Gaziantep’in En Güzel Alanı “Zeugma Müzesi”

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde çok eski ve tarihi mozaikler bulundurmaktadır. Ve bu yüzden Gaziantep’in en çok ilgi çeken müzelerinden biri olmaktadır.

Gaziantep’in En Güzel Alanı “Zeugma Müzesi”

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde çok eski ve tarihi mozaikler bulundurmaktadır. Ve bu yüzden Gaziantep’in en çok ilgi çeken müzelerinden biri olmaktadır.

9 Eylül 2010 tarihinde açılan Zeugma Mozaik Müzesi, 30 bin metrekarelik kullanım alanıyla dünyanın en önemli müzeleri arasında bulunmaktadır. Üç büyük birim şeklinde kurulmuş olan müze kompleksinde, ana bina çoğu Zeugma’dan bulunmuş olan mozaiklerin sergilendiği yapıdır. Diğer iki binadan biri Gaziantep çevresinden gelmiş olan Geç Antik Döneme tarihlenen kilise mozaiklerinin sergilendiği eşsiz bir diğer koleksiyonu barındırır. Toplamda 19 mozaiğin yer aldığı bu birimde yaklaşık 1.500 metrekareye yakın mozaik sergilenmektedir. Üçüncü bina ise idari ofislerin ve konferans salonlarının yer aldığı yapıdır.

  • 51 adet (896.086m²) mozaik sergilenmekte,
  • Geç Antik Dönem mozaikleri yer almaktadır,
  • Zeugma Mozaik Müzesi genelinde sergilenen mozaiklerin tamamı bugün yaklaşık olarak 2.800 metrekareye ulaşmaktadır.

Zeugma Mozaik Müzesi’nde yer alan Zeugma mozaiklerinin büyük bir çoğunluğu Greko-Romen dünyasının en önemli sosyalleşme kültürü sayılan, conviviumların (yemek davetleri) mimari bağlamının bir parçası olarak mekanların tabanlarında yer almaktaydı. Bu mekanlar, Greko-Romen kültürün en önemli toplu eğlence biçimi olan yemek davetleri için kullanılan mekanlardı ve çoğunlukla bu mekanlardaki taban döşemesi olarak kullanılmış olan mozaikler bu davetlerde yemek sırasında veya sonrasında gerçekleştirilen, mim, pantomim ve tragedya oyunları ve bunların konularıyla ilgili sahneleri içeriyordu.

Gaziantep Zeugma Müzesi içinde bulunan bazı eserler;

ÇİNGENE MOZAİĞİ (GAİA)

Zeugma Kazılarının kamuoyunun henüz gündemine girmediği 1992 yılında çıkarılan bu mozaikteki kadın figürü gizemli bakışları ile Zeugma’nın simgesi haline geldi.İlk çıktığı yıllarda kimliği konusunda kesin bir tanımlama yapılamayan bu mozaiğe figüründeki kadın resminin çingene kızlarını andırması nedeniyle çingene adı verildi.Ancak bazı kaynaklar mozaikteki asma figürlerine dikkat çekerek , çingene olarak tasvir edilen kadının yer tanrısı GAİA olduğunu ileri sürmekte. Gaia mitolojide, içinden tanrı soylarının çıktığı ilk element olarak kabul edilmektedir.

KAHVALTI SOFRASINDAKİLER

Gaziantep’in En Güzel Alanı “Zeugma Müzesi”

Resmin üstündeki yazı

Kadınların üzerinde tek bir sözcük olarak okunması gereken bir yazı görülüyor; Synaristosai,(ΣΥΝΑΡΙΣTΩΣΑΣ) yani ‘Kahvaltı Sofrasındakiler’.

Bu sözcük M.Ö. 4. yüzyılda Menander tarafından yazılan bir Yunan komedyasının adına göndermede bulunuyor. Mozaikler arasında muhtemel iki fark hemen göze çarpıyor. Birincisi Napoli’deki Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde saklanan, çok zarif teseraları olan ufak bir pano olup Pompeii’de Cicero’ya ait olduğu varsayılan bir villada ortaya çıkarılmış. ‘Büyücüler’ adıyla biliniyor.

ANTİOPE VE SATYROS MOZAİĞİ

Antiope çok güzel bir kadındır. Antiope’nin dillere destan güzelliğini gören tanrıların tanrısı Zeus O’na aşık olur. Ve bir Satyros ( Dionysos dininde şarap içerek ayin eden erkeklere verilen isim ) kılığına girerek Antiope’ye yaklaşır. Antiope’nin gönlünü çalan Zeus ‘un güzel kadından iki çocuğu olur. Ancak Zeus’un terketmesiyle güzel Antiope ortada kalır. Babasından korkup evden kaçan Antiopes daha sonra Sikyon Kralı Epopeus’la evlenir.

APHRODITHE’İN DOĞUŞU

Gaziantep’in En Güzel Alanı “Zeugma Müzesi”

Roma’ da eski İtalya’nın tanrıçası Venüs’le özdeşleştirilen aşk tanrıçası. Doğuşu konusunda iki farklı anlatım vardır: bazen Zeus’la Dione’nin kızı sayılır, bazen de Ouranos’ un kızı olarak kabul edilir. Buna göre, Ouranos’ un, Kronos tarafından kesilen cinsel organları denize düşmüş ve bu tanrıçayı (dalgalardan doğan kadın veya “Tanrının tohumlarından doğan kadın”) halk etmiştir.

AKHILLEUS MOZAİĞİ

Akhilleus’un Troya savaşına katılmasını istemeyen annesi ve babası O’nu Skyros adasına , Kral Lykomedes’in sarayına gönderir. Akhilleus burada kadın kıyafetleri giyerek sarayda yaşayan Lykomedes’in diğer kızlarının arasına karışır. Ancak ilerleyen günlerde Akhilleus’un Troya seferine katılmaması halinde Troya’nın alınamayacağı kehanetleri üzerine Odysseus O’nu aramaya başlar. Akhilleus’un savaşçı ruhunu çok iyi bilen Odysseus Kral Lykomedes’in sarayına akıllıca bir plan yaparak gider. Gezgin bir satıcı kılığında Lykomedes’in haremine girer. Kızların önüne birbirinden albenili kumaş ve kadın eşyaları ile birlikte birkaç silah koyar. Haremdeki bütün kadınlar takı ve kumaşlarla ilgilenirken , kadın kıyafetleri içindeki Akhilleus dayanamayarak kılıç ve kalkanı eline alır ve kullanmaya başlar. Odysseus’un planı tutmuştur ve Akhilleus’un gerçek kimliği ortaya çıkmıştır. Zeugma’dan çıkarılan mozaikte de işte bu an tasvir edilmektedir.

AŞK (EROS) VE RUH (PSYKHE)

Eros annesi Aphrodite gibi dünyaya güzellik ve neşe getirir, insanların gönüllerini aşk ateşi ile yakar, insanların mutluluklarını yada sonlarını hazırlardı. Sırtında bir çift kanadı vardı. Bu kanatlarla uçarak dünyayı dolaşır geçtiği yerlere çiçek kokuları saçardı. Eros’un elinde her zaman okları olurdu. Bu oklarla insanları kalplerinden vurur onları birbirlerine aşık ederdi. Ve bir gün kendiside bir güzele aşık oldu. Psykhe (Ruh) bir kralın üç kızının en güzeli idi. Gerçekten o kadar güzel, o kadar alımlıydı ki görenler onu Aphrodite sanıyorlar ona tapınıyorlardı. Aphrodite bir ölümlü ile karıştırılmaktan hiç hoşlanmamıştı. Bu yüzden bir gün oğlu Eros’u yanına çağırdı ve onu dünyanın en çirkin erkeğine aşık ederek cezalandırmasını istedi. Eros annesinin isteğini yerine getirmek için hemen yola koyuldu. Psykhe’yi bulduğunda, çok gururlu olan ve kimseye aşık olmamakla övünen bu genç kızı, dünyanın en çirkin, en kötü erkeğine aşık etmeye niyetliydi ancak kalbini nişan alarak oku atmak üzereyken Psykhe’nin güzelliği aklını başından aldı.

AKRATOS

Gaziantep’in En Güzel Alanı “Zeugma Müzesi”

Gaziantep Müzesinin 1998 yılında Belkıs/Zeugma Kelekağzı mevkiinde yaptığı kurtarma kazısında gün ışığına çıkarılmıştır. Akratos ve Euphrosyne klineye oturmuş, Akratos geyik başlı içki kabından (Riton) Euphrosyne’nin kadehini doldurmaktadır.

Gaziantep Zeugma Müzesinde çok sayıda mozaik ve tarihi eser bulmaktadır. Gezilecek müzelerin bir sıralamasını yaparsak eğer Gaziantep Zeugma Müzesi şüphesiz ki ilk sırada yer alır.

Giriş Ücreti: 20 TL

15 Nisan / 2 Ekim

Gişe Yaz Açılış Saati:09:00

Gişe Yaz Kapanış Saati:18:30

15 Nisan / 2 Ekim

Yaz Ziyaret Açılış Saati:09:00

Yaz Ziyaret Kapanış Saati: 19:00

3 Ekim / 14 Nisan

Gişe Kış Açılış Saati:09:00

Gişe Kış Kapanış Saati:16:30

3 Ekim / 14 Nisan

Kış Ziyaret Açılış Saati:09:00

Kış Ziyaret Kapanış Saati: 17:00

Gaziantep’in En Güzel Alanı “Zeugma Müzesi” içeriği, 10 Kasım 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Asiye B.

Gaziantep'e Geldiğiniz de sadece yemekten ibaret sanmayın onlarca müze ve gezilecek yerleri unutmayın!

Erdem A.

Hediyelik ve Şal için başka yere gitmene gerek yok. Tarihi dokusu harika

Yasin M.

elinize sağlık

Volkan B.

laf lafı açmış bu yazıda teşekkürler

Ali B.

Gaziantepe gidildiğinde kesin görülmesi gereken yerler arasındadır

Meltem A.

teşekkürler gaziantep.com ekibi

Yurdun Ö.

Gaziantep'e yolu düşen herkes mutlaka görmeli

Kübra M.

Antepe gelmişken mutlaka uğramanız gereken tarihi anlatan hissettiren, insanlar çok rahat gezebilir

Mahmut M.

Gazişehir bu sene çıktı bakalım ne kadar ziyaretçi gelecek

877DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha