Gaziantep’in Saklı Cenneti: Rumkale

Rumkale, Fırat Nerhri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği, yüksek kayalarla örtülü bir tepe üzerinde konumlanmıştır.

Gaziantep’in Saklı Cenneti: Rumkale

Rumkale, Fırat Nerhri ile Merzimen Çayı’nın birleştiği, yüksek kayalarla örtülü bir tepe üzerinde konumlanmıştır.

Hz. İsanın havarilerinden Johannes (Yuhanna)’in Roma döneminde Rumkale‘yi mesken yaparak kayadan oyma bir odada incilin nüshalarını çoğalttığı rivayet edilir.

Rumkale; üç yanı zümrüt yeşili göl ve bunu çevreleyen dik, sarp kayalıklı tepelerle çevrili doğa ve insan harikası bir mekandır.

Yavuzeli ilçesinden doğuya doğru gidilince Kasaba köyünün güney eteğindeki Rumkale‘nin karşı kıyısına ulaşır.

Rumkale‘ye geçmek için Kasaba köylülerine ait küçük balıkcı teknelerini veya Gaziantep Valiliği‘ne ait tekneyi kullanmanız gerekmektedir.

Rumkale’nin doğu ve batıdan olmak üzere iki ana giriş kapısı mevcuttur. Doğu girişi Fırat nehriyle, batı girişi ise Merzimen çayı üzerine kurulmuştu. Bugün sadece ayaklarının kalıntısı mevcut olan köprü, kara ile irtibatı sağlamaktaydı. Buradan patika yolla kalenin giriş kapısına çıkılmaktadır. Batı cephesinde yol üzerine 20m. aralıklarla 4 tane kule şeklinde kapı yapılarak savunma açısından büyük kolaylık sağlanmıştır. Batı surlarda kuzeyden itibaren birinci kapı dikdörtgen planlıdır. Nöldeke birinci kapının olduğu yerde bir türbe ve bir iskele olduğundan bahsetmiştir. İkinci kapı kareye yakın dikdörtgen planlı yarım daire şeklindedir. Üçünçü kapı tahrip olmuştur. Dördüncü kapı kare planlı haç tonozludur. Beşinci kapı kalenin Fırat’a bakan doğu cephesindedir. Dikdörtgen biçimli bu kapı, içte biri yuvarlak, diğeri sivri kemerli iki niş içine alınmıştır.

Nasıl Gidilir ? Nerede ?

Adres: Kasaba Mahallesi, Kasaba Köyü Yolu, 27970 Yavuzeli/Gaziantep

Rumkale bir yarımada üzerinde bulunduğu ve yarımadanın da hendek ile bağlantısı kesildiği için ulaşım Gaziantep’in Yavuzeli ilçesine 25 km uzaklıktaki kasaba köyünden veya Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinden tekneler ile yapılabilmektedir

Gaziantep’in Saklı Cenneti: Rumkale içeriği, 03 Ocak 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Yasemin B.

Gaziantep Gezim Mükemmeldi teşekkürler gaziantep esnafları

Eyüp G.

Gaziantep'e gelen herkesin muhakkak gidip Gazi Mustafa Kemal'den hatıratlar içeren ve Gaziantep'in kurtuluşunu anlatan bu müzeyi görmesi gerekir

Mustafa Ö.

zaman su gibi geçip gidiyor...

Sefa D.

Hediyelik ve Şal için başka yere gitmene gerek yok. Tarihi dokusu harika

969DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha