Masa Başındayken Yapabileceğiniz Egzersizler

Havuzun Zararları Nelerdir? Nasıl Korunulur?
Havuzun Zararları Nelerdir? Nasıl Korunulur?
10 Nisan 2019
Osmanlı'da Minyatür Sanatı
Osmanlı'da Minyatür Sanatı
10 Nisan 2019
Masa Başındayken Yapabileceğiniz Egzersizler

Masa başında oturup uzun saatler çalışan insanların vücutları çok fazla yorulur. Eğer masa ve bilgisayar başında çalışıyorsanız bu küçük egzersizleri mutlaka uygulamalısınız. İşte, masa başında yapabileceğiniz küçük egzersiz hareketleri...

Masa ve bilgisayar başında geçirilen uzun saatler hem sağlık açısından hem de psikolojik açıdan insanlar üzerinde olumsuz etkiler göstermektedir. Uzun saatler boyunca oturmanın zararlarını minimuma indirmek için ufak fırsatları değerlendirmek adına spor yapmak önemlidir. Gün içerisinde esneme hareketleri yapmak gevşemenize, rahatlamanıza, güç egzersizleri ise kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olur. Bu nedenle masa başında oturup çalışırken bile ufak egzersizler yapmak önemlidir. İşte yapabileceğiniz hareketler;

  • Boyun Hareketleri

Otururken sırtınızı düzleştirip, boyun kaslarınızı çok yavaş bir şekilde büyük daireler çizerek esnetin.

  • Sırt / Karın

Oturur pozisyonda iki kolunuzu da yukarı kaldırın, çenenizi aşağı yukarı yavaşça hareket ettirirken göğsünüzü geriye doğru açın.

  • Omuzlar

Oturur pozisyonda dirseklerinizi hafifçe kırın ve oldukça yavaş bir şekilde omuzlarınızdan daireler çizin.

  • Kollar

Oturur pozisyonda kollarınızı ve ellerinizi serbest bırakın. İleri geri ve sağ sola olacak şekilde kollarınızı sallayın.

  • Göğüs

Oturur pozisyonda, sırtınızı koltuğunuzun arka kısmından geriye esnetin, göğsünüzü yukarı doğru verin ve sonra kollarınızı da geriye doğru aşağı sarkıtın. Hareketin devamında belinizden öne doğru bükülün ve sırtı dışarı çıkararak kedi şekli alın.

  • Bilekler

Oturur pozisyonda, ayaklarınızı birleştirin ve yavaşça ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekin. Sonrasında öne doğru uzatarak serbest bırakın.

  • Dizler

İki elinizle masadan destek alın ve çok yavaş bir şekilde aşağı doğru çömelin. Sonrasında yine yavaş bir şekilde kalkarak başlangıç pozisyonuna dönün.

  • Bel

Bir elinizle masadan destek alırken diğer kolunuzu yana doğru açarak belden yana doğru esneyin. Hareketi her iki tarafa tekrarlayın. Yanlara doğru esnerken bakışınızla hareket halindeki elinizi takip edin.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir