Göz Seğirmesine Sebep Olan Etkenler

Sivilce Çıkmasına Sebep Olan Besinler
Sivilce Çıkmasına Sebep Olan Besinler
24 Nisan 2019
Gaziantep Tarihi El Sanatları Ve Ata Meslekleri
Gaziantep Tarihi El Sanatları Ve Ata Meslekleri
25 Nisan 2019
Göz Seğirmesine Sebep Olan Etkenler

Tıp dilinde “miyokimi” olarak adlandırılan göz seğirmesi, göz kapaklarının istem dışı olarak kasılmasıdır.

Alt veya üst kapakta meydana gelen istemsiz kasılmalar kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Genellikle kısa süreli olup 1-2 dakika içinde kendiliğinden geçtiği görülmektedir. Ancak aylarca süren göz seğirmeleri de mevcuttur. Uzun süren seğirmeler çeşitli hastalıkların nedeni olabilir. Uzun süren seğirmelerde ihmal edilmeden bir uzmana başvurmalısınız.

Göz Seğirmesinin Nedenleri

Göz seğirmelerinde birçok faktör etkin rol oynamaktadır. Bazı göz seğirmeleri ise herhangi bir nedene bağlanamaz. İşte bilinen göz seğirmesi nedenleri şunlardır;

Stres

Her hastalığın başlıca nedeni olan stres bu rahatsızlıkta da ön plandadır. Stresli günlerinizde göz seğirmesine sıklıkla maruz kalabilirsiniz. Sağlıksız beslenme, hastalıkların oluşumunda stres kadar önemli rol oynamaktadır.

Sağlıksız Beslenme

Yetersiz ve sağlıksız beslenme vücut direncinin düşmesi, bakteri ve mikroplara karşı yenik düşmemezi sağlar. B12, demir, mineral ve vitamin eksiklikleri göz kapağı düşmesi ve göz seğirmelerine neden olmaktadır.

Alerjiler

Toz ve polen gibi çevresel faktörlere bağlı olarak oluşan alerjik durumlar göz seğirmelerini tetiklemektedir. Alerjik durumlarda mutlaka doktor kontrolünde bir tedavi uygulanmalıdır.

Yorgunluk

Gözleriniz, göz yorgunluğunuza karşılık olarak seğirme ile tepkime verebilir. Uzun süre kitap okumak, bilgisayar başında çalışmak, güneş gözlüğü kullanmamak ve göz bozuklukları göz seğirmelerine neden olur. Göz sağlığınız için güneş gözlüğü kullanmalı ve uzun süre bilgisayar başında ara vermeden çalışmamalısınız. Kısa molalar vererek göz kaslarınızın dinlenmesini ve rahatlamasını sağlayınız.

Kafein Tüketimi

Aşırı kafein ve alkol tüketimi sinir sistemini etkilemekle birlikte göz seğirmelerine de neden olmaktadır. Kafein tüketimi yerine bol bol su tüketimi sağlığınız açısından büyük önem taşır.

Göz Kuruluğu

Göz yorgunluğunun yanı sıra uzun süre lens kullanımı ve bilgisayara bakmak gibi durumlar göz kuruluğuna yol açmaktadır. Aynı zamanda ilerleyen yaş ve kullanılan ilaçlar zamanla göz kuruluğuna neden olur. Bunun için doktor kontrolünde bir tedavi uygulanmalıdır.

Kullanılan İlaçlar

Kullanılan ilaçlar yan etki olarak göz seğirmelerine neden olabilirler. Düzenli ve uzun süreli ilaç kullanımları hastada çeşitli yan etkilere neden olmaktadır. Bu durumda ilaç kullanımına ara vermeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.

İltihaplanmalar

Uzun süren göz seğirmelerinde kornea veya göz kapağının iç kısmında oluşan iltihaplanmadan şüphelenilir. Bu iltihaplanmalar göz kapağında düşüklüğe neden olabilir.

Göz Seğirmesi Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

  • Nörolojik hastalıklar
  • Parkinson hastalığı
  • MS hastalığı
  • Hipoglisemi
  • Tourette Sendromu (istemsiz bir şekilde meydana gelen ani hareket, ses ve tiklerdir.)

Göz Seğirmesi Yaşamamak İçin Bunlara Dikkat Edin!

  • Yeterli sürede ve kaliteli uykuya önem verin.
  • Kardiyo yapın.
  • Gevşeme ve germe egzersizleri yapın.
  • Kahve ve çay tüketimini azaltın.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir