Yağ Yakıcı Yiyecek Ve İçecekler

Çöller Nasıl Oluşur?
Çöller Nasıl Oluşur?
18 Nisan 2019
Tarihi Kemikli Bedesten Gaziantep
Tarihi Kemikli Bedesten Gaziantep
18 Nisan 2019
Yağ Yakıcı Yiyecek Ve İçecekler

Vücudumuzdaki yağlar hepimizin başının belası. Bu içeriğimizde bahsedeceğimiz yiyecek ve içeceklerden tüketmeye başladığınız anda yağ yakmaya başlayacaksınız.

Greyfurt

Greyfurt, karaciğerde yağ depolanmasını önleyen inositol açısından iyi bir kaynaktır. Greyfurta kırmızı rengi veren 'pigment laykopen' doğadaki en güçlü antioksidanlardan biridir. Laykopen aynı zamanda LDL kolesterol dediğimiz kötü huylu kolesterol oranını düşürür, kalp damar hastalığı, prostat ve meme kanserinde koruyucu etki gösterir.

Harcadığınız enerjiyi yükseltip, aldığınız enerjiyi kontrol altına alır. Sağlıklı yiyecekler tüketerek fazla yağlarınızı yakabilirsiniz. Greyfurtu bütün olarak tok karnına yerseniz; sağlığınızı korur ve geliştirirsiniz.

Kilo vermeye yardımcı olan birçok etkisinden faydalanmış olursunuz. Greyfurtun içinde bulunan besin elementleri metabolizmanızın sağlıklı çalışmasına yön verir, sağlığınızı korur ve geliştirir.

 Karabiber

Zayıflamak için diyetlerinizde tuz yerine baharat kullanmanın daha sağlıklı ve yağ yakıcı etkisi olduğunu biliyor musunuz? Baharatlar vücuttaki hormonların uyarılmasını sağlar ve metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olur.

Karabiberin hidroklorik asit bulundurması metabolizmanın ve sindirim sisteminin hızlı çalışmasını sağlar. Daha fazla yemek yeme isteğinin azaltılmasını destekler.

Zayıflamak için kullanacağınız karabiberin yemeklere sonradan eklenmesi içerdiği değerli maddelerin bozulmadan kalmasını sağlar. Kaliteli karabiberin aroma içeriği ve kokusunun yoğun olması gerektiğini unutmayın.

Tarçın

Yapılan araştırmalar tarçında bulunan sinnamaldehidin yağ yakımını uyarmak için bir aktivasyon metodu sunduğunu kanıtlanmıştır. Tarçın direkt olarak yağ hücreleri üzerine etkilidir. Yağ hücrelerinden enerji üretimi başlatır, metabolik sağlığı iyileştirir.

Yumurta

Yıllarca yüksek kolesterolün sebebi diye düşünerek uzak durduğumuz yumurta sonunda aklandı, günde bir kaç yumurtanın bir zararı olmadığı ortaya çıktı. Yüksek protein değeri sayesinde yağ yakımına yardımcı olurken, içerdiği B12 vitamini sayesinde de yağ yıkımını hızlandırır.

Elma

Meyvelerde yüksek oranda fruktoz bulunur, bu da kilo kaybını zorlaştırabilir. Ancak sindirimleri için harcamanız gereken kalori, kendi içerdikleri kaloriden fazlaysa bu meyveleri yemenizde hiç bir sakınca yoktur! Mesela elma, kayısı, şeftali ve armut.

Yeşil Çay

Yeşil çayda bulunan kateçin maddesi yağ yakımını kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırır. Karaciğerin yağ yakma hızını da arttırır. Tek yapmanız gereken günde 4-6 bardak arası yeşil çay içmektir!

Ahududu

Kırmızı meyveler içerdikleri lifler ve pektin sayesinde uzun süre tokluk hissi sağlar. Ancak yüksek miktarda şeker içerdiği için günde bir avuçtan fazla yememek gerekiyor.

Kahve

Kafein, metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Ancak kilo vermek istiyorsanız kremalı, sütlü, şekerli kahvelerden uzak durmanız şart!

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanası, brokoli, karnabahar ve lahana gibi sebzeler yağ yakan enzimleri açığa çıkaran sulforafen adlı bir madde içerir. Bu yüzden kilo vermek ve yağlardan kurtulmak isteyenler için kesinlikle doğru bir tercihtir.

Chia Tohumu

Nane ailesinden gelen ve kendine has bir tadı bulunmayan Chia tohumlarının faydaları saymakla bitmiyor. Lif, protein, magnezyum ve Omega-3 yağlarından zengin olan bu mucize bitkinin tohumları metabolizmayı hızlandırır. Chia tohumu vücudun yağ yakmasını sağlayan hormonlardan glukagonun salgılanmasını sağlar.

Sarımsak

Sarımsağın güçlü bir antioksidan olduğu malumunuz. Sayısız faydalarından bir tanesi vücuttaki kortizol seviyesini düşürmektir.

Kırmızı Şarap

Üzüm kabuğunda bulunan resveratrol adlı bir antioksidan, yağ hücrelerinin büyümesini engellemeye yardımcı oluyor. Ancak üzüm yemek değil de şarap içmek için bir bahaneye ihtiyacınız varsa, kırmızı şarapta bulunan kalsiyum piruvat maddesi, yağ hücrelerinin daha fazla enerji harcamasını sağlar.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir