GAZİANTEP OĞUZELİ BELEDİYESİ

İLETİŞİM

GAZİANTEP OĞUZELİ BELEDİYESİ

Oğuzeli Gaziantep’in güneydoğusunda Sacır Suyu kenarında heyetmiş bir İlçedir. İlçe merkezi olmadan evvelki ismi Büyükkızılhisar Köyü idi. Bu ismi kırmızı topraklardan yapılan hisar şeklindeki hanelerden aldığı sanılmaktadır. Oğuzeli isminin ise üzerinde yaşayan ailelerin geçmişine güvenerek verildiği aşikârdır.

Yerleşim yerleri olarak İlçe çok eskidir. İlçemize bağlı Tilbaşar Köyünde bulunan Tilbaşar Kalesinde yapılan kazılarda milattan önce 3000’li senelere ait kalıntılara rastlanmıştır.1 İlçe Hitit, Asur, Medler, Persler, Romalılar, Sasaniler, Bizans egemenliğine girmiştir. Hz. Ömer döneminde 639’da Suriye cephesi komutanı Ebu Ubeyde’nin lider birliği komutanı Ganenoğlu İyaz tarafından bölge İslam egemenliğine girmiştir.2 Müslümanlarla Bizanslılar arasında sık sık el değiştiren Oğuzeli,  Abbasi devletleri vaktinde tamamiyle İslam toprağı olmuştur.

Türklerin Anadolu’ya gelmesi ile bölge Türk –İslam egemenliğine taşınır. Kısa müddetlerle haçlı egemenliğine giren bölge, Selçuklu sultanı I.Mesut vaktinde net Türk hâkimiyetine girmiştir.3 1516 Mercidabık Savaşı için Yavuz Sultan Selim bölgeye gelince Osmanlı hâkimiyetine giren Oğuzeli,  şer-i mahkeme sicillerine  “Kızılhisar-ı Fevkani” olarak geçmiştir.

Ulusal mücadele senelerinde yöre köylerin Fransızlar tarafından işgale uğraması üzerine halk Kuva-i Milliye Birliklerine katılarak bölgenin Türk yurdu olduğunu bir sefer daha ispat etmişlerdir.

14 Şubat 1946 da İlçe olan Oğuzeli’nden 1995 seneninde Elbeyli İlçesi ve 23 köy ayrılarak Kilis şehrine bağlanmıştır. 23 Temmuz 2004 tarihinde Gaziantep’in 3. merkez İlçe olmuştur.

17.asırda yasamış halk şairlerinden Karacaoğlan uzun yıllar ilçemize bağlı köylerde dolaşmış ve şiirlerinde Tilbaşar, İkizkuyu, Sazgın ve Nafak pınarı yörelerini işlemiştir. Şöhreti ilçe hudutlarını aşarak ülkemize mal olmuş Ezo Gelin ilçeye bağlı Dokuzyol(Uruş) Köyünde doğup büyümüştür. İlçede Tilbaşar Kalesi kalıntılarından başka;  Hamzababa, Gaffurbaba, Şıh Bilecan Türbesi ve Selçuklu döneminden kalma Orta Cami minaresi başlıca tarihi yapıtlardır.

İLETİŞİM

Telefon  : 0342 571 30 14  

Adres    : Oğuzlar Mahallesi Alparslan Türkeş Bulvarı No: 1  27900 Oğuzeli/GAZİANTEP

GAZİANTEP OĞUZELİ BELEDİYESİ içeriği, 17 Ekim 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Murat B.

teşekkür ederim yazı çok yardımcı oldu

Mehmet H.

güzel bir anlatım olmuş teşekkürler

718DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha