Gaziantep Huzurlu Tabiat Parkı Hakkında; Huzurlu Tabiat Parkı Nerede?

Huzurlu Yaylası, halk arasında kullanılan deyimiyle “Hınzırlı Yaylası (Domuz Yaylası)” Gaziantep ilinin İslahiye İlçesinde bulunmaktadır.

Gaziantep Huzurlu Tabiat Parkı Hakkında; Huzurlu Tabiat Parkı Nerede?

Huzurlu Yaylası, halk arasında kullanılan deyimiyle “Hınzırlı Yaylası (Domuz Yaylası)” Gaziantep ilinin İslahiye İlçesinde bulunmaktadır.

Gaziantep Huzurlu Tabiat Parkı Hakkında; Huzurlu Tabiat Parkı Nerede?

 Alan, 22.04.2016 tarihinde Bakan Olur’u ile 152 hektar büyüklüğünde Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Huzurlu Yaylası Akdeniz fitocoğrafya bölgesinde yer alan Amonos Dağlarının en güney noktasında yer almaktadır. Yaylanın denizden yüksekliği 1600-2000 metredir. Huzurlu Yaylası nemli ormanları nedeniyle yayılış alanı Doğu Karadeniz ve Orta Avrupa olan doğu kayını, gürgen, porsuk, şimşir, gibi türlerin en güney yayılışını temsil eden kalıntı popülasyonlar içermektedir.

Huzurlu Yaylası, Amanos dağlarının bitki ve hayvan çeşitliliği yönünde en zengin bölgesidir. Hayvan çeşitliği olarak domuz, ayı, karaca, kurt, geyik, sırtlan, tavşan, tilki, su samuru ve semender en belirgin türlerdir. Yayla, çok sayıda kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Flora açısından, Hınzırlı yaylasında yapılan çalışma kapsamında 85 familya ve 331 cinse ait toplam 714 bitki çeşidinin tespiti yapılmıştır. Tespiti yapılan bitkilerden 90’ı endemik ve 29’u nadir bitki statüsünde olmak kaydı ile 119 önemli bitki yer almaktadır.

İpekyolu üzerinde binlerce yıllık geçmişiyle sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış ve her köşesi medeniyet izleriyle dolu olan Gazi şehrimiz, Batı ve Doğu kültürünü Akdeniz üzerinden taşıyan bir geçiş noktası özelliğini korumaya devam etmektedir. Gaziantep ilinin yerleştiği coğrafi alanın, ilk uygarlıkların doğup geliştiği Mezopotamya ve Akdeniz arasında bulunması, ayrıca güneyden ve Akdeniz’den gelip doğuya, kuzeye ve batıya giden yolların kavşağında oluşu ilin tarihinin çok renkli olmasını sağlamış, dolayısıyla tarih öncesi çağlardan beri insan topluluklarına yerleşme sahası ve uğrak yeri olmuştur. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması, Gaziantep’in önemini artırmış ve canlılığının sürekli olmasını sağlamıştır. Şehir, Cumhuriyet öncesi yıllara kadar Ayıntap(Ayıntab) adıyla anıla gelmiştir. Arapça “ parlak pınar ” anlamına gelen Ayıntab, Ermeni kaynaklarında Anthapt olarak geçer. 1976 yılında hizmete giren Gaziantep Havalimanı, 1993 yılında uluslar arası yolcu ve yük taşımacılığına açılmıştır. Huzurlu Tabiat Parkında, Yayla Turizmi, Kamp-Karavan, Avcılık, Macera yarışları Atlı ve Yaya doğa yürüyüşü, Foto ve Oto Safari, Macera turları(eğitmen ve rehber eşliğinde) yapılabilir.

Kaynak suların oluşturduğu dereler ve bu derelerin suladığı alanlarda yetişen sebze ve meyveler bol miktarda bulunmaktadır. Civar köylerden gelen insanların küçük toprak parçalarını meyve ve sebze yetiştirmek için değerlendirmeleri, hayvancılıkla uğraşmaları yaylaya farklı bir canlılık kazandırmaktadır. Huzur Yaylası ve suyu ile tam bir şifa hastanesidir. Kanser ve verem hastalarına iyi gelen havası ve doğal su kaynaklarıyla hazımsızlık ve rahatsızlığı olanlarda şifa buldukları bir yayladır.

Gaziantep Huzurlu Tabiat Parkı Hakkında; Huzurlu Tabiat Parkı Nerede?

Huzurlu Tabiat Parkı Nerede?

-Gaziantep ilinin İslahiye İlçesinde, Tandır Köyü sınırlarında yer almakta ve Gaziantep İl Merkezine 110 km uzaklıktadır.

Gaziantep Huzurlu Tabiat Parkı Hakkında; Huzurlu Tabiat Parkı Nerede? içeriği, 12 Mart 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Gözde H.

Gaziantep.com'da bulunan gezi rehberi yazısına uyarak gaziantep'in her yerini gezdim teşekkür ederim

Aybüke H.

bu yazı hakkında çok şey yazmak isterim araştırma ödevimim.

Serkan S.

Hediyelik ve Şal için başka yere gitmene gerek yok. Tarihi dokusu harika

Zafer F.

iyi o kadar kişiye sordum bir şey dememişlerdi gezme namına. bu yaz zaten gidicektim iş için iyi oldu bu galeri. umarım baklava yüzünden şeker komasına girmem

Hatice M.

türkçe öğretmeniyim iş arıyorum

Abdullah Z.

Bunu yeni öğrendim

799DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha