Limonun Ve Limon Suyunun Cilde Faydaları

Limon, vitamin ve mineral açısından zengin yapısıyla cilt için çok faydalı bir besindir. Limonun cilde, yüze faydaları saymakla bitmez; Cilt lekelerini yok eder, sivilce oluşumunu önler, siyah noktalarla savaşır.. İşte yüze, cilde limon sürmenin, limon maskesinin yararları:

Limonun Ve Limon Suyunun Cilde Faydaları

Limon, vitamin ve mineral açısından zengin yapısıyla cilt için çok faydalı bir besindir. Limonun cilde, yüze faydaları saymakla bitmez; Cilt lekelerini yok eder, sivilce oluşumunu önler, siyah noktalarla savaşır.. İşte yüze, cilde limon sürmenin, limon maskesinin yararları:

Siyah noktaları yok eder

Limon, asidik yapısı sayesinde yüzdeki siyah noktalardan kurtulmakta da çok etkilidir. Yarım tatlı kaşığı limon suyu ile 1 tatlı kaşığı karbonatı karıştırıp siyah nokta olan yerlere sürüp 20 dk cildinizde tutup suyla yıkayın. Haftada 1 kez bu maskeye devam edin.

Sivilce, sivilce izleri ve cilt lekelerini giderir

Limon, sivilceleri hızlı bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olan L-askorbik asit maddesi içerir. Ayrıca limondaki C vitamini, sağlıklı cilt dokularının çoğalmasını sağlayıp, sivilce izlerini ve cilt lekelerini gidermeye yardımcı olur. Limon antibakteriyel olması sayesinde sivilce oluşumuna sebep olan bakterilerle de savaşır.

1 dilim limonu, sivilce, cilt lekesi veya sivilce lekesi olan yere sürüp 5 dk sonra yıkayın. Sivilceler geçene kadar günde 2 kez bu işlemi tekrarlayın.

Yahut yarım tatlı kaşığı limon suyu ile yarım tatlı kaşığı gül suyunu karıştırıp, pamukla sivilce olan yahut cilt lekesi, sivilce lekesi olan yere sürün. 15 dk bekleyip su ile yıkayın. Günde 2 kez devam edin.

Ayrıca, cildinizi serbest radikallerin hasarından korumak ve cilt pH seviyesini dengede tutmak için her gün bir bardak limonlu su için.

Cildi ölü hücrelerden arındırır

Peeling, cildi ölü hücrelerden arındırmak demektir. Limon da en güçlü peeling maddelerindendir. Limonla peeling hazırlamak için; 1 tatlı kaşığı limon suyu ile 1 yemek kaşığı esmer şekeri ve 1 yumurtayı karıştırıp cildinize sürün, 10 dk bekleyip su ile yıkayın. Ardından cildinize nemlendirici sürün.

Cildi nemlendirir

Limon, kuru cildi nemlendirmek için kullanılabilecek maddelerdendir. Eşit miktarda limon suyu, zeytinyağı ve balı karıştırıp cildinize, kuru yerlere sürüp 10-15 dk bekletin. Su ile yukayın. Bu maske cildin kurumasını önlemeye de yardımcı olacaktır.

Ciltteki çatlakları azaltır

Sık sık kilo alıp verme, hamilelik, genetik yatkınlık gibi nedenlerden dolayı ciltte zamanla çatlaklar meydana gelir. Limon, ciltteki çatlakları yok etmek için etkili doğal yöntemlerdendir. Limon suyu, hafif asidik özelliği sayesinde, ciltteki ölü deri hücreleri yok etmeye ve yeni cilt hücrelerinin oluşumuna yardımcıdır. Buna ilaveten, limonun içinde bulunan C vitamini, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önemli rol oynar.

1 dilim limonu dairesel hareketlerle 5 dakika boyunca cildinizde çatlak olan yere sürün. Kurumaya bırakıp suyla durulayın. Günde 1-2 kez buna devam edin.

Alternatif olarak, eşit miktarda limon suyu ve salatalık suyu içeren bir karışım hazırlayın. Çatlak olan yere bu karışımı 5 dakika boyunca masaj yaparak sürün. 10 dakika bekletip suyla durulayın. Günde 1 kez bu uygulamaya devam edin.

Dirsek ve dizlerde kararma için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Çilleri yok eder

Limon, en iyi doğal cilt lekesi gidericilerdendir. Çilleri de etkili bir şekilde yok etmeye yardımcı olur. Çil olan yere 5 dakika boyunca masaj yaparak sürün. 10 dk bekleyip yıkayın. Günde 2 kez buna devam edin.

Alternatif olarak, 1 adet limon suyu, 1 yemek kaşığı yoğurt ve biraz bal ekleyip macun hazırlayın. Bu macunu çil olan yere sürün. Kurumaya bırakıp, su ile durulayın. Bu tedaviye günde bir kez devam edin.

Not: Cildiye doktoruna danışmadan bu yöntemleri denemenizi tavsiye etmeyiz.

Limonun Ve Limon Suyunun Cilde Faydaları içeriği, 09 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha