GAZİANTEP İŞİ EL İŞLEMESİ 

MAKİNENİN YENEMEDİĞİ EŞSİZ BİR EL SANATI ANTEP İŞİ EL İŞLEMESİ     Beyaz işi nakış grubunda sayılan Antep işi Anadolu’nun pek çok yöresinde genç kızların çeyiz sandığındaki en nadide parçalarından birirdir

GAZİANTEP İŞİ EL İŞLEMESİ 

MAKİNENİN YENEMEDİĞİ EŞSİZ BİR EL SANATI ANTEP İŞİ EL İŞLEMESİ  

 

GAZİANTEP İŞİ EL İŞLEMESİ 

Beyaz işi nakış grubunda sayılan Antep işi Anadolu’nun pek çok yöresinde genç kızların çeyiz sandığındaki en nadide parçalarından birirdir.

Antep İşi El İşlemesi Antep işi, beyaz kumaş üzerine iplik sayılarak ve çekilerek yapılır. Çekilmiş ipliklerin beyaz, sarı, krem rengi ipliklerle sarılması ve örülmesi ile ajurlar tamamlanır.

Antep işini diğer nakış türlerinden ayıran özellikleri “ajur” ve “susma” adları verilen iki farklı teknikler işlenmesidir.

GAZİANTEP İŞİ EL İŞLEMESİ 

Antep işlerinin hangi yıllarda başladığı kesin olarak bilinmemekle birlikte 1850’lerde ilk olarak Gaziantep’ in köylerinde erkeklerin başlarına giydikleri terliklerin motiflerinin, şehirde daha ince kumaşlara işlendiği bilinmektedir. Antep yöresinde ev hanımları tarafından yapıldığı için bu adla adlandırılmıştır.

GAZİANTEP İŞİ EL İŞLEMESİ 

Bazı söylentilere göre de Gaziantep’te yaşayan azınlıklar tarafından yapılmış ve Avrupa piyasalarına sürülmüştür. Bu gün Gaziantep halkı tarafından yaygın olarak yapılan işlemelerin eski Türk işlemeleri karakterini taşıması, bu işlemenin Antep’ in yerli halkı tarafından yapıldığını göstermektedir. Günümüzde işleme tekniği bozulmadan sim, renkli iplikler ve yardımcı nakış iğneleri kullanılarak çok güzel işlemeler yapılmaktadır.

 

GAZİANTEP İŞİ EL İŞLEMESİ  içeriği, 29 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Osman M.

bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyim

Çağla D.

yazınız da hatalar var

Ayhan M.

birkaç yıl önce bulunmuştum mükemmeldi

Kübra E.

Antep'e gelenler gezmeli

Filiz C.

Antep'e gidenlerin uğramadan dönmemesi gereken bulunduğu coğrafyanın uygarlık beşiği oluğunu kanıtlayan mozaiklerle insanlık tarihine ışık tutan son derece modern bir yer

Mustafa Ö.

bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyim

Hayri U.

İnsan Gurur Duyuyor Gaziantep'li Olmaktan

Bünyamin H.

zamanımız değerli

514DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha