Gaziantep'e Geldiğinizde Gezebileceğiniz Yerler

Gaziantep her alanıyla köklü bir geçmişe dayalıdır. Gaziantep'e uğradığınız zaman nostalji yaşayacağınız ve eskiden günümüze kadar yaşatılan tarihi eserleri gezebilirsiniz...

Gaziantep'e Geldiğinizde Gezebileceğiniz Yerler

Gaziantep her alanıyla köklü bir geçmişe dayalıdır. Gaziantep'e uğradığınız zaman nostalji yaşayacağınız ve eskiden günümüze kadar yaşatılan tarihi eserleri gezebilirsiniz...

Gaziantep, Güneydoğu'nun kültür ve lezzet cenneti. Sadece hafta sonu gidip, Gaziantep Merkez'i keşfedebilir, tarihi sokaklarında gezebilir ve inanılmaz lezzetleri ile kendinizden geçebilirsiniz. Birçok tarihi bina, müze ve yapı, Gaziantep Kalesi'nin hemen yanıbaşın'da başlayan sokakta yer alıyor. Yaklaşık 1 saat içinde, çok da keyifli bir yürüyüşle tüm tarihi çarşısını gezebilirsiniz. Meşhur Bakırcılar Çarşısı, Bayazhan, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Naib Hamamı, Zincirli Bedesten, şehrin içindeki nostarjik mağara kafeler, Tarihi Gümrük Hanı hepsi aynı yerde toplanmış. Bunlardan bazılarını ise hala hizmet vermeye devam ediyor. Tarihi Gümrük Han'a gidip iki renkli kahvenizi içebilir, el işlerinden alabilirsiniz.Biraz daha ilerleyince Tarihi Tahmis Kahvesi'nde menengiç kahvenizi yudumlayabilir ve dinlenebilirsiniz. Ve gittiğinizde mutlaka meşhur baklavalarından ve etlerinden yemeyi de unutmayın. Siz de tadına bakınca, eminim bizim gibi bir sonraki tatilinizin planını yapacaksınız. Sizin için gezilecek yerleri şu şekilde sıraladık:

 

Müzeler 

Gaziantep gezinizin en keyifli durakları şüphesiz Gaziantep müzeleri olacak. Sadece ülkemizde dünyanın da sayılı müzelerinden Zeugma Mozaik Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor Gaziantep. Bunun yanı sıra Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi, Bayazhan Kent Müzesi, Yesemek Açık Hava Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep Mevlevihanesi Vakıf Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Medusa Cam Eserler Müzesi de mutlaka görmenizi önerdiğimiz müzeler arasında.

Antik Kentler ve Örenyerleri 

Binlerce yıllık bir tarihe ve zengin bir kültüre sahip olan Gaziantep'te gezginlerin uğramadan geçmediği rotalardan biri olan Zeugma Antik Kenti sizi kendine hayran bırakacak. Ayrıca Dülük Antik Kenti, Karkamış Harabeleri, Cıncıklı Örenyeri, Dolmen Mezarları, Zincirli Örenyeri de gezip görmek isteyeceğiniz yerler arasına girebilir.

Kaleler 

Gaziantep'in simgelerinden Gaziantep Kalesi, ve yine tarihi öneme sahip olan Araban Kalesi, Rumkale ve Tılbaşar Kalesi'ni gezmek istediğiniz yerler listesine ekleyebilirsiniz.

Anıt Mezarlar 

Araban ilçesi Hisar Köyü'ndeki Hisar Anıt Mezarı, Araban ilçesi Elif Köyü'ndeki Elif Anıt Mezarı, Araban ilçesi Hasanoğlu Köyü'ndeki Hasanoğlu Anıt Mezarı Gaziantep'te görebileceğiniz yerlerdir. Gaziantep Anıt Mezarları'na gününüzün yarısını ayırabilirsiniz.

Bedestenler ve Çarşılar 

Gaziantep ruhunu en yakından tanıyabileceğiniz yerle Gaziantep çarşıları. Dünyaca ünlü Bakırcılar Çarşısı'nı, Gaziantep Altın Çarşısı'nı, tarihi Zincirli Bedesten ve Kemikli Bedesten'i gezmeden Gaziantep'ten ayrılmayın.

Hamamlar 

Şeyh Fethullah Hamamı, Hüseyin Paşa Hamamı, Keyvanbey Hamamı, İki Kapılı Hamam, Naib Hamamı, Nakıpoğlu Hamamı, Tabak Hamamı, Eski Hamam ve Gaziantep Pazar Hamamı Gaziantep'te günümüze ulaşabilmiş tarihi hamamlar. Dilerseniz gezi rotanıza bu yapıları da ekleyebilirsiniz.

Camiler 

Gaziantep'te özellikle Osmanlı döneminden kalan pek çok tarihi cami var. Farklı mimari özelliklere sahip olan bu camilerden Ömeriye Camii, Kurtuluş Cami, Ali Nacar Camii, Şeyh Fethullah Camii, Hacı Nasır Camii, Eyüpoğlu Camii, Bostancı Camii, Kabasakal Paşa Camii, Gaziantep Ahmet Çelebi Camii, Tahtani Camii, Tekke Camii, Nuri Mehmet Paşa Camii ve Hüseyin Paşa Camii gezebilecekleriniz arasında.

Kiliseler 

Camilerin yanı sıra Gaziantep'te gezebileceğiniz tarihi ibadethaneler arasında kiliseler de yer alıyor. Kendirli Kilise ve Nizip Fevkani Kilisesi bu tarihi kiliseler arasında görmenizi önerdiğimiz yerlerdendir.

Tarihi Gaziantep Evleri

Gaziantep'in bir diğer simgesi de Tarihi Gaziantep Evleri. Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan Gaziantep Evleri'yle şehirdeki geziniz sırasında sıkça karşılaşacaksınız.

Yaylalar ve Mesire Yerleri 

Gaziantep tarihi yapıları ve otantik atmosferi ile olduğu kadar doğası ile de görülmeye değer bir yer. Eğer bahar ya da yaz aylarında Gaziantep'te bulunacaksınız Hızır Yaylası ve Sofdağı Yaylası'na çıkmanızı, Dülükbaba Ormanı, Burç Ormanları, Kavaklık ve Karpuzatan Mesire Yeri'nde piknik yapmanızı öneriyoruz.

Gaziantep'e Geldiğinizde Gezebileceğiniz Yerler içeriği, 02 Temmuz 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Ela H.

Antep hakkında bilgi sahibi olmak ve eski günleri yaşamak o duyguları hissetmek için gidilmesi gereken ilk yer kapısındaki hediyelik eşya dükkanı uygun fiyatlı ve sahibi tur rehberi gibi çok tatlı ...

Mahmut B.

Gaziantep'i yansıtan, el işi göz nuru bakırların ve ustaların olduğu Bakırcılar Çarşısına uğramayı unutmayın Mutlaka kendinize/sevdiklerinize hediyelik birşey alın derim.

Sefa E.

facebook sayfanız hakkında bir kaç soru sormak istiyorum

Füsun Y.

bu yazı hakkında çok şey yazmak isterim araştırma ödevimim.

Fatma Y.

bu yazı gayet başarılı olmuş

Kadir S.

bu yazıya yorum yazmak gerekir. mükemmel bir yazı olmuş elinize sağlık gaziantep'i tanıtıp turist gelenlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz

2DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha