Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Yüz ve cilt güzelliğinize gölge düşüren göz altı morlukları, sağlıksız yaşam, kötü alışkanlıklar, alerjik hastalıklar ve kemik yapısı gibi nedenlerle oluşmaktadır.

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Yüz ve cilt güzelliğinize gölge düşüren göz altı morlukları, sağlıksız yaşam, kötü alışkanlıklar, alerjik hastalıklar ve kemik yapısı gibi nedenlerle oluşmaktadır.

Göz Altı Morluklarının Oluşma Nedenleri

Göz altı morlukları kadın erkek herkesi rahatsız eden bir durumdur. Göz altında oluşan morluklar cildinizin sağlıksız, bakımsız ve yorgun görünmesine neden olacaktır. Uykusuz kaldığımız zaman ve yorgun günlerde göz altı morlukları daha da belirginleşmektedir. Aynı zamanda uzun saatler boyunca bilgisayar başında kalmak da göz altı morluklarının belirginleşmesine neden olmaktadır. Bakışlar karşı tarafı etkilemek için oldukça önemlidir. Ancak cilt güzelliğinize ve bakışlarınıza gölge düşüren göz altı morlukları birçok sebepten ötürü meydana gelmektedir. Aynı zamanda göz yapısı veya yaşlılık da göz altı morluklarının oluşmasında etkili bir rol oynamaktadır.

Göz Altı Morluklarının Oluşum Nedenleri

Göz altı morlukları genetik ve çevresel nedenlere bağlı olarak oluşabilir. Bunun yanında aşırı tuz tüketimi, stres, yorgunluk ve uykusuzluk da gözaltı morluklarına sebep olabilir. Uzman doktorlar göz altı morluklarına demir eksikliği anemisi, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarının da sebep olabileceğini söylemektedirler. Bunların dışında göz altı morluklarına sebep olabilecek bazı unsurlar;

  • Alerjik rahatsızlıklara sahip kişilerde göz altı morlukları sıklıkla görülebilmektedir. Göz ve burun akıntılarıyla birlikte damarlarda biriken kan, damarların belirginliğini arttırarak göz altı bölgesinde mor bir görünüm oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Sağlıksız beslenen kişilerde de göz altı morlukları görülebilmektedir. Cilt ihtiyacı olan vitaminlere ulaşamadığında göz altlarında renk değişiklikleri ve morarmalar belirmektedir.
  • Tuz vücut da ödem oluşmasına sebep olacağından dolayı aşırı tuz tüketimini azaltmak gerekmektedir.
  • Yaşlanma ile birlikte oluşan kırışıklıklar ve sarkmalar göz altı bölgelerinde gölgelenmelere ve koyu renk görünmelerine neden olabilmektedir.
  • Regl dönemlerinde cilt renginde soluklaşmalar görülür buna bağlı morarmalar olabilir.
  • Alkol ve sigara da gözaltı morarmalara sebep olarak gösterilebilir. Sigara kandaki oksijen miktarını azalttığından göz altı morlukları ortaya çıkar.

Göz Altı Morluklarını Nasıl Giderebiliriz?

  • Salatalık kürü: 1 tane salatalığı kabuklarıyla beraber ince dilimler halinde halka olarak kesip gözlerinize koyabilirsiniz. 10 dakika bekletmeniz yeterli. Her gün yapabilirsiniz. Ya da kabuklarıyla beraber rendelediğiniz salatalığın suyunu buzdolabında bekletip pamuk yardımıyla soğuk olarak göz altlarınıza ve göz kapaklarınıza uygulayabilirsiniz. 15 dakika bekletip yıkayabilirsiniz.
  • Patates kürü: 1 patatesi halka şeklinde dilimleyip soğuk süte batırıp gözlerinize koyup 10 dakika bekletin. Taze nane yapraklarını ince ince doğrayıp soğuk sütün içine karıştırarak da bu sütü uygularsanız göz altlarınız hem ferahlayacak hem de zamanla morluklar hafifleyecektir.
  • Domates kürü: 1/2 domatesin suyunu çeyrek limon suyuyla karıştırıp yine pamukla göz altlarına uygulayıp 5 dakika sonra yıkayabilirsiniz. Gözaltı morlukları için birçok bakım önerisi mevcuttur. Aralarından yapımı kolay ve en etkili olanları sizlerle paylaştım. İçlerinden size uygun olan bir bakım kürünü uygulayabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur? içeriği, 11 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha