Kadınlar İçin İdeal Ayakkabı Topuk Boyu

Ayaklar da, Parmak İzi Gibi Kişiye Özel!

Kadınlar İçin İdeal Ayakkabı Topuk Boyu

Ayak sağlığınız için size makul en doğru topuk boyunuzu seçin!

Bazıları topuklular üzerinde salınmaya bayılıyor, bazıları ise şık babetleriyle kendini daha rahat hissediyor. Oysa uzmanlar meseleye farklı bir açıdan bakıyor ve ”ayak problemlerinı kabullenin” diyor.

Ayaklar da, Parmak İzi Gibi Kişiye Özel!

Yüksek topukların anatomimize nasıl zararlar verdiğini anlamak için, ilk önce ayaklarımızın nasıl bir yapıya sahip olduğunu iyice anlamak gerekiyor. Ayak parmakları ve tarak kemiklerinin yapısı, ayağın biçiminde çok büyük öneme sahip. Bu biçim hemen herkeste farklı ve bu nedenden dolayı birkaç numarayla sınırlandırsak bile, herkesin ayağı birbirinden çok farklı karakteristik özelliklere sahip. Uzmanlar ayak tiplerini parmak boylarına bakarak kabaca sınıflandırıyor. Buna göre, ilk üç ayak parmağı boyunun eşit olduğu ayaklar ‘Roma tipi ayak’, ikinci parmağın belirgin bir biçimde uzun olduğu ‘Grek tipi ayak’ ve başparmağın en uzun olduğu ‘Mısır tipi ayak’ olarak tanımlanıyor. Fakat kuşkusuz, hangi tip olursa olsun, günlük koşuşturmaların tüm yükünü ayaklar çekiyor ve bu nedenden dolayı ayak sağlığına dikkat etmek, çok büyük önem taşıyor.

Bunun da ilk kuralı, doğru ayakkabıyı seçmekten geçiyor. Uzmanlar, doğru ayakkabı seçiminde, kesinlikle dikkat edilmesi gereken noktaları ise şöyle sıralıyor:

Ayakkabıları günün sonunda satın alın. Ayaklarınız gün boyu biraz şişer ve büyür. Sabah saatlerinde alacağınız ayakkabı, ileride gün ortasından itibaren sizi rahatsız edecektir.

Ayakkabı, parmaklarınıza ve ayağınızın ön tarafına tam uyduğu gibi topuğunuza da tam oturmalıdır.

Alacağınız ayakkabının yalnızca sağ veya sol tekini değil, her ikisini de deneyin.

İdeal ölçüde bir ayakkabının burnu ile en uzun parmağınız arasında biraz mesafe olması gereklidir ve burun kısmı parmaklarınızı rahatlıkla oynatmanıza izin vermelidir.

Ayakkabıyı deneyip hiç yerinizden kalkmadan çıkarmayın. Bir süre mağaza içinde dolaşın. Eğer ayakkabı sıkıyorsa “zaman içinde açılır” sözlerine inanmayın ve onları satın almayın.

Ayakkabıların Karnesi

Yüksek ve Sivri Burunlu: Topuğunun 3.5 pont yani 5 cm.’den yüksek ve burnunun sivri olması ayak sağlığını ciddi biçimde tehdit ediyor. Bu tür ayakkabılar sürekli giyildiğinde hem ayak hem de diz ve bel problemlerina yol açıyor.

Ortopedik: Ayak kavisine uyumlu, parmaklara, tabana ve topuğa herhangi bir baskı programan bu tip sandaletler, ayak sağlığını güvenliğini sağlamak için oldukça en uygun. Sıklıkla topuklu ayakkabı giyenlerin makul zaman bu tip sandaletlerle ayak sağlığını korumaya çalışmaları gerekiyor.

Spor Ayakkabılar: Spor ayakkabılar ayak anatomisine oldukça makul olarak üretiliyor ve bu nedenden dolayı ayak sağlığını koruyorlar. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken nokta, yapılan spora makul ayakkabı seçilmesi. Yani katiyen tenis ayakkabılarıyla koşuya çıkmamak gerekiyor.

Babet: Bugünlerde çok moda olsa da, çok düz babetler de ayak sağlığına zarar verebiliyor. Ortopedik olmadıkları için ayak kavisinde düzleşmeye yol açabiliyor, ayak bileklerini zorlayıp, bacaklardaki kan dolaşımını engelleyebiliyorlar. Ayrıca birçok uzmana göre bu ayakkabılar vücut duruşunu bozdukları için bel ağrılarının da nedeni.

Topuklu da Sakıncalı, Çok Düz de…

Yüksek topukların kadınları olduklarından daha ince ve daha zarif gösterdiği bir gerçek. Hatta birçok giysi, altında yüksek topuklu bir çift ayakkabı olmadan şıklığının büyük bölümünü kaybeder; bu da gerçek. Ancak ne yazık ki, ortopedistler ve podiatri (ayak sağlığı) uzmanları bu hususta hoşliğine düşkün kadınlarla hem fikir değil. Onlara göre en uygun topuk boyu maksimum 3.5 pont yani 5 cm. olmalı. Çünkü topuk yükseldikçe ayak tarağının maruz kaldığı basınç artıyor. Ayrıca birçok yüksek topuklu ayakkabı sivri burunlara sahip, bu da parmakları doğal olmayan üçgenimsi bir şekle girmeye zorluyor ve onların yapılarına da zarar veriyor.

Tüm bunlar başparmak kenarında kemik çıkması, tabanda nasır ve tırnak batması gibi problemlera neden oluyor. Ayrıca yüksek topuklar diz eklemi ve bel sağlığını da tehdit ediyor. Sürekli yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınlar, diz ve bel ağrılarına daha çok maruz kalıyor.

Peki ya Platform Topuklu Ayakkabılar?

Bunlar ayağı, ön kısmı düz, yalnızca topuğu yüksek ayakkabılar kadar zorlamıyorlar. Ancak bugünlerde, neredeyse 20 cm.’ye varan modellerinin moda olduğu platform topuklar, ciddi bir ayak burkulması riskini de birlikteinde getiriyorlar. Ayrıca bu ağır ayakkabılarla uzun süre dolaşmak yine eklem problemlerina ve bacak ağrılarına yol açabiliyor.

Tıpkı çok yüksek topuklular gibi çok düz topuklu ayakkabılar da, bedenin doğal duruşunu bozuyorlar. Ortopedik yapıda olmayan bu ayakkabılar ayak kavisinde düşmelere, taban problemlerina yol açıyor. Vücudun bu ayakkabılar sebebiyle aldığı yanlış duruş biçimi, ayak bileği, bacak ve bel ağrılarına zemin hazırlayabiliyor.

İdeal topuk boyunun ne olduğuna gelince; uzmanların bu husustaki tavsiyesi ortalama 2-5 cm. arası. Ayrıca bu ayakkabıların ortopedik özellikte ve burnu yuvarlak tipte olması da ayak sağlığı için gerekiyor. Peki ya siz topuklulardan vazgeçemiyorsanız? Bu durumda, “hiç değilse dolgu topukluları tercih edin” diyor ortopedistler. Bu tavsiyeyi de hafife alanlara son söyleyecekleri şeyse şu: “Mutlaka ince ve yüksek topuklu ayakkabı giymek istiyorsanız, o zaman bunlarla mümkün olduğu kadar az hareket edin, çantanızdan spor ayakkabılarınızı eksik etmeyin ve uzun süre yürümeniz gerek görülürse, ayakkabılarınızı hemen değiştirin!”.

Kadınlar İçin İdeal Ayakkabı Topuk Boyu içeriği, 14 Ağustos 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha