Gaziantep Turizmin’de Yeni Rota: Dolmen Mezarları

Yavuzeli Araban karayolunun üzerinde yer alan, Geç Tunç Çağı’na tarihlenen Dolmen Mezarları görebilmek için Gaziantep’i ziyaret edebilirsiniz.

Gaziantep Turizmin’de Yeni Rota: Dolmen Mezarları

Yavuzeli Araban karayolunun üzerinde yer alan, Geç Tunç Çağı’na tarihlenen Dolmen Mezarları görebilmek için Gaziantep’i ziyaret edebilirsiniz.

Dolmen nedir?

Taş Çağı mezarıdır. Genel olarak ikisi dikine, biri de bunların üstüne konmuş üç büyük taştan meydana getir. Dikine olan taşları ikiden fazla olan dolmenlere de rastlanmıştır. Mezar olarak kullanılan bu anıtlar önceleri 2.4 m yükseklikte ve 4 m2’lik bir odacık görünümündeyken sonraları yan yana sıralanmış dolmenlerden oluşan bir kapalı yol durumuna getirildi. Galeri biçiminde olanların uzunluğu 25 m’yi bulur. Toprak üstünde ve toprak altında olanları vardır.

Dolmen Mezarlar Nasıl Yapıldı?

 

Gaziantep’te Bulunan Dolmen Mezarları

Yöre halkı tarafından “gavrikul/delikli taş” olarak isimlendirilen dolmen mezar Küçükkarakuyu Köyü’nün Akkuyu mezrasının kuzeyine 2 km. mesafede yer almaktadır. Dolmen, tek odalı megalitik (büyük taş bloklarından yapılmış) mezardır. Devasa irilikte 3 taş blok, ikisi yan ve biri arka yönde deyim yerinde ise birbirine çatılır. Üzerine yine büyük bir taş blok yerleştirilir. Bir dolmen mezarı sanırım bu sözlerle betimlemek mümkün. Alanı incelediğinizde hemen yanıbaşında yıkılmış ve taşları birbirine paralel uzanmış bir dolmen mezar daha görebilirsiniz. Çevrede bulunan taş kalıntılarından daha önce birçok dolmenin mevcut olduğu anlaşılmaktadır. 850 metrekarelik bir alanı kaplayan dolmenlerin yayıldığı bu coğrafik alan, Karadağ’ın eteklerindeki kireçtaşı tepelikleridir.

 

Dolmen Mezarları Nerede?

Adres: Küçükkarakuyu Mahallesi, 27970 Yavuzeli/Gaziantep

Gaziantep Turizmin’de Yeni Rota: Dolmen Mezarları içeriği, 09 Nisan 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Erhan H.

Gaziantep.com'da bulunan gezi rehberi yazısına uyarak gaziantep'in her yerini gezdim teşekkür ederim

Volkan B.

Her metre karesinden tarih fışkırıyor ve çarşıda attığınız her adımınızda gizemli bu şehre biraz daha hayran oluyorsunuz.

Selçuk A.

Sitenizde yazı yazmak istiyorum nasıl yapabilirim

Elçin Y.

Zaman ne değerli şey gerçekten

Mehmet A.

teşekkür ederim yazı çok yardımcı oldu

Yasemin A.

Gaziantep'e Geldiğiniz de Hani yöreyi tanıtan belgeseller vardır, bakır / çekiç sesleri arasında kamera ilerler... İşte kendinizi böyle bir belgeselde veya on yıllar öncesinin kadim ustalarının arasında hissedeceksiniz!

Demet A.

teşekkürler gaziantep.com ekibi

633DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha