Şiveydiz Gaziantep Mutfağı

Şiveydiz (Gaziantep Mutfağı) Tarifi İçin Malzemeler

Şiveydiz Gaziantep Mutfağı

Şiveydiz (Gaziantep Mutfağı) Tarifi İçin Malzemeler

  • 200 gr kuşbaşı et
  • 250 gr süzülmüş yoğurt
  • Yarım su bardağından biraz fazla nohut
  • 1 yumurta
  • Yarım çorba kaşığı un
  • 1 bağ taze sarımsak
  • 1 bağ taze soğan
  • 1 yemek kaşığı nane, zeytinyağı

Şiveydiz (Gaziantep Mutfağı) Tarifi Yapılışı

Suya ıslanarak yumuşamış nohutları kuşbaşı et ile birlikte düdüklüye atıp pişirin, ben 50 dk da pişiriyorum siz de düdüklünüzün pişirme süresine göre ayarlayabilirsiniz.

Soğan ve sarımsaklar 2 – 3 cm kalınlığında doğranır. Tencerede 15 dk yumuşayıncaya kadar pişirilir. Nohut ve et pişince bir tencereye süzme yoğurt konur ve üzerine et suyu yavaş yavaş eklenir. Yoğurdun kesilmemesi için kısık ateşte sürekli aynı yöne yavaş yavaş karıştırmanız gerekmektedir. Yoğurt ve suyu karıştırdıktan sonra içine 1 yumurta kırın ve yarım çorba kaşığı unu ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bu işlem de yoğurdunuzun kesilmesini önleyecektir.

Gene her ihtimale karşı pütür pütür olduysa ben size mikserde karışımı pürüzsüzleştirmenizi tavsiye ederim. Ardından tencereye pişen et ve nohutları ve başka tencerede pişen soğan sarımsakları ekleyin. Unun da etkisiyle yemeğin suyu biraz koyulaşacaktır. Yemeğin tuzunu ekleyin. Konulan malzemeler zaten piştiği için eklediğiniz tencerede 5 10 dk pişirmeniz yeterli olacaktır.

Son olarak yemeğin altını kapatın ve bir küçük tavada göz kararı zeytinyağı kızdırın bir kepçeye nane koyun ve tencerenin üzerinde tutun, kızan zeytinyağını kepçenin içindeki nanenin üzerine dökün ve kepçeyi yemeğin üzerine boşaltın. Kepçeyle iki karıştırıp yağın homojen olmasını sağlayın. Bu arada yoğurtlu yemeğinizin ağzını kesinlikle kapatmayın çünkü yoğurt kesilir ve ekşime yapar. Hepinize Afiyet Olsun.

Şiveydiz Gaziantep Mutfağı içeriği, 18 Ağustos 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Özgür S.

Bunu yeni öğrendim

Kıymet F.

teşekkürler gaziantep.com ekibi

Arzu N.

bu yazı hakkında çok şey yazmak isterim araştırma ödevimim.

Mustafa S.

Antep'e gidenlerin uğramadan dönmemesi gereken bulunduğu coğrafyanın uygarlık beşiği oluğunu kanıtlayan mozaiklerle insanlık tarihine ışık tutan son derece modern bir yer

Emrah T.

Her metre karesinden tarih fışkırıyor ve çarşıda attığınız her adımınızda gizemli bu şehre biraz daha hayran oluyorsunuz.

Kemal E.

Hediyelik ve Şal için başka yere gitmene gerek yok. Tarihi dokusu harika

Nurdan H.

Başarısız bir yazı...

Ertunç O.

Herkesin görmesi ve gezmesi gereken bir yer

473DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha