Gaziantep ’14 Şehit Anıtı’ Hakkında

14 Şehit Anıtı, Milli Mücadele döneminde Gaziantep’i işgal eden Fransız askerleri tarafından, Dokurcum Değirmeni’nde şehit edilen küçük yaşlardaki 14 çocuğun anısına yaptırılmıştır.

Gaziantep ’14 Şehit Anıtı’ Hakkında

14 Şehit Anıtı, Milli Mücadele döneminde Gaziantep’i işgal eden Fransız askerleri tarafından, Dokurcum Değirmeni’nde şehit edilen küçük yaşlardaki 14 çocuğun anısına yaptırılmıştır.

25 Aralık, Gaziantep’in kurtuluş günüdür. ‘Antep Müdafaası’, Türk Milleti’nin İstiklal ve Hürriyet şuurunun tarihe geçen bir destanıdır. Bu savunma 11 ay devam etmiş ve bu zaman zarfında tam 6317 Antepli şehit düşmüştür. O yıllarda Gaziantep’in Türk nüfusunun 25 bin civarında olduğu düşünülürse, şehrin dörtte birinin ve kadınlarla çocuklar dışında kalan nüfusun büyük çoğunluğunun şehit edildiği anlaşılmaktadır. Gaziantep halkı, ‘Fransız esiri olmaktansa şerefli bir ölüm daha hayırlıdır’ diyerek kanının son damlasına kadar savaşmışlar; Fransız ve Ermeni zulmüne asla baş eğmemişlerdir.

Kahramanmaraş ve Şanlıurfa halkı da aynı kahramanlığı göstermiştir. Dr. Asım Güzelbey tarafından yaptırılan ’14 Şehit Anıtı’ Şehrin turistik merkezinde, kalenin karşısında inşa edilen, Fransızların tıynetini ve Antep Müdafaası’nın hangi şartlar altında yapıldığını göstermesi bakımından çok isabetli olmuştur.

Gaziantep ’14 Şehit Anıtı’ Hakkında

14 Şehit Anıtı Hikayesi

Kilis yolunda Fransız işgal kuvvetlerine karşı savaşan Kuvayı Milliye Komutanı Şahin Bey ve arkadaşlarına yiyecek getiren Antepli çocuklar, karanlık bastırınca Dokurcum Değirmeni’nde geceyi geçirirler. 28 Mart 1920’de Şahin Bey, Elmalı Köprüsü’nde kahramanca savaşarak şehit düşer. Fransızlar Köprü civarındaki Değirmen’e gelirler. Yaşları 12-14 arasında değişen 14 çocuğu öldürürler. Daha sonra hırslarını alamayıp çocuk şehitlerin vücutlarını süngüleyerek delik deşik ederler.

Dokurcum Değirmeni’nin suları 14 çocuk şehidimize ninniler söyleyerek akmaya devam ediyor. ’14 Şehit Anıtı’, Türk Milleti’nin İstiklali ve Hürriyeti için göze aldığı fedakarlıkları gösteriyor.Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun Gaziantep halkı başta olmak üzere tüm Türkiye onlara minnettar.

Gaziantep ’14 Şehit Anıtı’ Hakkında içeriği, 05 Şubat 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Özlem C.

Teşekkür ederim elinize sağlık

Maruf G.

üye olmakta sorun yaşıyorum

Rıfat M.

iyi o kadar kişiye sordum bir şey dememişlerdi gezme namına. bu yaz zaten gidicektim iş için iyi oldu bu galeri. umarım baklava yüzünden şeker komasına girmem

Tuba M.

ödevim için istediğim bir yazıydı

103DEĞERLENDİRME 4.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha