Gaziantep’in Doğal Güzellikleri

Gaziantep nostalji şehri olarak bilinse de Gaziantep’te bulunan doğal güzellikler de adeta bir nostaljik görüntü verir. Sizler için derlediğimiz doğal güzelliklere buyurun bakalım…

Gaziantep’in Doğal Güzellikleri

Gaziantep nostalji şehri olarak bilinse de Gaziantep’te bulunan doğal güzellikler de adeta bir nostaljik görüntü verir. Sizler için derlediğimiz doğal güzelliklere buyurun bakalım…

Dülük Ormanları

Gaziantep Șehitkamil Belediyesi sınırları içerisinde bulunan, hafta sonları binlerce insanın geldiği doğa yürüyüșleri, gezi ve piknik yaptıkları ormanlık bir alan olup bu alan içerisinde kamuya ait 5.200 m2′ lik Türkiyenin ilk biyolojik göleti bulunmaktadır.

 

Gaziantep’in Doğal Güzellikleri

Rumkale Civarı

Rumkale, Gaziantep’in Yavuzeli ilçesine bağlı Kasaba köyü sınırları içerisinde Fırat nehri ile Merzimen çayı akarsularının birleştiği bir yarımadada bulunur. Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı konusunda net bir bilgi yoktur. mimari kalıntılara bakıldığında Geç Roma dönemi ve Ortaçağ dönemi özellikleri taşımaktadır.

Gaziantep’in Doğal Güzellikleri

Cıncıklı Örenyeri

Şehrin tarihi dokusuna, farklı dönemlerdeki yaşamlara tanıklık eden Cıncıklı Örenyeri, gezi listenizde mutlaka bulunmalı. Cıncıklı Örenyeri, İslahiye ilçesindeki Boğaziçi (Altınüzüm) beldesinin sınırları içerisinde yer alır. Antik yerleşim alanının yüzey kısımlarında birçok mozaik taşı görülmektedir. Bu sebepten dolayı bölge Cıncıklı olarak adlandırılmıştır. Ören yerinde birçok yapı kalıntısı bulunuyor.

Gaziantep’in Doğal Güzellikleri

Hızır Yaylası

Gaziantep’in en vazgeçilmez yerlerinden biri olup  her mevsim yeşillikleri içinde barındırır. Şehrin Altınüzüm beldesinin 20 kilometre uzaklığındadır. Gaziantep’in tarihe ışık tutan kalıntıları, benzersiz lezzetleri ve doğal güzellikleri yıl içerisinde birçok turistin yoğun ilgisini görmektedir. Aynı zamanda 1994 yılında turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. İsmi Hızır Yaylası olsa da burayı gördüğünüz an huzur yaylası olarak adlandıracaksınız.

Gaziantep’in Doğal Güzellikleri

Sof Dağı Yaylası

Sofdağı Yaylası; Gaziantep Platosu’nu yüksekten seyretmek, doğa ile baş başa kalmak, gürültüsüz, kuş sesleri ve su şırıltıları arasında doğa yürüyüşü, kamp ve piknik yapmak için ideal bir yerdir. Sofdağı Yaylası’nda rüzgarın tatlı esintisinin ağaçların arasından geçerken çıkardığı fısıltı, pınarlarından akan suların sesine karışır. Bazen kuş sesleriyle birlikte koyun melemeleri de duyulur. Sof Dağları’nın en yüksek tepesi olan ve adına Kepekçi Tepesi denilen yerde, oksijen miktarı son derece yüksek olup, havası çok temizdir ve insan sağlığı için faydalı ve ideal bir yerdir.

100. Yıl Atatürk Kültür Parkı

Yapımı tamamlandığında Ortadoğu ve Balkanlar’ın en büyük kültür parkı olacak olan 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı 3.500.000 m² alan üzerinde kurulmakta olup; Gaziantep’in akciğeri görevini görecektir. Kısmen tanzim edilen parkın içerisinde planlanmış olimpik spor kompleksi, çağdaş alışveriş merkezleri, 450.000 m²‘lik fuar alanı, 400.000 m²‘lik kavaklık mesire alanı, eğlence ve dinlenme alanları, odeonlar, anfi tiyatrolar, araçlı açık hava sinemaları, tören ve dinleti alanları, mesire alanları, düğün ve nikah salonları, yüzme havuzları, çocuk uçurtma tepeleri, Masal Park, botanik bahçelesi, planetaryum, çay bahçeleri ve sosyal tesisler için alanlar bulunmaktadır.

Gaziantep’in Doğal Güzellikleri

Fırat Nehri

Fırat nehri önemi itibariyle bir çok filme konu olmuş, bir çok kişiye isim vermiş nehirlerden bir tanesidir. Fırat nehrinin uzunluğu yaklaşık 2800 kilometre olup, bu uzunluğun 1263 kilometrelik kısmı ülkemizde bulunmaktadır. Fırat nehri ülkemizde debi bakımından ilk sırada yer alan akarsudur.

Gaziantep’in Doğal Güzellikleri

Gaffur Baba Tepesi

Gaziantep Oğuzeli karayolunun kuzeybatısındaki tepenin zirvesinde Gaffur Baba Türbesi yer almaktadır. Çam ağaçları ile kaplı tepe, Gaffur Baba Tepesi olarak bilinmektedir. Tepe üzerinde bulunan doğal mağarada türbenin girişi ve yeşil kubbesi sonradan inşa edilmiştir. Türbe içerisinde iki mezar ve ibadet için mekanlar bulunmaktadır.

Gaziantep’in Doğal Güzellikleri

Burç Ormanları

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinin hemen yanı başında bulunan Burç Ormanları, 350 hektarlık alanıyla misafirlerine hem mesire yerlerini sunuyor hem de piknik ve spor yapma imkanı sunuyor. Gaziantep’in doğasını keşfe çıkmak istiyorsanız eğer, Burç Ormanlarını sakın atlamayın. Bu gezi sizlere keyif ve huzur verecek.

Gaziantep’in Doğal Güzellikleri

Burç Göleti

Sanayi ve ticaret merkezi konumunda bulunan Gaziantep’te, kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Burç Göleti, doğal güzelliğinin yanı sıra insanlara balık tutma imkanı da sağlıyor.

Gaziantep’in Doğal Güzellikleri

Alleben Göleti

Alleben Göleti şehrin en gözde mekanlarından biri olup Gaziantep’in doğal güzellikleri arasında yer almaktadır.

Gaziantep’in Doğal Güzellikleri

Barak Ovası

Barak Ovası, Gaziantep ili sınırları içerisinde yer alır. Gaziantep Platosu’nun bir bölümünü oluşturur. Denizden yüksekliği 375 metredir. Genel olarak Oğuzeli, Nizip, Karkamış ilçelerini içine alarak Suriye sınırına kadar uzanır. Barak adını buraya yerleşen Türkmen topluluğunun isminden almaktadır.

Gaziantep’in Doğal Güzellikleri

Gaziantep’in Doğal Güzellikleri içeriği, 04 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Bengü M.

Antep'e gidenlerin uğramadan dönmemesi gereken bulunduğu coğrafyanın uygarlık beşiği oluğunu kanıtlayan mozaiklerle insanlık tarihine ışık tutan son derece modern bir yer

Mustafa C.

ödevim için istediğim bir yazıydı

Fatma E.

Şehir içi turlarınız var mı ?

Emrah Ö.

Tam bir görsel şölen

Fatih O.

laf lafı açmış bu yazıda teşekkürler

Sabahattin İ.

teşekkür ederim yazı çok yardımcı oldu

Onur Ç.

Tam bir görsel şölen

Süleyman N.

Gaziantep’te Sanatın kalp atışlarını duymak istersen mutlaka uğrayın,hatta Antepli olsanız bile sık sık ziyaret edin

5DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha