KIŞIN GAZİANTEP’TE GEZİLEBİLECEK YERLER

Havalar soğudu diye kendimizi eve kapatmak zorunda değiliz!

KIŞIN GAZİANTEP’TE GEZİLEBİLECEK YERLER

Havalar soğudu diye kendimizi eve kapatmak zorunda değiliz!

Tıpkı bahar ve yaz aylarında olduğu gibi hafta sonunu dolu dolu ve keyifli geçirmek istiyorsanız eğer Gaziantep’te gezilebilecek pek çok lokasyon var. İşte sizler için seçtiklerimiz;

Gaziantep’te gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler için de Tarihi Gaziantep Kalesi her zaman iyi bir fikir, kışın soğuklarında bile!

Kışın Gaziantep’te gezilecek yerlerden, açıkhavada zevk alınabilecek rotalardan biri Zincirli Bedesten’den başlayıp Tarihi müzeleri gezerek Kaleye doğru gidebiliriz.

KIŞIN GAZİANTEP’TE GEZİLEBİLECEK YERLER

Kalenin güneyinde bulunan Emine Göğüş Mutfak Müzesi kışın Gaziantep’te gezilecek yerler listesine burayı da eklemek gerekir. Çünkü hem kış mevsiminin hava koşulları sebebiyle kapalı bir mekan hem de nostaljik bir yer.

KIŞIN GAZİANTEP’TE GEZİLEBİLECEK YERLER

Yerine göre de Gaziantep’in hamam kültürü hakkında öğretici bir yer aranılan zamanlar için Hamam Müzesi iyi bir seçenek gibi görünüyor. Gaziantep tarihi eserler ve sürekli nostaljinin yaşatıldığı, tarihi eserlerin sergilendiği bölümleriyle herkes için de kültürel bir aktivite alanı sunan müzelerden biri.

KIŞIN GAZİANTEP’TE GEZİLEBİLECEK YERLER

Ve geldik Gaziantep Kalesine… Türkiye’de ayakta kalabilen kalelerin en güzel örneklerinden birisi olarak, gerek ihtişamı ve heybetiyle, gerekse bir sır gibi gizlediği tarihiyle, Gaziantep Turizmi’ne bir güneş gibi doğan Gaziantep Kalesi bütün ihtişamıyla yetişkinlerin ve çocukların zevk alarak gezebileceği bir yer.

KIŞIN GAZİANTEP’TE GEZİLEBİLECEK YERLER

2. durağımız Gaziantep’in Tarihi Beşiği olan Bey Mahallesi Gaziantep’in  geleneksel mimarisinin kısmen de olsa korunduğu bir yer. Açıkhavada zevk alarak gezeceğiniz bu mahalle adeta Tarih kokuyor.

KIŞIN GAZİANTEP’TE GEZİLEBİLECEK YERLER

Bu mahalleyi gezerek çocuklarınızı eğlendirmek ve hayallerindeki o oyuncakların bir kısmının bulunduğu Gaziantep Oyuncak Müzesi, işte tatil gününüz için tercih edebileceğiniz, en tatlı mekanlardan biri. Tarihi Bey Mahallesi’nde bulunan Hem yetişkinlerin bireysel olarak çok büyük zevk alabileceği, hem  de çocuklu aileler için müthiş bir hafta sonu etkinliği olabilecek Gaziantep Oyuncak Müzesi; geçmişten günümüze değişim gösteren oyun ve oyuncakların yer aldığı, rengarenk bir müze.

KIŞIN GAZİANTEP’TE GEZİLEBİLECEK YERLER

Yine Tarihi Bey Mahallesinde bulunan Atatürk Anı Müzesi iki binadan oluşan birinci bölümünde; Atatürk’ün konakladığı mekanın bir benzeri ve kullandığı şahsi eşyaları orijinalleri sergilenmektedir. Ortak avluya bakan ikinci bölümde ise; Atatürk araştırma kitaplığı ile Antep Savunması’nın anlatıldığı Sözlü Tarih Araştırma Kitaplığı ile Antep Savunması kahramanlarının sinevizyon gösterileriyle anlatıldığı salon ve halkın o dönemlerde kullandığı eşyaların örnekleri sergilenmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anılarının canlandığı bu müzede duygulanmamak elde değil.

KIŞIN GAZİANTEP’TE GEZİLEBİLECEK YERLER

Ve keyifli bir Gaziantep gezisinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu gezimizde biz çok keyif aldık umarım sizde okurken keyif almışsınızdır. Bir sonraki gezimiz olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi hakkında bilgileri okuyabilirsiniz.

Yazı: Şeyma ÖZKARA

KIŞIN GAZİANTEP’TE GEZİLEBİLECEK YERLER içeriği, 09 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Ahmet T.

Gaziantep'e yolu düşen herkes mutlaka görmeli

Emrah Ö.

Gaziantep'e gelen herkesin muhakkak gidip Gazi Mustafa Kemal'den hatıratlar içeren ve Gaziantep'in kurtuluşunu anlatan bu müzeyi görmesi gerekir

Mehmet B.

bu konu hakkında daha fazla araştırma yapmam gerekiyor

Zekeriya A.

Vay be, güzel makale beğendim.

123DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha