Şair Bülent ÖZCAN - Gaziantep.com
İlk Yardımda Öğrenilen Yanlışlar
27 Aralık 2018
Kadınlarda Sık Görülen Ağrılar
27 Aralık 2018

Bülent Özcan, 25 Şubat 1973, Sarız-Kayseri doğumlu. A. Ozan Akgüneş, Özlem Günay Aytekin, Can Ozan imzalarını da kullandı. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. Londra’da Southgate, Nottingham’da New Kolejde okudu. Gaziantep’te yayımlanan Doğuş, Önder, Sizin Gazete, Gaziantep Ekspres ve Arena gazetelerinde Sanat Yönetmenliği, Doğan ve Şok gazetelerinde Yazı İşleri Müdürlüğü yaptı. Şiir sergileri açtı. Şiir ve yazıları, Aykırı Sanat, Berfin Bahar, Damla, Dem (Almanya), Demokratik Gündem (Almanya), Edebiyat Gündemi, Gaziantep 27, Gülpınar, Hayat, Hürriyet Kelebek, Kırk Merdiven, Kuzeysu, Müzik Magazin, Olay Gazetesi (İngiltere), Ses, Şafak (Yunanistan), Şiir Defteri, Öteki-siz, Wird (Almanya) başta olmak üzere pek çok yayın organında yayımlandı. Çeşitli antolojilerde şiirleri yer aldı.

1988 yılında Türkiye Çocuk dergisi tarafından ‘Yılın Araştırmacısı’ seçildi. Şiir sanatına yapmış olduğu katkılardan dolayı 1990 yılında, Müzik Magazin dergisi tarafından ‘Onur Belgesi’ ile ödüllendirildi. 1992 yılında İsveç’te bulunan Hümanist Enternasyonal tarafından düzenlenen çok yönlü yarışmada, Jüri Özel Ödülü’nü; Türkiye dergisi ve Bay Ajans tarafından düzenlenen şiir yarışmasında ise ‘Barış Şiiri’ ödülünü aldı.

Şiirleri, Naser Feiz, Khazar Ahmetnijadi ve Hengameh Heidari tarafından Farsçaya çevrilerek, İran’ın önde gelen edebiyat dergilerinde ve antolojilerinde yayımlandı.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta meydana gelen insanlık dışı olaylara, Gaziantep’te ilk tepki Bülent Özcan’dan geldi; Gaziantep’te bulunan Atatürk Anıtı’na “Sivas’ta Katledilen Sanatçıların Anısına” yazılı bir çelenk bırakarak, böyle bir katliama insanların tepkisiz kalmasını eleştirdi.

Şiirlerini, Şubat 1994’de ‘En Güzel Ben Ölürüm’ adlı bir kitapta topladı. Nisan 1995’te, Bağbozumu Ortak Betik’i yayımladı. Mayıs 1996’te yeni şiirlerle birlikte ‘En Güzel Ben Ölürüm’ün ikinci basımı, Ankara’da, İlke Kitabevi tarafından yayımlandı. Bazı şiirleri, Ali Ekber Eren, Cihangir Bostancı ve Hasan Ali tarafından bestelendi.

İnsanların toplumsal olaylara karşı duyarsızlığını eleştirmek amacıyla, bir dizi protesto girişiminde bulunma kararı aldı. 8 Kasım 1996’da, Galata Köprüsü üzerinde kitaplarını denize attı. 25 Şubat 1997’de ise Gaziantep Asri Mezarlığı’nda, ölülere bir şiir dinletisi sunarak, mezarlıklara şiir kitaplarını bıraktı. Mayıs 1997’de Londra’ya yerleşti.

1996-2002 yılları arası yazdığı şiirleri, Ocak 2002’de, Hera Şiir Kitaplığı’nca, ‘Gelincik Tozları’ adıyla İstanbul’da yayımlandı. Bu kitabın ikinci basımı, yeni şiirlerle birlikte, Ağustos 2006’da Ankara’da Kül Sanat tarafından yayımlandı. Londra’da yayımlanan Olay Gazetesi’nde 2003-2007 yılları arası ‘Kültür-Sanat’ yönetmenliği de yapan Bülent Özcan’ın şiirleri, İngilizce’ye çevrilerek İngiltere’de yayımlanan antolojilerde yer aldı.

Bülent Özcan, internette yer alan pek çok kültür-sanat ve edebiyat sitesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmakta…

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir