Uyku Sorunu Yaşayanlar İçin Yardımcı Besinler

Bebeklerin Uyku Düzeninde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bebeklerin Uyku Düzeninde Dikkat Edilmesi Gerekenler
21 Mayıs 2019
Vücudun Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?
Vücudun Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?
21 Mayıs 2019
Uyku Sorunu Yaşayanlar İçin Yardımcı Besinler

Gece uykusuz kalmak bireyin sosyal hayatını doğrudan etkileyecektir. Uykusuz kişi daha halsiz, yorgun ve öfkeli olabilir. Uyuyamamak büyük bir sorun halini alacaktır. Eğer kişi uyuyabiliyorsa bile sadece uyumak yetmez. Kaliteli bir uyku çekmek gereklidir. Uykusunu verimli geçiren bir birey daha zinde, mutlu ve algıları daha açık olacaktır. Sosyal yaşamında daha dinamik olabilecektir.

Uykusuzluk doğrudan günlük yaşamı etkiler. Uykusunu yeterli derecede alamamış birey mutsuz olacaktır. Bu durum aynı zamanda ilerleyen süreçte ruh ve fiziksel sağlığın bozulmasına da neden olacaktır. Bu sebeple iyi bir uyku çekmek mühimdir. Böyle bir sorunda uzmandan destek alınmalıdır. Fakat bu durum ile birlikte kişinin yediklerine de dikkat etmesi faydalı olacaktır. Bazı besinler uykusuzluk sorununu gidermede etkilidir. Yenilecek bazı gıdalar uykusuzluk sorununun çözülmesine yardımcı olacaktır.

Uyku Sorunu Yaşayanlar İçin Yardımcı Besinler

Uyumaya Yardımcı Besinler

Önemli bir ayrıntı olarak uyumadan önce kafeinden uzak durulmalıdır. Kaliteli bir uykunun ilk anahtarı yatmadan önce yenilen gıdalara dikkat edilmesidir. Ağır besinler, kafein, gazlı içecekler kişinin uykusunu direkt olarak olumsuz etkileyebilir. Yulaf tüketmek uyku sorununa fayda sağlayabilecek bir besindir. Yulafı süt ve muz ile karıştırarak yemek etkisini arttıracaktır. Papatya çayı da uykusuzluğun giderilmesinde yardımcı olabilecek bir içecektir. Papatya çayı sayesinde bünye gevşer. Elde edilen sakinlik ile vücut rahat bir şekilde uykuya geçebilecektir.

Çocukluk dönemlerine dayanan ılık süt içmek uykuyu getirir söylemi doğru bir tespittir. Sütün içerisinde bulunan triptofan sayesinde sakinleşerek kaliteli bir uykuya geçiş yapılabilir. Yatmadan önce ılık bir ballı süt uyku sorununa yardımcı olacaktır. Yoğurtta da sütte bahsedilen triptofan bulunur. Sütte elde edilen etkinin aynısı yoğurt için de geçerlidir. Süt içemeyen kişiler yoğurt yemeyi de tercih edebilir. Yoğurt da uyku problemini çözebilecek besinler arasındadır. Bal uyku sorununa çözüm olabilecek besinler arasındadır. Özellikle muz yada süt ile karıştırıldığında etkisi artacaktır. Balın da yatıştırıcı bir özelliği mevcuttur.

Patateste de triptofan bulunur. Özellikle fırınlandığı takdirde hafif bir besin haline gelir. Kişi özellikle patates ile sütü karıştırarak tüketirse daha belirgin bir etki alacaktır. Böylelikle uykuya dalmak çok daha kolay olacaktır. Muzun içerisinde magnezyum bulunur. Magnezyum ise kişinin gevşemesini sağlar. Muz yatmadan 1 yada 2 saat öncesinden yenilebilir. Bu sayede uykuya geçiş çok daha kolay olacaktır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir