İp Atlamanın Yararları Nelerdir?

Günde 20-30 dakika ip atlamanın sonuçları çok kısa bir süre içinde kendini gösterecektir. Bu hem vücut olarak hemde yağlar bakımından büyük bir sürpriz le karşılaşacaksınız.

İp Atlamanın Yararları Nelerdir?

Günde 20-30 dakika ip atlamanın sonuçları çok kısa bir süre içinde kendini gösterecektir. Bu hem vücut olarak hemde yağlar bakımından büyük bir sürpriz le karşılaşacaksınız.

Basit olsa da ip atlama egzersizinin bir çok faydası vardır bu nedenle spor meraklıları arasında gittikçe popüler hale gelmektedir. Çeviklik, koordinasyon ve dayanıklılık seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Bu özellikler genellikle atletler ve sporcular ile ilişkilendirilir. Ancak bu durum çok da mantıklı değildir. Televizyon ekranı önünde geçirdiğimiz zaman göz önüne alınırsa bu özelliklerini asıl geliştirmesi gereken bizleriz ve spor yapmak bizim için hiç bu kadar gerekli olmamıştır.

Koşu, bisiklet ve ip atlama gibi özellikle bacak kaslarını hedef alan sporlar sadece vücudun alt yarımı için faydalı değildir.

5204_double_underSabit bir hızda ip atlamak bir saat içinde yaklaşık 800-1000 kalori yakabilir ve kilo vermenize yardımcı olur. İp atlarken kalbinizin atış hızı, koşu sırasında kalbinizin ulaştığı hıza eşittir. Aksine baldırlar, kollar, omuzlar ve hatta karın kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur. Bu kardiyovasküler egzersiz metabolizma seviyelerini arttırmaktadır ve egzersiz yaptıktan sonra uzun bir süre için bu yüksek seviyeyi korumayı sağlar. Atardamarları, toplardamarları ve kalbi kapsayan kalp damar sisteminin sağlığını korur böylece kalp hastalıklarından korunmayı sağlar.

Amerikan Kalp Derneği bu faydaları kabul eder, kalp araştırmaları ve eğitim için para toplamak amacıyla düzenlenen ulusal bağış programı (Jump Rope for Heart) destek verir. İp atlamak kemikleriniz için de faydalıdır. Kemik yoğunluğunu arttırarak kemik erimesinden (osteoporoz) korunmaya yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki atık ve toksinleri ortadan kaldırmak için kasların genleşme ve büzülmesine dayanan lenfatik sistem için de faydalıdır.

İp Atlamanın Yararları Nelerdir? içeriği, 07 Nisan 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha