Dünyaya Bakışınızı ve Hayatınızı Sonsuza Kadar Değiştirebilecek Kurallar

Hayat iniş çıkışlarla dolu. Bazen başımıza yıkılan dünyamız bazen sonsuza kadar yaşamak istediğimiz yer oluveriyor. Bu değişime ayak uydurarak daha mutlu bir insan olabilmenin bazı kuralları var. Bu kurallar aslında uzun süre uyuduğunuzda hayatınızda gözle görülür değişiklikler yaratabilir. Uzun süre bu kurallara bağlı kalmak zor gibi görünse de sağlayacağı fayda düşünüldüğünde denemek hiç de zor değil…

Dünyaya Bakışınızı ve Hayatınızı Sonsuza Kadar Değiştirebilecek Kurallar

Hayat iniş çıkışlarla dolu. Bazen başımıza yıkılan dünyamız bazen sonsuza kadar yaşamak istediğimiz yer oluveriyor. Bu değişime ayak uydurarak daha mutlu bir insan olabilmenin bazı kuralları var. Bu kurallar aslında uzun süre uyuduğunuzda hayatınızda gözle görülür değişiklikler yaratabilir. Uzun süre bu kurallara bağlı kalmak zor gibi görünse de sağlayacağı fayda düşünüldüğünde denemek hiç de zor değil…

Uyum kuralı

Bu “uyum sağlama” değil aksine uyumsuz olmayı garipsememe kuralı aslında. Herkes aynı yoldan sonuca varmak zorunda değil, herkes aynı hayatı yaşamak zorunda değil. Seçimleriniz diğer insanlardan farklı olabilir ve bu kesinlikle kötü bir şey değil. Eğer uyum kuralına uymak istiyorsanız sürekli uyumlu olmaktan, diğer insanlara ve isteklerine göre yaşamaktan vazgeçin. Kendinizi başkalarının yaptığı bir kutuya hapsetmeyin.

Var olma kuralı

Hayatınızda olmasını istediğiniz insanların yaşamında yer almak için çaba gösterin. Eğer size değer verdiğini bildiğiniz biri varsa ve siz de ona değer veriyorsanız bunu bir kenara atmayın. Uzaktaysa onu görmeye gidin, yanınızdaysa “iyi ki yanımdasın” diyerek hayatınızda olduğu için mutlu olduğunuzu dile getirin. Elinizde olan en saf ve güzel sevgiyi kaybetmemek için elinizden geleni yapın. Onların hayatında var olun.

Karşılık kuralı

Bu dünyada ne ekerseniz onu biçeceğinizi unutmayın. Kendiniz yapmadığınız şeyleri bir başkasından beklemeyin. Bu muhtemelen hayatınız boyunca yapacağınız en büyük hatalardan biri olur. Aynı şey etrafınızdaki insanlar için de geçerli. Eğer size hak ettiğiniz değeri ve çabayı göstermiyorlarsa siz onlara daha fazlasını vermeyin. Özetle hiçbir insana manevi anlamda aldığınızdan fazlasını vermeyin. Bu kendinize yapacağınız en büyük iyiliklerden biri olacaktır.

İyimserlik kuralı

Evet, hayat çoğu zaman karşımıza çıkardığı zorluklarla bizi sınıyor. Ama birçok durumda sızlanmak ve şikayet etmek ne yazık ki işe yaramıyor. Bu yüzden zorluklarla karşılaştığımızda elimizden gelenin en iyisini yapıp durumu düzeltmeye çalışmalıyız. Böylece hem sızlanarak boşuna vakit kaybetmemiş hem de motivasyonumuzu koruyup en iyi sonucu elde etmiş oluruz. Hayat şikayet etmek için fazla kısa. Bu kuralı uygulaması zor olsa da en büyük farkı yaratacak olan kurallardan biri iyimserlik kuralı.

Bağımlılık kuralı

Hayatta her şeyi kendi başımıza yapmalıyız ancak bu başkalarına yardım etmeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Yalnızca sınırları çizebilmek oldukça önemli. En tehlikelisi birine bağımlı olmak ya da birinin size bağımlı olması. Bu durumlardan uzak durun, neden zaman hayır diyeceğinizi bilin. Her şeyden önce başkaları olmadan da kendinize yetebileceğinizin farkına varın.

Seçimler kuralı

Yaşadığınız her şey aslında yaptığınız seçimlerin birer sonucu. Hayatınızı siz yönlendiriyor ve kararları siz veriyorsunuz. Sonuçlarını da kabullenmeli, bu seçimleri sizin yaptığınızı unutmamalısınız. Başkalarını suçlamak ya da bahaneler bulmak hiçbir şeyi çözmeyecektir. Herkes kendi seçimlerini yaşar. Bunu bilerek yaşamaksa her şeyi daha kolay kılar. Sadece bunu söylemek, “Bunu ben seçtim ve kendi seçtiğim hayatı yaşıyorum” demek bile sizi rahatlatacaktır. Böylece düzeltmenin de ya da daha iyi hale getirmenin de sizin elinizde olduğunu fark eder, kendinizi çaresizlik duygusundan çıkarmış olursunuz.

Hatalar kuralı

Herkes hata yapar ve kimse mükemmel değildir. Klişe ama gerçek bu. Dünyada hiçbir şey göründüğü kadar basit değildir. Hatalar yapılır, dersler alınır. Hatalar kaçınabileceğimiz şeyler değillerdir. Eğer bunu kabullenirsek her şey daha kolay olabilir.

Sorumluluk kuralı

Bu hayatı yaşamaya kimse tarafından zorlanmadığımızı ve aslında kendi istediğimiz hayatı yaşadığımızı kabullenip bu hayatın sorumluluğunu almamız gerekir. Eğer bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız bunun için çabalamanız gerekir. Hiç kimse size istediklerinizi altın tepside sunmaz. Bu yüzden sorumluluk alıp istediğiniz hayatı kendiniz inşaa etmeniz gerekir. Kendinizden sorumlu olmadan olmak istediğiniz kişi olamazsınız.

Gülümseme kuralı

Küçük bir gülümseme hem sizin hem de başkalarının gününü güzelleştirebilir. Bu yüzden onu saklamayın. Genel olarak olumlu olmayı ve insanlara da bu pozitif enerjiyi yaymaktan çekinmeyin. Karşınızdaki en mutsuz insanı bile gülüşünüzle mutlu olmaya ikna edebilirsiniz. gülümsemek bulaşıcıdır, unutmayın

Dünyaya Bakışınızı ve Hayatınızı Sonsuza Kadar Değiştirebilecek Kurallar içeriği, 25 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha