Hafızanızı Güçlendirecek Besinler

Yaşlanırken diğer organlarımız gibi beynimizde eskir ve gençlik dönemindeki kadar keskin bir hafızamız olmayabilir.

Hafızanızı Güçlendirecek Besinler

Yaşlanırken diğer organlarımız gibi beynimizde eskir ve gençlik dönemindeki kadar keskin bir hafızamız olmayabilir.

Doğru yiyecekleri seçerek eskisi gibi güçlü bir hafızaya sahip olmak mümkün. İşte hafızanızı güçlendirecek o besinler;

Yaban Mersini

C vitamini bakımından zengin olan ve antioksidan içeren yaban mersini, yaşla birlikte zayıflayan hafıza için kullanılmaktadır. Alzheimer hastalığının yol açtığı hafıza kaybına iyi gelip gelmediği konusunda yapılan çalışmaların sayısı yetersiz olsa da uzmanlar düzenli olarak yaban mersini tüketmenin hastalığın hafızayla ilgili belirtilerini hafifletebileceğini söylüyor.

Yumurta

Bellekte önemli bir nörotransmiter olan “asetilkolinin” sentezi için gerekli “kolin” maddesi yumurta içerisinde bol miktarda bulunur. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalar erken yaşlarda kolin yönünden zengin beslenenlerin ilerleyen dönemlerde daha az hafıza sorunu yaşadığını göstermiştir.

Yeşil Çay

Yeşil çay, içinde bulunan polifenollerin, özellikle flavonoidlerin hafızayı geliştirdiği düşünülmektedir. Yeşil çay içerisindeki bu antioksidanlar, Alzheimer hastalarının beyinlerinde plak oluşturan proteinlerin üretiminin azaltılmasına yardımcı olur ve hafızayı zayıflatan nöron kaybını baskılar.

Balık

Beynin düzgün olarak çalışabilmesi ve hafızanın kuvvetlenmesi için oldukça önemli olan omega 3 yağ asitleri bakımından zengin ton, somon, alabalık gibi soğuk su balıklarının haftada en az 2 öğün tüketilmesi tavsiye ediliyor. Balık dışında, omega 3 içeren diğer besinler arasında ceviz, keten tohumu, kabak çekirdeğini sayabiliriz. Bu gıdalar aynı zamanda Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimalini azaltmaya yardımcı olabilir.

Ispanak

B grubu vitaminler ve folat içerir , E vitamininden zengindir. Beyin hücrelerini zararlı serbest radikallere karşı korur. Fiziksel anlamda da güç kazanan kişiler aynı zamanda hafızalarındaki değişimi de zamanla farkedeceklerdir. E vitamini açısından zengin besinleri tüketerek (mango, brokoli, badem, domates) hafızanızı daha da güçlü hale getirebilirsiniz.

Bitter Çikolata

Beyin reseptörlerini aktive etmek için endorfin salınımını arttır. Yüksek kakao içeriğine sahip birkaç bitter karesi güçlü antioksidanlar içerir, doğal uyarıcıları sayesinde odaklanma ve konsantrasyonu artırır.

Süt, Yoğurt, Peynir

Vücuda yavaş ve sabit bir enerji kaynağı sağlayıp, gün içinde hafızamızın ayakta kalmasına destek olurlar. Protein içeren besinler aynı zamanda vücudu uyaran kimyasallar olan epinefrin ve dopamin seviyelerini de arttırırlar.

Tam Tahıllar

Tam tahıllar içeriğinde, kompleks karbonhidrat barındırdığından beynin ihtiyaç duyduğu glikozu sağlıyor. Esmer pirinç, esmer ekmek, yulaf, darı vb. B6, B12 ve folik asit içerirler. Hafızayı korumak, konsantrasyon ve beyine kan akışını sağlamak için gereklidirler.

Et Suyu

Et suyu içeriğinde bulunan kolajen, prolin ve gilisin amino asitleri sayesinde beyni beslerken bağırsaktaki yararlı bakterileri yeniliyor.

Kırmızı Lahana

Beyin hücre hasarını azaltmak ve uzun süreli hafızayı canlandırmak için gerekli polifenolleri (fisetin) içerir, bu Alzheimer hastalığının önlenmesi ve tedavisinde yararlıdır. Kırmızı soğanda iyi bir seçimdir.

Güçlü Bir Hafıza İçin Diğer Öneriler

  • Tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü kontrol altında tutun. Kalp ve damar sağlığını korumak beynin düzgün çalışması çok önemlidir.
  • Uyku düzenini sağlayın. Araştırmalar uyku bozukluklarının hafızanın zayıflaması ile yakından ilgili olduğunu söylüyor.
  • Düzenli egzersiz yapın. Düzenli fiziksel aktivitenin Alzheimer hastalığı ve bunama riskini azalttığı biliniyor.
  • Beyin jimnastiği yapın. Bulmaca, lisan öğrenme gibi beyni çalıştıran aktiviteler ileri yaşlarda beynin daha sağlıklı olmasını sağlıyor.
  • Sigara içmeyin. Kalp krizi riskini arttıran ve tansiyonu yükselten sigara beyinde kalıcı hasara yol açabiliyor.
  • Stresi azaltın. Stresi azaltmanın yollarını öğrenin, hobi edinin ve kendinize fazla yüklenmeyin.

Hafızanızı Güçlendirecek Besinler içeriği, 04 Mayıs 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha