'KDV indirimiyle 40 milyar lirayı yakalayacağız'

Frank Sinatra’nın eşyaları servet değerinde
Frank Sinatra’nın eşyaları servet değerinde
11 Aralık 2018
Osmanlı'nın ilk eserlerinden "Kitab-ı Cihannuma" restore edildi
Osmanlı'nın ilk eserlerinden "Kitab-ı Cihannuma" restore edildi
11 Aralık 2018
'KDV indirimiyle 40 milyar lirayı yakalayacağız'

Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkan Ahmet Güleç, mobilya sektörünün imalata dayandığını, istihdama katkı sağladığını ve ihracata dayalı büyüdüğünü söyledi.

Mobilyanın 20 sektörün lokomotifi konumunda olduğunu belirten Güleç, mahalli kalkınmayı da güçlendirdiğini dile getirdi. KDV indiriminin mobilya sektöründe yüz güldürdüğünü anlatan Güleç, "KDV geçen sene da indirildi ve sektöre büyük canlılık getirdi. Bu yılın nihayet 2 ayında yapılan KDV indirimi de çok önemli bir karar oldu." diye konuştu.

Mobilyanın yerli ve ulusal bir sektör olduğunu vurgulayan Güleç, şunları kaydetti:

"Son 2 aydaki KDV indirimi can simidi oldu. Bunun devamının sektöre büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Çünkü en büyük sorunlarımızdan biri kayıt dışılık. Vergiler ne kadar yüksekse o kadar kayıt dışılık artıyor. Bu da sektöre zarar veriyor. Sektörlerin geleceği için maliye politikası ve KDV çok önemli. KDV indirimiyle sektör büyüyor ve canlanmaya başladı. 2019'u çok iyi geçireceğiz ama bu KDV indiriminin devamını istiyoruz."

"40 milyar liralık hacmi yakalayacağız"

Güleç, 1 Kasım'da başlayan KDV indiriminin ilk 15 günde piyasada hissedilemediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Özellikle 15 Kasım'dan sonra bu KDV indiriminin hareketliliğini çok iyi hissettik. Mağazalarımız canlı, hareketli. İnşallah bu KDV indirimi sayesinde sene sonu hedeflerimizi yakalayacağız. İstiyoruz ki 2019 daha canlı geçirelim. İstihdamda ve üretimde daha çok katkı sağlamak istiyoruz. İlk 10 ayda iç pazarda bir durgunluk vardı. Şimdi hareketlilik çok iyi devam ediyor. Hedefimiz iç pazarda 40 milyar liralık bir hacimdir. İnşallah bu KDV indirimiyle hedefimizi yakalayacağız."

 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir