İslamiyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İslamiyet Hakkında Bilmeniz Gerekenleri Yazımızda okuyabilirsiniz

İslamiyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İslamiyet Hakkında Bilmeniz Gerekenleri Yazımızda okuyabilirsiniz. İslamiyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler….

İslamiyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Akıl sahibi olan ve kendi aklını kullanarak doğruya ulaşmasına yardımcı olan ilahi bir kanun olarak yer alan İslam, Hz. Muhammed tarafından hızla yayılarak birçok insanın Müslüman olmasını sağlamıştır. Kuran-ı Kerim de İslam dini ve dinin gerektirdiğini itaat emirleri açıklayıcı bir şekilde anlatılmıştır. Bu dinde zorlama olmaksızın kişinin kendi aklı ile doğru yolu bularak Allah‘a koşulsuz itaat etmesi emir edilmiştir.

İslam dini Allah’ın tek olduğunu O’ndan başka ilah olmadığını ve Hz. Muhammed‘in O’nun kulu olduğunu şehadet ederek, namaz kılarak, zekât vererek, hacca giderek ve oruç tutarak İslam şartlarının yerine getirilmesi esasına dayanmaktadır. Bu beş şart İslam‘ın olması gereken şartlarıdır.

İslam da kul kayıtsız şartsız tüm bedeni ve ruhu ile Allah‘a ibadet etmek zorundadır. Dinde inanç zorunluluğu olmasa bile bu beş şartı yerine getiren kişi manevi huzura ermektedir. Dinin şartlarını yerine getiren kul Müslüman olarak bilinir. İslam insan hayatının bütünü olarak bilinmektedir. En önemlisi Allah‘tan başka ilah olmadığı ve Allah‘tan gelen emirlerin eksiksiz yerine getirilmesi gerektiğinin bilinmesi Müslümanlığın temel görevlerindendir. Allah‘a itaat etmek İslam dininin temel prensibidir.

İslam öncesi dinlerde de tek ilah olduğu belirtilse de insanların kendi nefsine göre dini şekillendirmeleri İslam dininin kusursuz bir şekilde ortaya çıkmasına sebep olmuştur. İslam dini Allah‘ın katına ulaşmak için en doğru ve son olarak gönderilen dinlerden biri olarak bilinir.

 

İslamiyet Hakkında Bilmeniz Gerekenler içeriği, 03 Şubat 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha