GAZİANTEP YAVUZELİ BELEDİYESİ

Yavuzeli, daha önceki isimi ise Cingife olan Gaziantep şehirinin bir İlçesidir. Tarihi net olarak bilinmemekle beraber bir söylentiye göre burada bir Ceneviz Şehri olduğu ve Cingife isiminin buradan kaynaklandığı söylenmektedir.

GAZİANTEP YAVUZELİ BELEDİYESİ

Yavuzeli, daha önceki isimi ise Cingife olan Gaziantep şehirinin bir İlçesidir. Tarihi net olarak bilinmemekle beraber bir söylentiye göre burada bir Ceneviz Şehri olduğu ve Cingife isiminin buradan kaynaklandığı söylenmektedir.

Yakın tarihte ise Osmanlı Sultanlarından Yavuz Sultan Selim 1517 seneninde Mercidabık seferine giderken burada konaklar. Yerli halkın kendisine gösterdiği yakın alakadan dolayı buraya “ Yavuzun Şehiri” isiminin verilmesini ister. Cingife isimi 1958 seneninde İlçe kurulması ile ilgili yasayla da Yavuzeli olarak değiştirilmiştir. İlçe Kuzeyde Araban, Doğuda Şanlıurfa Şehiri, Kuzeybatıda Kahramanmaraş Şehiri, Güneydoğuda Nizip, Güneyinde ise Merkez Şehitkamil ilçesi ile çevrili alanda bulunur. İlçemizinDoğusunda Şanlıurfa Şehiri ile hudutlu Fırat Nehri ile belirlenmiştir. İlçemizin denizden yüksekliği 850 metre, Şehir Merkezine uzaklığı 38 kilometre. Yüzölçümü ise 483 kilometre²’dir. Nüfusun %31 İlçe merkezinde %69’u ise köylerde yaşamaktadır. İlçede ki nüfus yoğunluğu 51’dir.İlçenin temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olması, endüstrinin olmaması hasebiyle, işsizlik meselesi yaşayan aileler Gaziantep şehir merkezine göç etmişlerdir. Başka şehirlerden İlçe merkezine yerleşmiş ailelerde az da olsa vardır. Rum Kalesi ,Dolmen Kabirleri ile tarihi yerler barıdırır.Karapınar Göl Gazinosu gibi bir tabiat mükemmeli yeniden bu İlçededir.

Coğrafi Yapısı

İlçemizin Coğrafi Yapısı Yavuzeli İlçemiz mahalle, 39 köy ve 19 mezradan oluşmaktadır.Yavuzeli İlçemiz Halfeti İlçesine bağlı bir nahiye iken; 1958 yılında ilçe olup Gaziantep iline bağlanmıştır.İlçe İlçemizin denizden yüksekliği 650 metre, İl Merkezine uzaklığı 38 km. Yüzölçümü ise 483 km2’dir. YAVUZELİOVASI Püskürük bazalt taşları ovada geniş alanlar kaplar. Kuzeyindeki Karadağ oligomiyosen yaşlı formasyonlardan oluşmuştur. Yavuzeli Ovası bir çöküntü ovasıdır. Kuzey ve güneyindeki doğu-batı yönünde uzanan fayların çökmesiyle oluşmuştur. Kuzeyde Karadağ güneyinde ise Keklik tepe vardır. Ova doğu-batı yönünde uzanmaktadır. Ovanın içerisinde doğu-batı yönünde bir çizgi halinde Merzimen Deresi akmaktadır. Ova bu derenin her iki tarafında uzanmaktadır. Ovanın içerisinde soğumuş, taşlaşmış bazaltik taş ve kayalara sıklıkla rastlanır. Ovanın merkez kısmı çevreden taşınan alüvyonlardan oluşmuştur.

Bize Ulaşın

Telefon : (0. 342) 641 21 35 Adres : Cumhuriyet, Cumhuriyet Mh. İnönü Cd. Pk:27970 Yavuzeli/gaziantep, 27970 Yavuzeli/Gaziantep

GAZİANTEP YAVUZELİ BELEDİYESİ içeriği, 09 Ağustos 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Ceyhan T.

Antep'e gidenlerin uğramadan dönmemesi gereken bulunduğu coğrafyanın uygarlık beşiği oluğunu kanıtlayan mozaiklerle insanlık tarihine ışık tutan son derece modern bir yer

Metin B.

Şehir içi turlarınız var mı ?

331DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha