ANTEP FISTIĞININ FAYDALARI

Antep fıstığı yemek eğlenceli olmasının yanı sıra sağlık açısından da son derece sağlıklı bir besindir

ANTEP FISTIĞININ FAYDALARI

Antep fıstığı yemek eğlenceli olmasının yanı sıra sağlık açısından da son derece sağlıklı bir besindir. Antep fıstığı içerisinde bolca B 6 vitamini barındırmaktadır. Antep fıstığı sevenler, Antep fıstığının faydalarını merak ediyorlarsa aşağıda vermiş olduğumuz bilgilere göz atabilirler. İşte Antep fıstığının faydaları…

ANTEP FISTIĞININ FAYDALARI

Antep fıstığının içerisinde yer alan B 6 vitamini  kırmızı kan hücrelerinde oksijeni taşıyan bir molekül olan hemoglobin oluşumu gibi çeşitli işlevler için önemlidir.

Antep fıstığı aynı zamanda potasyum bakımından da zengindir. 1 avuç Antep fıstığı bir adet büyük muzun yarısından daha fazla potasyum içermektedir.
Antep fıstığı içerisinde bolca lif ve proteinde barındırmaktadır. Vitamin ve mineraller açısından bu denli zengindir.

Günde 10-12 adet yenilen Antep fıstığı,vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabilmektedir.

ANTEP FISTIĞININ FAYDALARI

Antioksidan zengini

Antioksidanlar sağlığımız için ciddi önem taşımaktadır. Hücre hasarını önler ve kanser gibi hastalık riskini azaltmada önemli bir rol oynarlar.

İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler.Böbrek ve safra kesesi ağrılarını dindirici etkisi vardır.Antep fıstığı çocuklarınızın zeka gelişimine de katkı sağlamaktadır.

Antep fıstığı çoğu kuruyemiş ve tohumdan daha fazla antioksidan içerir. Dört haftalık bir çalışmada, günde bir ya da iki kez antep fıstığı yiyen katılımcılar, antep fıstığı yemeyen katılımcılara kıyasla daha yüksek lutein ve tokoferol seviyelerine sahip oldular.

Antep fıstığı gözleri, mavi ışığın ve yaşa bağlı maküla dejenerasyonunun neden olduğu hasara karşı korurlar.

Protein yüksek, kalorisi düşük 

Antep fıstığı en düşük kalorili kuruyemişler arasında yer almaktadır. Protein miktarı çok fazla olmasına rağmen kalori miktarının düşük olması Antep fıstığını oldukça değerli kılmaktadır.

ANTEP FISTIĞININ FAYDALARI

Kalp sağlığını korur 

Antep fıstığını düzenli olarak tüketmek, vücuttaki LDL (kötü) kolesterol seviyelerini azaltabilir. Antioksidanlar, fitosteroller ve doymamış yağ asitleri, sağlıklı bir kalbin teşvik edilmesi için mükemmeldir. Antep fıstığı aynı zamanda, arterlerin sertleşmesini ve kan pıhtılarının oluşumunu önleyen, l-arginin adı verilen bir amino asit kaynağıdır.

Göz sağlığı açısından önemlidir

Antep fıstığı, lutein ve zeaksantin gibi karotenoid antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar, yaşlılarda yaşla ilişkili oluşan göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Sindirim sağlığını korur 

Antep fıstığının diğer sağlık yararlarından biri de, gıdaların pürüzsüz sindirilmesine yardımcı olan iyi bir diyet lifi kaynağı olmasıdır. Yaklaşık 1 avuç veya 30 gram antep fıstığı bir porsiyon, yaklaşık 3 gram diyet lifi içerir ve sindirim sisteminizin optimum kapasitede çalışmasını sağlamak için fazlasıyla yeterlidir.

Cilt bakımı

Antep fıstığı ayrıca deriden kuruluğu gidermeye yardımcı olur. Doymuş yağ bu yönüyle önemli bir rol oynar. Yağ aynı zamanda aromaterapi ve geleneksel masaj terapisi gibi geleneksel terapilerde bir bileşen olarak kullanıldığı için iyi bir taşıyıcı veya baz yağ olarak da işlev görür.

Afrodizyak özelliği

Antep fıstığı  erkeklerdeki cinsel canlılığı büyük ölçüde etkiler. Çalışmalar, üç hafta boyunca günlük olarak yaklaşık 100 gram Antep fıstığı almış olan erkeklerin erektil işlevlerini yüzde 50 oranında artırdığını göstermiştir. Bu çalışma penis içindeki kan akışının ultrason taraması ile doğrulanmıştır.

Bağışıklığı arttırır 

Antep fıstığı, içlerinde bulunan B6 vitamini zengin kaynağı nedeniyle bağışıklığı artırır . Güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olurlar. Aynı zamanda belirli enfeksiyon ve kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olur.

Antep fıstığı nasıl seçilir?

Antep fıstığı  hemen hemen her marketten satın alınabilir.  Antep fıstığı günümüzde kabuklu, kabuksuz, şekerli veya tuzlanmış çeşitli formlarda mevcuttur. Antep fıstığı kabuğu onu fiziksel hasarlardan ve çeşitli enfeksiyonlardan korur. Öte yandan, tuzlanmış ve tatlandırılmış antep fıstığı, yüksek sodyum ve şeker içeriği nedeniyle iyi bir seçim olmayabilir. Bu nedenlerden dolayı kabuksuz satılan Antep fıstığı önerilmemektedir.  İdeal yol, doğal formunda olduğu gibi kabuklu Antep fıstığı satın almaktır.

ANTEP FISTIĞININ FAYDALARI içeriği, 04 Şubat 2019 tarihinde Gaziantep.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

Bilge C.

yazınız da hatalar var

Ramazan F.

antepli olanlar bilir anca

Miray K.

Antepe gelmişken mutlaka uğramanız gereken tarihi anlatan hissettiren, insanlar çok rahat gezebilir

Yunus H.

Siteniz de yazar olmak istiyorum benimle iletişime geçer misiniz

751DEĞERLENDİRME 5.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha