriği nedeniyle sindirimi kolaylaştıran maydanoz sayesinde vücuttaki proteinlerin ve yağların sindirimi kolaylaşır. Bu bitki ayrıca gastrointestinal sistemin temizlenmesine ve genel sağlığın korunmasına yardımcı olur. Ayrıca maydonozun sindirime yardımcı olması nedeniyle asit reflü için doğal bir ilaç olarak da tercih edililr.

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir

Maydanozda bulunan vitaminler, mineraller ve antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için birebirdir. C, A, K, folat ve niasin gibi vitaminlerin her biri, bağışıklık sisteminin farklı yönlerine etki eder. A Vitamini doğrudan lenfositlere veya beyaz kan hücrelerine etki eder, böylece etkileri artar. Klorofil içerdiği ve ayrıca anti-bakteriyel ve anti-mantar özelliklerine sahiptir.

  • Cildi güzelleştirir

Yemeklerin ve diyetlerin vazgeçilmesi olan maydanoz aynı zamanda içerdiği vitaminler sayesinde cildinizi de güzelleştirecektir. Her sabah içtiğiniz maydanoz kürüyle bir yandan ödem atarken bir yandan da cildinizi güzelleştirip kırışıklarına engelleyebilirsiniz. Ayrıca maydanozla kötü kokan nefesiniz için de etkilidir.Maydanoz doğal bir nefes spreyidir çünkü ağızdaki kokulara yol açan bakterileri öldürür.

Maydanoz kürünü nasıl ve ne zaman tüketmelisiniz?

En iyi kilo kaybını sağlamak için maydanoz kürünü aç karnına; uyanır uyanmaz içmeniz önerilir. Beş gün boyunca düzenli olarak bir bardak içilmesi sonrasında maydanoz kürünün sonuçlarını görmeye başlayabilirsiniz. 5 günün sonunda ise 10 gün mola vermeniz ihtiyaç halinde devam etmeniz tavsiye edilir.

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır, Maydanoz Kürünün Faydaları Nelerdir? içeriği, 10 Nisan 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha