Gaziantep’te Alışveriş

Zincirli Bedesten

Gaziantep’te Alışveriş

Zincirli Bedesten

Gaziantep’te Alışveriş

Restorasyon çalışmalarından sonra turistik bir kimlik kazanan bu tek katlı ve beş kapılı yapıda 73 dükkan bulunmaktadır. Yöreye özgü baharat çeşitleri, hediyelik eşyalar, geleneksel el işçiliğinin en güzel örnekleri Zincirli Bedestende alıcılarını beklemektedir.

18. yüzyılın ilk çeyreğinde darendeli Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan Zincirli Bedesten, halk arasında “ Kara Basamak Bedesteni” olarak bilinir uzun yıllar kasaplara ev sahipliği yaptığı için et hali olarak da adlandırılan tarihi yapı vakıflar bölge müdürlüğünün yaptırdığı restorasyon çalışmaları sonrasında 73 dükkan ile ticari faaliyete bulunmak isteyen özellikle baharatçı ve turistik eşya satıcılarına otantik bir ortam sunmaktadır.

Nerede ?

Adres: Şekeroğlu Mahallesi, Alaüddevle Sk. No:30, 27400 Şahinbey/Gaziantep

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’te Alışveriş

Boyacı Mahallesinde bulunan Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, ahşap kaplamalı dükkanları, taş döşeli sokakları, fonda bakırın işlenme sesinin çınladığı ambiyansıyla gezenlere çok farklı bir kesit sunulmaktadır. Burası hediyelik eşya almak için en doğru adrestir. Tarihi Kentler Birliğinin başarı ödülüne layık görülen çarşıda; özel tasarım bakır mutfak gereçleri ve süs eşyaları göz alıcı bir atmosferde meraklılarının yoğun ilgisini çekmektedir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı’nın hazırlamış olduğu “Bakırcılar Çarşısı Sokak Sağlıklaştırma Projesi” kapsamında 8 sokak ve 280 dükkan restore edilmiştir. Kültür Yolu Projesi kapsamında yer alan çarşı Tarihi Kentler Birliği’nin “Başarı Ödülüne” layık görülmüştür. Çarşıya adını veren bakırcılık sanatı varlığını günümüzde de yoğun bir şekilde devam ettirmektedir.

Nerede ?

Adres: Boyacı Mahallesi, Eskici Çarşısı Sk., 27400 Şahinbey/Gaziantep

Almacı Pazarı

Gaziantep’te Alışveriş

Gaziantep’in yöresel ve organik ürünleri denince akla ilk gelen yer tarihi Almacı Pazarı’dırGaziantep’te yetişen bütün ürünlerin bulunabildiği pazarda; çeşitli baharatlar, Antep fıstığı, kuruluklar, salçalar, şire türleri, sucuk, pestil ve kuruyemiş çeşitleri bulunmaktadır.

Almacı pazarına geldiğinizde gözleriniz, yeşil, kırmızı elmaları arıyor. Elmasını satmak için bağıran pazarcıların bağrışmalarını duymak istiyorsunuz. “Amasya elması… sulu elma…misket elması…” beklentileriniz boşa çıkıyor.

Onun yerine tüm doğallığı ile sizi karşılayan Zahirecileri, Aktarları, Baharatçıları görüyorsunuz. Hacı Nasır Camii’nin çıkış kapısında Osmanlılardan kalma çarşıda bin bir doğal renk ve koku gözlerinizi kamaştırıyor.

Nerede ?

Adres: Değirmiçem Mh., Ali Fuat Cebesoy Bulv. Budak Mh. Çınar Apt. No:58, 27060 Şehitkamil/Gaziantep

Sanko Park AVM

Gaziantep’te Alışveriş

Sanko Park AVM, toplam 127.000 m² inşaat alanı ve 56.000 m² kiralanabilir alanı ile bünyesinde her ihtiyaca yanıt verebilen 180 adet mağaza bulundurmaktadır. Sanko Park’ta, 10 ayrı salon ile hizmet veren Avşar Sinemaları’nın yanı sıra, bowling ve eğlence merkezi ile gençlere eğlenceli vakit geçirme imkanı sunulmaktadır.

Sanko Park Alışveriş Merkezinde yer alan “Sanko Sanat Galerisi” Güneydoğu Anadolu Bölgesinin ilk özel sanat galerisi olma özelliği taşıyor. 2016 yılına kadar toplamda 300’den fazla sanatçı tarafından hazırlanan 185 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Nerede ?

Adres: Sarıgüllük Mahallesi, 25 Aralık Devlet Hst., 27060 Şehitkamil/Gaziantep 

Prime Mall AVM

Gaziantep’te Alışveriş

Gaziantep Prime Mall AVM, yaklaşık 83.000 m²’lik arazi üzerine inşa edilmiştir. 4 katlı binada 174 mağaza, eğlence merkezleri ve yemek yeme alanları bulunmaktadır.

Türkiye’de gerçekleştirdiği üçüncü proje olan Primemall Gaziantep 13 Eylül 2013 tarihinde hizmete girdi. Prime Development, alışveriş merkezi projesi geliştirme ve yönetimi konularında 10 yıldan fazla uluslararası deneyime sahip; profesyonel ekibiyle tasarımı, işlevselliği, konforu, sosyal sorumluluğu ve çevreye duyarlılığı esas alan bir yaklaşımı benimsemektedir.

Nerede ?

Adres: 15 Temmuz Mah Prof. Dr. Necmettin Erbakan Cad. Primemall AVM No:71 D:33, 27560 Şehitkamil/Gaziantep 

Forum Gaziantep AVM

Gaziantep’te Alışveriş

3 katta toplam 44.000 m² kiralanabilir alan ve 120 mağazası ile Forum Gaziantep AVM, şehir merkezinde alternatif bir alışveriş merkezi olarak yer almaktadır.

Forum Gaziantep, konut, alışveriş alanları, tren istasyonu, tramvay istasyonu, kamu binaları, tarihi kent merkezi ile komşu, ana yolların birleşim noktasında ve ulaşım araçlarının geçiş yolu üzerinde olması sebebiyle mükemmel bir erişilebilirliğe sahiptir. Merkezi konumu, çekim alanının tüm şehri kapsamasını sağlamakla birlikte çevre illerden de ziyaretçi çekmektedir.

Nerede ?

Adres: Yaprak Mah., İstasyon Cd D:76, 27080 Şehitkamil/Gaziantep

 

Gaziantep’te Alışveriş içeriği, 04 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Fulya H.

İşime yarayan içerikleri siteniz sayesinde buluyorum

Yiğit E.

Gaziantep Buram buram tarih kokar her zaman.

Emine F.

Her metre karesinden tarih fışkırıyor ve çarşıda attığınız her adımınızda gizemli bu şehre biraz daha hayran oluyorsunuz.

Mehmet A.

gaziantep denilince akıllara yemek geliyor ama tarih kokan yerleri unutuyorsunuz.

Engin B.

Çok öğretici olmuş, teşekür ederim.

Samet T.

Gaziantepe gidildiğinde kesin görülmesi gereken yerler arasındadır

Duygu H.

zaman su gibi geçip gidiyor...

Yasin A.

İnsan, ne idraksız mahIûktür! Herkes kimsenin sağ kaImadığını biIir de, kendi öIeceğine inanmak istemez.

Şeyma S.

Herkesin görmesi ve gezmesi gereken bir yer

Nurdan S.

üye olmakta sorun yaşıyorum

494DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha