Gaziantep Tarihi: Bayazhan Kent Müzesi

Bir tütün tüccarı olan Bayaz Ahmet Efendi tarafından 1909 yılında yaptırılan Bayazhan; Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin girişimleriyle şehrimize kazandırılmıştır.

Gaziantep Tarihi: Bayazhan Kent Müzesi

Bir tütün tüccarı olan Bayaz Ahmet Efendi tarafından 1909 yılında yaptırılan Bayazhan; Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin girişimleriyle şehrimize kazandırılmıştır.

Gaziantep‘in tarihi, turistik yerleri, doğal güzellikleri, ekonomisi, el sanatları ve mutfak kültürü gibi kültürel zenginliklerinin vurgulandığı Bayazhan Kent Müzesi, ziyaretçilerine Gaziantep kültürünü yaşayarak tanıma fırsatı sunmaktadır.

Kültür merkezi olarak restore edilen handa; kardeş şehirler teşhir salonu, sergi mekanları, yöresel yemeklerin sunulduğu restoran, kafe ve yerel el sanatlarından örneklerin sergilendiği mağazalar bulunmaktadır. Müzede Elektronik Sesli Rehberlik sistemi de mevcut. Müze giriş bankosundan alınan sesli rehber ile, Özel Müze Kontrol yazılımımız ile yönetilen, 19 Plazmada oynayan prodüksiyonların sesleri, maketlerin, statik canlandırmaların bilgilendirme sesleri tercih edilecek dile göre İngilizce yada Türkçe dinlenebiliyor. Sistem diğer dillerde de çalışmaya hazır olup, ziyaretçi taleplerine göre diğer dillerde eklenecek.

Koridorda, Gaziantep Kalesi ve çevresindeki Kültür Yolunu gösteren detaylı büyükçe bir maket ve dört tane Gaziantep’in Anıtsal Mimarilerinden seçilmiş; bir dini yapı, bir kültürel yapı, bir sosyal yapı ve bir de sivil mimari örneği 1/100 ölçeği ile incelenebiliniyor. Bu maketlerin yanına gelindiğinde yine Sesli Rehberden bunlar ile ilgili bilgi almak mümkün.

Ziyaretçi eğer Gaziantep’te yaşayan biri ise GAZİANTEPLİ olarak, değilse GAZİANTEP HAYRANI olarak ziyaretini noktalıyor.

Nerede ?

Adres: Akyol Mahallesi, Atatürk Blv. No:119, 27010 Şahinbey/ Gaziantep

Çalışma saatleri: Kapanış saati: 17:30

Telefon: (0342) 220 08 88

Gaziantep Tarihi: Bayazhan Kent Müzesi içeriği, 02 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Neslihan S.

Antep'e gelenler gezmeli

Velat D.

Teşekkürler Mükemmel Bir Yazı

Yusuf K.

yorumları ne sıklıkla onaylıyorsunuz bazen yorumlarımı göremiyorum

İrfan Y.

Yeni yazılarınızı takip ediyorum.

Tuğba A.

zamanımız değerli

Sevgi H.

gaziantep denilince akıllara yemek geliyor ama tarih kokan yerleri unutuyorsunuz.

571DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha