Tarihi Kendirli Kilisesi

Kendirli Kilisesi Gaziantep, Şahinbey ilçesinin Bey mahallesi Yeşilsu olarak bilinen bölgede yer almaktadır.

Tarihi Kendirli Kilisesi

Kendirli Kilisesi Gaziantep, Şahinbey ilçesinin Bey mahallesi Yeşilsu olarak bilinen bölgede yer almaktadır.

Gaziantep’in Katolik Ermenileri zengin olmadıklarından, kendilerine bir kilise yaptırabilmek için o dönemde Fransa imparotoru III. Napolyon’a başvururlar ve sonucunda 1860 yılında Fransız misyonerlerinin de yardımıyla Kendirli Kilisesi yaptırılmıştır.

Sonraki yıllarda kullanılamaz hale gelen kilise yeniden yapılması için yardım kampanyası düzenlenir. Eski kilise binası yıkılıp yerine 1898 senesinde yeni kilise inşası başlatılmış ve yapımı iki yıl sürmüştür 1900 yılında büyük bir tören eşliğinde açılmıştır.

Kendirli Kilisesi son olarak Öğretmen okulu olarak kullanıldı. Kilise günümüzde, Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsis edilmiş olup. kurumun toplantı salonu, lokal,  yönetsel yapılar olarak kullanılmaktadır.

Geniş bir bahçe içerisinde yer alana kilise, günümüzde okul olarak kullanılan ve ana mekana dik olarak yerleştirmiş, dikdörtgen planlı müştemilat bölümü ve ana bina olmak üzere iki bölümlüdür.

Ana kilise yapısı siyah kesme taştan temel, onun üzerine is beyaz kesme taş kullanılarak yapılmıştır. Dikdörtgen planlı olup kırma çatılıdır. Binanın asıl girişi yapının doğusunda bulunan üçgen alınlıklı dar cephesidir. Üç basamaklı bir merdivenle giriş kapısında ulaşa bilinmektedir.

Kilisenin iç bölümüne gelirsek iç bölüm, dört ayak üzerinde çapraz tonozludur. İç bölümde ve iki yan yüzünde dörder adet yuvarlak şekilde niş yer almaktadır. Sonradan bölünen üst bölümünde ve yaz yüzlerde beşer adet adet yuvarlak kemerli pencere bulunuyor. Tabanı ise, kırmızı ve beyaz olmak üzere iki renkli taşlarla satranç tahtası biçiminde döşenmiştir.

Tarihi Kendirli Kilisesi

Tarihi Kendirli Kilisesi içeriği, 14 Şubat 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Davut A.

Baharatlar,kurutulmuş sebzeler,tatlılar,lokumlar, çerezler,insan nereye bakacağını bilemiyor,hepsi güzel hepsi taze,sadece Gaziantep'i gezmek bile mutluluk veriyor

Muhammet B.

Herşeyin en iyi, en doğalı burada

Pınar M.

facebook sayfanız hakkında bir kaç soru sormak istiyorum

Ozan Y.

ödevim için istediğim bir yazıydı

Mehmet F.

zamanında farklı bir yerde bu yazıyı okumuştum

Kasım S.

yazınız da hatalar var

Cem U.

Şehir içi turlarınız var mı ?

574DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha