Çocuğunuz İçin Uyku Saati Problemi

Günümüzde karanlık diye bir şey yok. Çağımızda herkesin evi aydınlık, öyle ki evin tüm ışıklarını söndürseniz bile sokak lambaları, otomobil farları, tabela ışıkları yüzünden odalarımız hiç kararmıyor.

Çocuğunuz İçin Uyku Saati Problemi

Günümüzde karanlık diye bir şey yok. Çağımızda herkesin evi aydınlık, öyle ki evin tüm ışıklarını söndürseniz bile sokak lambaları, otomobil farları, tabela ışıkları yüzünden odalarımız hiç kararmıyor.

Ayrıca, hayat tarzımız gereği ebeveynler geç saatlere kadar uyumuyor, haliyle anne babaları oturma odasında hoşça vakit geçirirken çocuklar da uyumak istemiyor. Sonuçta çocukların uyku saatleri geldiğinde ve siz bunu hatırlattığınızda ‘lütfen biraz daha’, ‘on dakika sonra’, ‘hiç uykum yok’ gibi itirazlarla uyku saatleri iri bir sorun haline geliyor.

Bu durumun pek çok sebebi var. Önemli olan ebeveynlerin çocuğunun uyku sorununun sebebini anlayabilmesi aslında. Sorunun nedeni anlaşılınca çözüme ulaşmak, bir adımlık iş.

  • Çocuklar gündüz yeterince alaka ve sevgi göremediklerinden aileleriyle biraz daha kalıp ihtiyaçları olan sevgiyi zorla almak isterler. Özellikle de geç saatlere kadar çalışan ebeveynlerin çocuklarında sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Anne baba eve geç gelmiş; evin işleriydi, çocuğun ödeviydi… derken çocuk ile anne baba arasında yeterli duygusal birliktelik olamayınca çocuklar derhal yatmayıp anne babalarıyla daha çok vakit geçirmek istiyorlar. Nitekim çocuklardaki uyku problemlerinde en çok rastlanılan sebeplerin başında bu gelir. Aslına bakarsanız bu mesele bir bozukluk değil. Sadece çocuk daha çok duygusal destek arayabiliyor.
  • Kimi çocukların gece korkuları vardır ki odalarında tek başlarına uyumak istemezler. Böyle çocuklar için çözüm: Anne ya da babanın çocuğun başucunda kalıp onun uykuya dalmasını beklemesi. Bir hafta veya iki hafta anne için zahmetli olabilir ama çocuğun hem korkularının üstesinden gelmesi hem de uyku saatinin mesele olmaktan çıkması buna bağlı.
  • Çok çok bilgisayar, telefon, televizyon, tablet gibi teknolojik cihazlar ile meşgul olan çocuklar uykuya dalmakta güçlük çekmek, uyuyamamak, sık sık korkulu rüyalar görmek gibi uyku sorunları yaşayabilirler. Bu sorunun üstesinden gelmek, elbette ki çocuğunuzun elektronik cihazlarla daha az uğraşmasıyla olacaktır.
  • Bazı çocuklar aslında uyumayı sevmezler. Nitekim uyumak geçici ölümdür. Bu çocuklar ayakta kalıp daha çok yaşamak isterler. Bu tip çocuklar esasında zeka katsayıları yüksek çocuklar oluyorlar. Hayatı daha çok yaşayıp, bir şeyleri daha çok yapmak istiyorlar. Esasında bu durumda da bir bozukluk yok, mesele çocuğun ayakta kaldığı süreler boyunca ne yaptığında. Eğer çocuğunuz uyumayıp kitap okumak, oyun oynamak gibi (tabii elektronik oyunları kastetmiyorum) zihinsel faaliyetler yapıyorsa onu kendi başına bırakıp daha sonra uyumasına izin verebilirsiniz.
  • Çocuğunuz geç uyumasına karşın erken kalkıyor ve gündüz uykusuzluğa bağlı dikkatsizlik, sersemlik yaşamıyorsa yani uyku süresi çocuğunuza yetiyorsa aslında çocuğunuzun uyku saati sorunu yoktur. Sizin çocuğunuza göre kendinizi ayarlamanız daha iyi olur.

Misafirlik, hastalık, özel bir gün gibi çocukların düzeninin bozulduğu zamanlarda uyku düzenleri de bozulur bu konuda anlayışlı olmak gerekiyor.

Çocuğunuz İçin Uyku Saati Problemi içeriği, 14 Aralık 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha