Gaziantep Millet Han Baklava Müzesi

1562 yılında Sadrazam Lala Mustafa Paşa’nın Gaziantep’te görev başında yaptırmış olduğu Millet Hanı,

Gaziantep Millet Han Baklava Müzesi

1562 yılında Sadrazam Lala Mustafa Paşa’nın Gaziantep’te görev başında yaptırmış olduğu Millet Hanı,

İnşaatı bittiği dönemlerde Bedesten-i Atık olarak inşa edilmiş olsa bile sonraki yıllarda eklenen ilavelerle günümüzdeki görüntüsünü kazanmıştır.

Gaziantep’e gidecekseniz Tarihi Millet Hanı’nı mutlaka gezmelisiniz. Heybetli mimarisinde misafir eden Millet Hanı, tipik bir Osmanlı kervansarayı özelliği taşımaktadır. Kentin tarihine tanıklık eden Tarihi Millet Hanı’nda hem dinlenecek masalar bulacaksınız hem de gezmek için olabildiğince vakit… 2003 yılında büyük bir tadilat döneminden geçip turizme kazandırılan han, günümüzde şehrin en çok merak edilen noktalarından birisidir.

Gaziantep Millet Han Baklava Müzesi

Hanın 300 metre ilerisinde Gaziantep Kalesi vardır. Millet Hanı’nı ziyaret ettikten sonra kaleyi de kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. Sonrasında; Zincirli Bedesten, Bakırcılar Çarşısı, Zeugma Mozaik Müzesi ve Bayazhan Kent Müzesi gezi duraklarınızın arasında olabilir.

Atatürk’ün Gaziantep’e geldiğinde halkın kendisine armağan ettiği bu hanı “Bu han millete aittir, milletin olmalıdır” diye halka geri vermesinden adını alan bu tarihi mekan oldukça özeldir. Özellikle üst katında ücretsiz olarak baklavanın nasıl yapıldığını gösteren ve ziyaretçilerine tatma fırsatı sunan Baklava Müzesine mutlaka gitmelisiniz. Gazianteplilerin nasıl bir sevdayla kentlerini tanıttıklarına şahit olacaksınız.

Gaziantep Millet Han Baklava Müzesi

Nerede?

Adres: Karagöz Mahallesi, 27400 Şahinbey/Gaziantep

Gaziantep Millet Han Baklava Müzesi içeriği, 08 Şubat 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Ergün İ.

antepli olanlar bilir anca

Can A.

özlüyorum memleketimi her zaman gelmek istiyorum ama vaktim olmuyor

Abdulsemet B.

antepliyim bu yerlerden büyük çoğunluğunu bilmiyorum hiçbirine gitmedim ya ben çok fakirim ya da fakir gibi yaşıyorum

Halilibrahim E.

zaman su gibi geçip gidiyor...

Cihan T.

Zaman ne değerli şey gerçekten

851DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha