• /Gaziantep
  • @BizimGaziantep
  • @BizimGaziantep

AYTEN ÇOLAKOĞLU BİYOGRAFİSİ

04 Mart 1975'te Avustralya’nın Melbourne şehrinde doğdu.

Dokuz yaşında geldiği Türkiye’de Türkçe bilmemesi nedeniyle Avustralya’da okuduğu 4 yıllık ilköğretim geçersiz sayılmış, ilkokul birinci sınıftan öğrenimine ‘yeniden’ başlamıştır. Bu durumu bir türlü kabullenememiş ve orta ikinci sınıftayken (1989) okuldan ayrılarak iş yaşamına atılmıştır. 1993’te eğitimine devam etmesi gerektiğine karar vererek, ortaokulu dışarıdan bitirmiş, 2003 yılında ise dört yıllık akşam lisesi’nden mezun olmuştur.

Çeşitli sektörlerde şansını deneyen Ayten Çolakoğlu 2004 yılında yeniden Avustralya’ya gitti. Bir yıl süresince Melbourne’daki Swinburne University’de mevcut İngilizce dilini geliştirmek ve Holmesglen Enstütüsü’nde resim dersleri almak fırsatını bulmuş ancak her iki kursu da tamamlayamadan İstanbul hasretine dayanamayarak ülkesine dönmüştür.

Ayten Çolakoğlu Türkçe rüyalar görmeye başlayalı (9 yaşından) beridir; gönderilmeyecek mektuplar, şiir, öykü ve roman incelemeleri yazmaktadır “TV Avrupa” adlı, uydudan yayın yapan televizyon kanalında Ocak 2004’ten Nisan 2004’e kadar adı “Şiiristan’a Yolculuk” olan sekiz adet şiir programının metnini kendi yazıp kendi sunmuştur. Programına konuk olan şairler sırasıyla; Umut Eren Şenol, Engin Turgut, Fadıl Oktay, Mahzun Doğan, Aslı Durak, Erkan Ezbiderli, Turgay Uçeren ve Ayten Mutlu olmuştur. Bütün bunların yanında sulu boya resimleri yaparak hayatını ve ruhunu sevindirmektedir.

* Kocaeli Üniversitesi Şiir Etkinlikleri Birimi tarafından sekiz yıldır düzenlenen 2003 Gençlik Ödülleri Şiir yarışmasında birincilik ödülü (plaket) aldı.

* Mayıs Yayınları' nca 2004 yılında dokuzuncusu düzenlenen ''Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü'' yarışmasında; Seçici Kurul, 87 dosya arasında yaptığı değerlendirme sonucunda adının anılmasını kararlaştırdı.

* 2003 'Atadost Edebiyat Ödülleri’ (5 şiir) yarışmasında 'Zehirli Üzüm' adlı şiiri övgüye değer görüldü.

* Çukurova Üniversitesi'nin 2004 yılında düzenlediği “Adnan Yücel Şiir Yarışması”nda üçüncü oldu.

* “Sesimdeki Kuğu” adlı şiir dosyası 2004 yılında Hayal Yayıncılık tarafından kitaplaştırıldı.

* “Ölü Aşklar Derneği”nin kurucu üyelerindendir.

Bazı düz yazı ve şiirleri S’imge, Güzel Yazılar, İspinoz, Şiir Ülkesi, Kuzey Yıldızı, Hayal, Pencere adlı dergilerde ve yerel bir gazete olup Konya'da yayınlanan Konya Postası Gazetesi' nin 'Öteki Sanat' sayfalarında yayınlanmıştır.

Çocuk/luk

Çocuk/luk

Çocuk/luk elim acırken rüzgâr tutmaktan sana atkılar ördüm sıcağımdan üşümelerini bana ver çocuk! Ayten ÇOLAKOĞLU
16 Ocak 2019
SESİMDEKİ KUĞU

SESİMDEKİ KUĞU

SESİMDEKİ KUĞU köşkündeki avizelerin kristallerini titretiyorsa rüzgârım gecenin sesine ışık kırıkları dökülüyorsa beceriksiz bir ressamın fırçası gibi titriyorsa bütün resimlerim acemiliğimdendir zamansız ve tarifsiz acılar içerisinde […]
24 Aralık 2018
KUNDURACI

KUNDURACI

KUNDURACI deri bir yamayla kapattı ağzını veremli babasının hatırası aklında kaç kez öksürdüyse lamba o kadar kızardı aynadaki yeni yetme adamı gözünden tanıdı ruhu ağaç evlerinde […]
21 Aralık 2018
MANOLYA

MANOLYA

MANOLYA gözlerin akşamdan kalma kimbilir hangi masada unutulmuş yorgun devrilmiş kadehler örtülerin üzerinde tütün kokuyor saçların hâlâbizim meyhaneye de uğrasaydın Cemal vardı Edip vardı şiirler okuduk […]
27 Kasım 2018
Küldeki Gülümseme

Küldeki Gülümseme

KÜLDEKİ GÜLÜMSEME gökyüzünde köşe kapmaca oynardı güneş ve ay gönlümüze düşerdi küpe çiçekleri lirik bir uykuya dalardı sıcak gövdelerimiz iki kişilik rüyalarımız birbirine karışırdı aşktan konuşmazdık […]