Kas Yapan Yiyecek Ve İçecekler

Kaslı bir vücuda sahip olabilmek için sadece egzersiz yapmak yetmiyor. Kas gelişimi için her şeyden önce beslenme çok büyük bir önem arz ediyor. Vücut geliştirme sporu, oldukça dikkat ve irade isteyen bir spordur.

Kas Yapan Yiyecek Ve İçecekler

Kaslı bir vücuda sahip olabilmek için sadece egzersiz yapmak yetmiyor. Kas gelişimi için her şeyden önce beslenme çok büyük bir önem arz ediyor. Vücut geliştirme sporu, oldukça dikkat ve irade isteyen bir spordur.

Bu spor için yola çıkan herkes belli zorlukları göze alabilmeli. Zorlu egzersizleri, diyetleri vb. birçok şeyi aksatmadan yerine getirmeli. Özellikle beslenme konusunda taviz vermemeli çünkü kişi yaptığı sporun faydasını görebilmek için yediği ve içtiği her şeye dikkat etmeli. Kalorisi yüksek olan yiyeceklerden kaçınarak, yağ yakan ya da kas yapan yiyeceklere yönelmeli çünkü spor esnasında harcayacağınız enerjinin 2 katını kısa sürede geri kazanmalı ve kas yapımını destekleyici besinlerle sporunuzu desteklemelisiniz.

Kas Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Kas yapımında vücut her zaman proteine ihtiyaç duyar. Bu nedenle kas yapan yiyecekler, ilk başta zengin protein içeriğine sahip olmalı. Diğer yandan bu yiyecekler, yağ yakan ve karbonhidrat içeren besin değerlerine de sahip olmalı. İşte kas yapmada son derece önemli o yiyecekler ve içecekler:

Yumurta

B12 vitamini başta olmak üzere birçok vitamin ve protein içeren yumurta, kas yapımını destekler. Yumurtanın akını özellikle tüketen sporcular, akta bulunan 7 gram proteinle kas gelişimini ciddi oranda destekler.

Süzme Yoğurt ve Süzme Peynir

Protein açısından son derece zengin iki kaynaktır. Sporcular sabah kahvaltısında özellikle tükettiği az yağlı süzme peynir, içerdiği 28 gram protein ile kas gelişimi son derece destekler. Diğer yandan süzme yoğurt ise normal yoğurtlara oranla 2 kat daha fazla protein içerdiği için kas gelişimine büyük fayda sağlar.

Sızma Tereyağı

Salatalarda kullanılan sızma tereyağı, kas gelişimini son derece artırır.

Süt

Süt, içerdiği zengin protein, vitamin, mineral, karbonhidrat ve yağ ile kas gelişimine destek sağlar. Bu kadar farklı besin değerlerinin bir arada bulunmasından dolayı sporcuların sürekli olarak tükettiği bir içecektir.

Çikolatalı Süt

Yoğun egzersizlerin dışında da tüketilmesi gereken çikolatalı süt, içeriğindeki protein, karbonhidrat ve kanzein ile kas oluşumunu desteklemek için oldukça iyi.

Sirke

Karbonhidratla eşleştirildiğinde zaman sirke, karbonhidrata yağ depolama yaptırmak yerine glikojen kas depolatır.

Kırmızı Et

Kas gelişimi için sporcuların özellikle tükettiği besinlerin başında kırmızı et geliyor. İçerdiği protein, demir, çinko ve B12 vitamini ile kas gelişimi için vazgeçilmez bir besin.

Tavuk ve Hindi Eti

Kırmızı etin kötü kolesterol meydana getirme olasılığından dolayı tavuk ve hindi eti çok fazla tercih ediliyor. Bu iki et türü yüksek protein ve düşük yağ oranı içermesinden dolayı kas gelişimine büyük destek sağlıyor.

Balık

İstiridye, somon, sardalye, levrek ve ton balığında bulunan protein, fosfor ve D vitamini kas gelişimi için özellikle tercih ediliyor. Ayrıca tüm balık çeşitlerinin içerdiği omega-3, kemik sağlığı için oldukça önemli.

Badem

Hem yüksek protein içermesi hem de kaslarda meydana gelen hasarları onarıcı özelliğe sahip olan badem, kas gelişimi için son derece büyük önem taşıyor.

Elma

Vücudun kas kütlesini artırmak için gerekli olan karbonhidrat ve lifi içerisinde barındırdığından sporcuların çantasından eksik etmediği meyvedir.

Avokado

Kas gelişimi için son derece önemli olan aminoasidin 9 farklı çeşidini içerisinde barındıran avokado, sporcuların vazgeçilmez meyvelerinin başında geliyor.

Ananas

Sporcuların en çok tercih ettiği bir başka meyve de ananastır. Proteinlerin etkisini artırarak kas gelişimi sağlar.

Ahududu

İçeriğindeki zengin lif kaynağı ile sporcuların kas gelişimini desteklemesi için tükettikleri meyvelerden tekidir.

Kuru Baklagiller

İçerdiği yüksek lif ile kas gelişimi için gerekli olan enerjiyi sağlar. Ayrıca kuru baklagiller, uzun süre tokluk hissi verdikleri için sporcuların formunu korumalarına da yardımcı olur.

Soya

Vejetaryen sporcuların, protein kaynağı olarak özellikle tükettiği besindir.

Yulaf Ezmesi

Yüksek lif oranı ve karbonhidrat ile düşük şeker içermesi, kas yıkımlarını engelleyerek kas gelişimi daha sağlıklı hale getirir.

Ispanak

Zengin besin değerlerinin yanı sıra içerdiği kalsiyum ile kasları gevşeterek antrenmanlarda kramp girmesini önler.

Brokoli

Brokoli, hem düşük kalori hem de lifli bir besin olduğu için kas gelişimine ve yağ yakmaya çok büyük etkisi var.

Havuç

Vitamin deposu olarak bilinen havuç, lifli yapısı ve düşük kalorisi ile hem kas gelişimi destekler, hem de yağ yakmak için oldukça önemlidir.

Şeker Pancarı

İçeriğindeki yüksek nitrat oranı ile sporcuların performansını artıran şeker pancarı, kan damarlarını genişletir ve kasların büyümesini destekler.

Domates

İçerdiği C, A, E, K, B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri ile potasyum, magnezyum, demir ve fosfor mineralleri sayesinde kas yapımında oldukça etkilidir. Ayrıca zayıflarken vücudun kaybedeceği vitamin ve mineralleri hızlıca geri kazanmasında etkilidir.

Kas Yapan Yiyecek Ve İçecekler içeriği, 11 Nisan 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha