Gaziantep’in Meşhur Tarihi ‘Kürkçü Hanı’

Günümüze kadar ulaşabilen hanlar ilimizin nasıl bir ticaret merkezi ve ticaret kafilelerinin uğradığı bir kent olduğunu gösteriyor.

Gaziantep’in Meşhur Tarihi ‘Kürkçü Hanı’

Günümüze kadar ulaşabilen hanlar ilimizin nasıl bir ticaret merkezi ve ticaret kafilelerinin uğradığı bir kent olduğunu gösteriyor.

Hanlar iki kısımdır; Menzil adı verilen yapılar, ulaşım yolları üzerinde inşa edilenlerdir. Bir de şehir hanları vardır. Şehir hanları tamamen ticari amaç için kullanılmaktadır. Hanın bir bölümünde genelde üst katta gelen misafirlerin (tüccarların) konaklamaları için odalar bulunmaktadır, diğer bölümünde ise ambarlar ve geniş avlular yer alırdı, genelde giriş katta olan ahırlar ise bu malları taşıyan katırcı kervanlarının hayvanları ile dolup taşardı.

Kitabesinde 1890 yılında inşa edildiği yazmaktadır. Sonradan yapılan tamiratla günümüze sağlam olarak gelmiştir. Osmanlı han mimarisi içinde tek avlulu, iki katlı hanlar grubuna giriyor. Hanın ikinci kattaki odaları biraz küçük tutulmuş, önlerindeki revaklar daha geniş tutulmuştur.  Gaziantep Arasta Çarşısı’nda bulunan Kürkçü hanı’nın Gaziantep hanları arasında önemli bir yere sahiptir. Memluklu ve Zenği üslubunu yansıtan giriş kapısı siyah ve beyaz taşlardan güneş ışıklarını andıracak biçimde yapılmış olması oldukça ilginç bir görüntü sağlamıştır. Ayrıca girişin üzerine taş konsollar yerleştirilmiştir. Bunların üzerinde de vazoya benzeyen sekiz parça taş yan yana dizilmiş ve böylece görkemli bir görünüm ortaya çıkmıştır.

Kürkçü hanı bakırcılar çarşısı içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Baharatçılar genellikle bu han girişi ve civarında bulunur. Yerli ve yabancı turistlerin kentte en çok ziyaret ettiği alanlar arasında alanlar arsında yer alan tarihi kürkçü hanında bugün tavuk ve kedi besleniyor.

Tarihi Kürkçü Hanı Nerede?

Adres: Boyacı Mahallesi, 27240 Şahinbey/Gaziantep

Gaziantep’in Meşhur Tarihi ‘Kürkçü Hanı’ içeriği, 05 Şubat 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Ahmet F.

zamanımız değerli

Mehmet R.

üye olmakta sorun yaşıyorum

Zühal B.

İşime yarayan içerikleri siteniz sayesinde buluyorum

Dilber A.

Gaziantepli olmaktan gurur duyuyorum

Özlem Y.

gezelim görelim..

Özge H.

Çok ama çok güzel

124DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha