Gaziantep İslam Bilim Tarihi Müzesi

2007 yılında Şahinbey Belediyesi tarafından restore edilmiş taş bina, 2012 yılında İslam Bilim Tarihi  Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Gaziantep İslam Bilim Tarihi Müzesi

2007 yılında Şahinbey Belediyesi tarafından restore edilmiş taş bina, 2012 yılında İslam Bilim Tarihi  Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

İslam tarihine iz bırakmış 54 ulemanın kaleme aldığı 107 değerli eserin prototipi sergilenmektedir. Astronomi, coğrafya, fizik, kimya ve tababet gibi alanlarda yazılmış eserlerin bulunduğu İslam Bilim Tarihi Müzesi sadece yerli ve yabancı turistlerin değil, öğrencilerin de yoğun ilgisini çekmektedir.

Müzede, Müslüman bilim adamları tarafından gerçekleştirilmiş bilim ve teknik tarihinde büyük çığır açan çalışmalar yer almaktadır. Kadim uygarlıkların bu alanlarda ortaya koydukları eserlere Müslüman bilim adamlarının yaklaşımına dikkat çekmek amacıyla müzede farklı bir tasarım ve içerik uygulamasına gidilmiştir.

Müze ziyaretçisinin bu döneme ait ortamı deneyimlemesi istenmiş ve mekân bu doğrultuda tasarlanıp çeşitli interaktif uygulamalarla zenginleştirilmiştir.

İslam medeniyetinin binlerce yıllık bilim ve teknik tarihindeki rolünün anlatıldığı İslam Bilim Tarihi Müzesi,

Ziyaretçilerini Müslüman Bilim adamları tarafından yapılan ve günümüze küçük değişikliklerle ulaşmış birçok icat ve keşif eşliğinde tarihte bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Nerede ?

Adres: Kolejtepe Mahallesi, Yeşil Cami Cd. No:5, 27070 Şahinbey/Gaziantep

Müze Ziyaret Saatleri: 09:00-18:00

Haftanın her günü ziyarete açıktır.

Ziyaretler Ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Gaziantep İslam Bilim Tarihi Müzesi içeriği, 02 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Said M.

Kazanırsan dost kazan,düşmanı anan da doğurur

Faik H.

size nasıl ulaşabilirim

Selim O.

türkçe öğretmeniyim iş arıyorum

555DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha