Gaziantep Botanik Bahçesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 seneninde kurulan Botanik Bahçesi faaliyetlerine her sene bir yenisini ilave ediyor.

Gaziantep Botanik Bahçesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 seneninde kurulan Botanik Bahçesi faaliyetlerine her sene bir yenisini ilave ediyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 senesinde kurulan Botanik Bahçesi faaliyetlerine her sene bir yenisini ilave ediyor. Hayat Parkı yanında 20 dönümlük bir alan üzerinde kurulan, bine yakın tür ve yüzbinlerce kök nebat barındıran Botanik Bahçesi, ziyaretçiler için yeni bir dinlenme alanı ve bitkiler ile ilgili eğitici, öğretici bir mekan haline geldi.

Botanik Bahçesi, Gaziantep’in, Türkiye’nin ve dünyanın bitki örtüsü çeşitlerinin yanında ağaç, çalı, otsu bitkilerin canlı bir koleksiyonunu oluşturmayı ve geliştirmeyi amaçlıyor. Bahçe, bu bitkilerin gen kaynağının oluşturulması, tanıtılması ve savunması gibi ehemmiyetli bir görev üstleniyor.

Dünyanın ve Türkiye’nin değişik bölgelerinde yetişen nebat türlerini bir arada sunan ve bunun yanında şehrin endemik nebatlarının de bulunduğu mekanda, ziyaretçilere yeni olanaklar sunuluyor. Çalışmalar dahilinde gelen ziyaretçilerin daha sıhhatli bilgi alabilmesi için kulaklıklı ses sistemi heyetti. Bu sistem sayesinde ziyaretçiler rastgele bir nebat ile ilgili tüm özellikleri öğrenebiliyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yeşil Alanlar Şube Müdürlüğü yetkilileri konu konusunda yaptıkları izahta şu ifadelere yer verdi: “Gelen ziyaretçilerin bitkilerin tanıtılmasında kolaylık sağlayacak kiosklara ek olarak kalıcı bir öğrenme sunacak olan kişiye özel kulaklıklı ses sistemi bitki türlerinin daha iyi tanıtılmasında büyük olanak sağlıyor.

40 kişilik ziyaretçi ekiplerine aynı anda bilgi aktarımı yapılabilmektedir. Ziyaretçiler bir danışman eşliğinde bahçeyi gezerken, bitkilerle alakalı bilgilere kolayca sahip olabilmektedirler. Bitkiler hakkında bir müracaat etme ve eğitim merkezi olarak faaliyet gösteren Botanik Bahçesi, her geçen gün yenilenen faaliyetleriyle Gazianteplilere ehemmiyetli hizmet alanı oluşturuyor.”

KAYA BAHÇESİ

Gaziantep Botanik Bahçesi

Sadelik ve doğallık içeren çeşitli büyüklükteki kayalar bulunan bir bahçemizdir. İçerisinde hevsim farklı renklerde bitkiler yer almaktadır.Baharda Anemonları (dağ lalesi), yazın düğün çiçeklerini, hint incirilerini, gül şekilindeki kaktüsleri, rengarenk portulaca çiçeklerini, kasım ayında rengarenk kasımpatıları, papatyaları, ve pitosları kaya üzerine tırmanırken bulabilirsiniz.

GÜL BAHÇESİ

Gaziantep Botanik Bahçesi

50-60 çeşit gül mevcuttur. Bunlar; bahçeyi çit gibi çevreleyen meyland gülleri onların arkasında baston güller ve onlarında arkasında dağılıcı güller bulunmaktadır. İç bölümlerde kokulu güller, gölgeliklerin üzerinde asma güller ve havuz kenarında minyatür güller ile bunların arasında Gaziantep’e has yeşil gülümüz sizi güle doyuracaktır.

AÇIK TOHUMLU BİTKİLER BAHÇESİ

Gaziantep Botanik Bahçesi

Halk dili ile bilinen çam türleri mevcuttur.Bahçeyi çevreleyen kırmızı çiçekli gravillalar onların arkasında köknarlar, göknarlar, mavi ladinler, himalaya sedirleri, füze sedirleri ve atlas sediri bulunur. Bahçenin ortasında çeşitli bodur mazılar ve bunlarında ortasında 4 adet bulunan ibreleri yere doğru sarkık olduğundan ağlayan çam olarak adlandırılan çamlar da görmeye değer niteliktedir.

OSMANLI BAHÇESİ

Gaziantep Botanik Bahçesi

Osmanlı kültürünü en görkemli şekilde yansıtan heybetli kapıları, şadırvan havuzu ve gazebolar ile en görkemli bahçemizdir. Nisan aylarında lale devrini yansıtan onlarca çeşit lalesi, yeniden Anadoluda kendi kendine yetişen ve endemik türlerinden olan ters laleler, yazın ise 100 e yakın çeşidi ile adalyalar görülmeye değerdir.

RENK VE KOKU BAHÇESİ

Gaziantep Botanik Bahçesi

Bahar ayında rengarenk sümbüller, nergisler, yaz ayında glayöller, lilyumlar ve her vakit bahçede bulunan reyhan, acı pelin, fesleğen, yasemin desadece renkleriyle değil kokularıyla da sizleri etkilemeye hazırlar.

TIBBİ VE ENDEMİK BİTKİLER BAHÇESİ

Gaziantep Botanik Bahçesi

Tıbbi nebatlar bahçesinde mor salkımlar altında otururken adaçayları, sedefotu, rezene, biberiye, melisa, ıhlamur, kaya yarpuzu, kataron, enginar, hint yağı, datura, cırtatan, lavantin, hatmi, at kestanesi, defne, ilex, ısırganotu, ispirya, altın çilek ve endemik tür olarak Dünya’ nın ilk nebatlarından Kitabelia spp. türlerini seyrebilirsiniz.

EKOLOJİK DERSLİKGaziantep Botanik Bahçesi

Eğitim niteliği taşıyan bir bahçedir.Bitki dikimi yapılabilecek çeşitli boylarda kasalar, bahçe ekipmanlarını kullanılabileceği kum havuzları ve bitkileri incelerken keşfedecekleri inceleme masaları mevcuttur .Anaokul, ilkokul, ortaöğretim, lise, yüksek öğretim öğrencilerinin yanında bitki dünyasına meraklı vatandaşlarımız da bu bahçeden yararlanmaktadır.

ZEN BAHÇESİ

Gaziantep Botanik Bahçesi

Bir çeşit Japon  bahçesidir. 12 büyük kayadan oluşur. Bu kayalar ejderhayı simgeler. Nereden bakılırsa bakılsın 13. kaya gözükmez. Görünmeyeni gören göz olma gibi bir felsefesi vardır. Susuzluğun olduğu bu Dünya ‘da kayaların çevresinde ufak çakıllar kullanarak su havuzu gibi dalgalar oluşturulmuştur.

SU BİTKİLERİ BAHÇESİ

Gaziantep Botanik Bahçesi

Bu bahçemizde bir adet yapay gölet ve şelale mevcuttur. Bunların çevresinde oturma grupları bulunmaktadır. Köprülerden su yüzeyinde bulunan rengarenk nilüferleri, su kanalarını, japon şemsiyesiyelerini, su içerisnde elodeyaları, eğreltileri, su terelerini, balıkları ve kurbağaları  seyretmeye doyamayacaksınız. Çevresinde ise söğütler, kelebek çalıları, bambular, beyaz gövdeli huş ağacı  ve pampas otlarının sizleri dinlendiren huzur dolu bir hava sunacaklardır.

JAPON BAHÇESİ

Gaziantep Botanik Bahçesi

Japonya adacıklardan oluşan bir ülke olduğundan bu bahçede adacıklı bir havuz tasarımı yapılmıştır. Bu havuzda şelaleler, köprüler, japon fenerleri, kuş evleri ve ördek evi yer almaktadır. Bu havuzun etrafında Japonya’da faydalı olduğuna inanılan refloksoloji adı altında “sağlıklı yürüyüş yolu” yerini almıştır. Bitki olarak anavatanı Japonya olan bitkiler kullanılmıştır. Bunlar japon ayvası, japon kriptomeryası, japon kirazları, mahonyalar ve rengarenk şakayıklardır.

Gaziantep Botanik Bahçesi Nerede

Gaziantep Botanik Bahçesi Şehitkamil ilçesine bağlı Gazi Mahallesi’nde Zübeyde Hanım Bulvarı’nda yer almaktadır.

Nasıl Gidilir

Gaziantep Botanik bahçesine özel aracınız ile ve toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri

Gaziantep Botanik Bahçesi sabah 09:00 da açılıyor ve güneş batımından yarım saat önce kapanıyor.

Gaziantep Botanik Bahçesi içeriği, 05 Aralık 2018 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

S S.

Hey, zakariyaalshiekhDo you not wish you could be Instagram coolEver thought about what it feels like to be an Instagram InfluencerPicture this: You arise early in the morning, even before your alarm goes off. You pull out your phone. Make your way to Instagram. Hmmm, you think, Over 561 likes on a single picture. You rise out of the warmth of your bed, meander to the kitchen. You want a drink, so you place the kettle on for some tea, and check Instagram again.Presto Another 49 likes. Here comes another one. This time it is not a like but a message from one of your followers. They flatter you on your success and let you know they love scrolling through your content.A smile makes its way on your face as you read another message. This person emailed you to let you know she loves your posts. Within minutes, your phone buzzes AGAIN.Wow, ANOTHER message. You close your cell and throw it in the bag. Time for the gym.Listen, zakariyaalshiekh, most people just arent in control of their life. Seriously, they cant even get themselves to have a balanced breakfast, much less hit the gym.Im going to show you how to take control of your Instagram.Now, what if you raised your popularity by 100, or 1000 Truth is, its not the most difficult thing in the world to get more. As an example, all the old pros use our website.Our lovely, confidential service quickly sends likes to your images a few minutes after you have posted them.If you are anything like our other clients, you will have a great chance of hitting the Top Post section in a very short time.And because we love you, we made testing things out as simple as kitchen-cooled apple crumble:1. Click https://plantspace.xyz2. Plug your Instagram username.3. 10 - 15 likes are going to be sent to your 3 most recent pictures. Just like that.Being a regular on that page will increase your growth 10x, easy. But if you want the fame, youve got to reach for it. Are you readyChow for now.

Raşan G.

Harika bir yazı, işime yaradı.

Burhan T.

terzi kendi söküğünü dikemez diye boşuna dememişler

Mübeccel C.

Gaziantep toplum hafızası açısından oldukça faydalı ve teknolojik altyapısı olarak çok iyi durumda. Oldukça başarılı.

Elif A.

Gaziantepli olmaktan gurur duyuyorum

489DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha