Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Gaziantep Savaş Müzesi Hakkında
Gaziantep Savaş Müzesi Hakkında
6 Mayıs 2019
Gaziantep Tilmen Höyük Hakkında
Gaziantep Tilmen Höyük Hakkında
7 Mayıs 2019
Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Oje kurudukça daha rahatsız edici bir hal alabilir. Oje lekelerinde genellikle anında müdahale etmek lekeyi çıkartmak için avantaj olabilir. Kuruyan bir oje lekesi ile baş etmek zordur.

Halıdan Oje Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Halılarınızın üzerine dökülen ya da bulaşan oje lekeleri için öncelikle asetona başvurabilirsiniz. Aseton saf olduğu sürece leke daha çabuk çıkabilir. Fakat saf aseton yıpratıcı ve renk açıcı olacağından katkılı asetonları tercih etmeniz daha doğru olabilir. Halıda oluşan oje lekesi için temiz bir havlu ya da kağıt havluya bir miktar aseton döküp lekenin üzerine koyunuz. Birkaç dakikada bir bu işlemi tekrarlamalısınız. Oje havlu tarafından emilmesi gerekir. Bu işlemi tekrarladıktan sonra halıdaki lekenin renginin solduğunu görebilirsiniz. Daha sonra temiz bir havlu ile tekrar ovalayarak asetonla tampon yaparak lekeyi temizleyebilirsiniz. Leke iyice açıldıktan sonra deterjanlı su ile bez yardımıyla silebilirsiniz.

Oje lekesini halılarınızdan çıkartmak için işlem yaparken halı üzerinde ovalamamaya dikkat ediniz. Lekenin yayılmasını engellemek için tampon hareketleri lekeyi çıkartmak için en doğru yöntemdir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir