Dünyanın En Kirli Şehirleri

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bir araştırmaya göre Dünya’nın en kirli şehirlerini sizler için araştırdık. Eğer yurt dışına tatile çıkmak istiyorsanız gitmeden önce gideceğiniz yer hakkında bazı araştırmalar yapmanız gerekmektedir.

Dünyanın En Kirli Şehirleri

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bir araştırmaya göre Dünya’nın en kirli şehirlerini sizler için araştırdık. Eğer yurt dışına tatile çıkmak istiyorsanız gitmeden önce gideceğiniz yer hakkında bazı araştırmalar yapmanız gerekmektedir.

Sizler için bu içeriğimizde Dünya’nın en kirli ve bir o kadar da pis şehirlerini derledik.

Rusya – Dzerzhinsk

Soğuk Savaş döneminden kalma kimyasal kalıntılar sebebiyle Rusya’nın Dzerzhinsk bölgesi, en kirli şehirler arasındadır. Bu bölgede kişi başına hemen hemen 1 ton kimyasal silah kalıntısı düşmektedir.

Zambiya – Kabwe

Kurşun madeninden kaynaklanan kirlilik, hem ülkedeki insanların hayatını kaybetmesine sebep oluyor hem de ciddi derecede kirlilik yaratıyor.

Peru – La Oroya

Kurşun, bakır ve çinko madenlerinin kurbanı olan bir şehir de La Oroya’dır. Toksit atıklar sebebiyle insanlar hastalanıyor ve çevre kirliliği oluştuğu için en kirli bölgeler arasındadır.

Çin – Linfen

Kömür bölgesinde yer alan Linfen şehri de kirli bölgeler arasındadır. Maden atıklarının yarattığı toz bulutu ve atıklar çevreye ve insanlara çok fazla zarar vermektedir.

Rusya – Norilsk

Dünyanın en fazla metal işleten bölgesi olmasından kaynaklanan kirlilik, insan sağlığını büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Havada bulunan zararlı gazların çeşitliliği hala araştırılmaktadır.

Hindistan – Sukinda

Hindistan Sukinda şehri, krom madenlerinden kaynaklanan kirlilik bu bölgede yaşayan 2.5 milyon insanın yaşamını tehdit etmektedir. Madenden çıkan atıkları suya boşaldığı için insan hayatını tehdit ediyor. Bundan dolayı en kirli bölgeler arasında yer alıyor.

Çin – Tianying

Çin Kurşun üretim merkezi olan bölge, bu merkezlerden kaynaklanan kirlilik yüzünden en kirli bölgeler arasında yer almaktadır.

Hindistan – Vapi

Petrokimya, tarım ilacı ve diğer kimyasal üreticilerin de aralarında üretim tesislerinin atıklarını attıkları bölge olduğu için en kirli bölgeler arasındadır.

Kırgızistan- Mailuu Suu

Kırgisizsan, Uranyum işletmeciliği bu bölge için en büyük sorundur. Uranyum işletilen yerlerin çokluğu nedeniyle bütün kent sanki bir bomba görüntüsü veriyor. Ayrıca kentte 1.96 milyon metreküp radyoaktif metal var.

Ukrayna – Çernobil

Ukrayna da yaşanan nükleer facianın izleri hala devam etmektedir. 5.5 milyon insanı etkileyen ve kanser vakalarını arttıran bu kazadan sonra yaraların hala sarılamadığı Çernobil kuşkusuz en kirli şehirlerin başında gelmektedir.

Dünyanın En Kirli Şehirleri içeriği, 27 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha