Kınanın Saça Faydaları

Kınanın Saça Faydaları içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Moda & Güzellik kategorisinde yer alan Kınanın Saça Faydaları yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kınanın Saça Faydaları

Kına, yüzyıllardır güzellik amaçlı kullanılan maddelerdendir. (Saça kına yakmak zararlı mı, faydalı mı?) isimli bu makalemizde “Saça kına yakmanın faydaları nelerdir?” konusu hakkında bilgiler verdik.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki:

(Peygamberimiz “sallallahü aleyhi ve sellem”, her gece sürme sürerdi. Her ay hacâmat olurdu. Her sene ilâc içerdi. Vahy geldiği zemân, mubârek başı ağrırdı. Mubârek başına kına bağlardı. Bir yeri yara olsa, oraya kına kordu.)

Kına, saça renk vermesinin yanı sıra, besleyici zengin içeriğiyle saç bakımı için en iyi çözümlerden biridir. Saç boyası olması haricinde saç tedavisinde de kullanılabilir. Saçı güçlendirir, saç derisini besler ve saçı yumuşatır. Kuru ve kabarık saçlar için de ideal çözümlerdendir. Kepeği önlemekte de etkilidir. En önemlisi ise saç dökülmesi ile savaşmasıdır. Ancak doğru uygulama yöntemlerini bilmelisiniz. Yoğun bakım için kınaya yoğurt eklenebilir yahut renklendirme için kahve tozu katılabilir. Yağlı saç üzerine sürülür. Uyguladıktan sonra saçınızda 30-45 dk bekletilir. Doğal bir bakım için birkaç damla zeytinyağı da damlatabilirsiniz.

İşte kınanın saça faydaları:

Saça renk verir

Kınanın saça en önemli faydası, saça zarar vermeden saçı renklendirmesidir. Kına beyaz saçlara da uygulanabilir, ayrıca doğal saç rengini de korur.

Saça bakım yapar

Kına aynı zamanda doğal saç kremi olarak da kullanılabilir. Yoğurt, zeytinyağı ve kına karışımı, doğal saç kremi için en iyi yöntemlerdendir.

Kepeği tedavi eder

Kepek tedavisinde kullanılır. Kepeği doğal olarak tedavi ederek saçtaki kepeğin azalmasını sağlar.

Saç dökülmesini önler

Kınanın saça yararlarından biri de, saç dökülmesini önlemesidir. Saçı dökülen kişiler, kınayı bitkisel tedavi aracı olarak kullanabilirler.

Saçı güçlendirir

Güçlü ve sağlıklı saçlar için kına kullanın. En iyi sonuçları almak için, kınayı, limon suyu ve yoğurt ile karıştırın.

Saçların elektriklenmesini engeller

Kına, kuru ve elektriklenen saçların tedavisinde kullanılır. Saçın hacmini kontrol altına alır ve yumuşatır.

Saçı düzleştirir

Çoğu kişi kınanın kıvırcık saçları düzleştirdiğini düşünür. Bu, doğrudur. Kınanın düzleştirici olarak az da olsa bir etkisi vardır.

Saç derisini temizler

Saç derisi sorunları ve kepek, saç dökülmesine neden olur. Kına, saç derisini temizler ve saçın beyazlaşmasını önler.

Hint kınası ile saçı boyamanın faydaları

Hint kınası ile tamamen doğal yoldan saçlarınız zarar görmeden doğal kahve, siyah ve kızıl tonlarına ulaşabilirsiniz.

Hint kınası antibakteriyel olduğundan saç derisinde kepek oluşumunu engeller.

Hint kınasının saça bir diğer faydası da saça hacim ve parlaklık vermesidir.

Yukarıda bildirmiş olduğumuz normal kınanın saça faydaları Hint kınası için de geçerlidir. Yani saçınıza Hint kınası sürerek tüm bu faydalara kavuşabilirsiniz.

Kına saç boyası alerji testi nasıl yapılır?

Saçınıza kına sürmeden önce kulağınızın arkasına yahut dirseğinize bir miktar kına yakın, şayet kaşıntı, kızarıklık ve tahriş bir görüntü oluşursa, saçınıza kına uygulamanızı tavsiye etmeyiz.

Kınanın Saça Faydaları içeriği, 30 Aralık 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha