Çocuklar İçin El Yazısı Zorluğu

Okul çağındaki çocukların birçoğu için el yazısı yazmak zorlayıcı bir aktivite. Peki, çocuklar neden el yazısı yazarken zorlanıyor?

Çocuklar İçin El Yazısı Zorluğu

Okul çağındaki çocukların birçoğu için el yazısı yazmak zorlayıcı bir aktivite. Peki, çocuklar neden el yazısı yazarken zorlanıyor?

El yazısı birçok çocuk için gerçekten bir mücadele. El yazısı sanat işleri, küçük el işleri, oyun parkında tırmanırken, legolarla ya da oyun hamurlarıyla oynarken gelişen kaslarla yapılmayı gerektiriyor. Ne yazık ki, çocuklarımız bu oldukça gerekli gelişimsel aktiviteleri yapmaktansa ıvır zıvırlarla daha çok vakit kaybediyor.

El kasları maalesef dokunmatik ekranları kaydırırken gelişemiyor. Dahası, el yazısı sırasında çocuğun yazıya odaklanabilmesi için öz düzenlemesini yapabilmesi gerekiyor. Çocuklarımızın beyinleri elektronik cihazlara git gide daha çok alışırken, el yazısı gibi aktiviteler beyinleri tarafından yeterince uyaran haline gelmiyor. Sonuç olarak daha çok çocuk okulda el yazısıyla mücadele veriyor. Çocuklar için çağın tehlikesi: Dijital Eroin başlıklı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.

El yazısı tek başına bir yetenek değil. El yazısı çocuğun matematik ve okuma becerilerini de kolaylaştırıyor. El yazısı ilerleyen yaşlardaki okul başarısıyla da ilişkilendiriliyor. Dahası, öğrenme sırasında el ile yazarak not etmenin laptop ile not etmekten daha etkili olduğuna dair kanıtlar var. Bu yüzden el yazısını yok saymak yerine çözüm çocuklarımızın çocukluklarını yaşamalarına izin vermek ve böylece çocuklarımızın el kaslarını geliştirmelerini sağlamak. İşte çocuğunuzun el kaslarını geliştirebilmesi için yapabilecekleriniz:

  • Elastik bantları germe, cırt-cırt bantları açıp kapatma, saç tokalarını takıp çıkarma, bozuk paraları oyun hamurunun içine sokma ve çıkarma, kıyafetlere ve kutulara rozet iğnesi takıp çıkarma, çamaşır mandalıyla ponponları tutma, balon patlatma, delgeç ile kağıt delme gibi aktiviteler yapın.
  • Şu ev işlerini birlikte yapın: Markette market arabasını itme, eşyaları taşımaya yardım etme, yatağını toplama, camları ve masaları silme, süngerleri sıkma, kıyafetleri çamaşır makinesindan kurutucuya koyma, plastik kapları açma, çiçekleri plastik şişeyle sulama, araba yıkama ve bahçe işlerine yardım etme.
  • Dış mekan aktiviteleri: El arabası itme veya hayvan gezdirme, tırmanma duvarlarına veya ağaca tırmanma, oyun parklarındaki çubuklara tırmanma, tenis, basketbol oynama, büyük tebeşirlerle çizme, kumun içine saklanmış küçük objeleri veya taşları bulma.

 

Çocuklar İçin El Yazısı Zorluğu içeriği, 14 Aralık 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha