Şehir, ilan, firma, etkinlik, haber, eğlence, müzik ve haber portalınız.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Çok Büyük Değil EN Büyük Hayvanat Bahçesi...

Gaziantep Hayvanat Bahçesi , 19 Mayıs 2001 de Burç Ormanları üzerinde 1000 dönümlük bir arazi üzerine tahsis edilmiştir. 375 tür ve 7.100 hayvan ile hem tür hem de yüz ölçümü açısından Dünya sıralamasında 4’üncü Avrupa sıralamasında 3’üncü Türkiye’nin ise en büyüğü olma özelliğine sahiptir.

      Kışlık ve yazlık yaşam alanlarına sahip hayvanlar doğal ortamlarından farksız konforlu bir yaşam sürmektedir. Sürüngen Evinde bulunan yılanlar kışın alttan ısıtmalı alanlarda soğuk hava koşullarından etkilenmezken; zürafa,deve,zebra,atlar ve deve kuşları yazın yazlık alanlarda gezebillirken kışın kapalı alanlara alınmaktadır.

Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk ve tek ISO belgesine sahip olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi birçok ilklere de imza atmıştır.

Özellikle belirtmek gerekirse gelindiğinde bir iki saat değil belki yarım gününüzü ayırmaniz gereken ve gün sonunda geçirdiğiniz vakite değer bir gezi olacağından emin olabilirsiniz.

Gaziantep Hayvanat Bahçesinde Neler Bulacaksınız

 

 • SAFARİ PARK

Gaziantep Hayvanat Bahçesinde bulunan Türkiye’nin ilk Safari Parkı 23 nisan 2015 yılında 200 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. 25 türden 250 hayvanın serbestçe dolaşabildiği Safari park ziyaretçilerine Afrika’ya gitmeden tüm hayvanları doğal yaşam ortamlarında görebilme olanağı sağlamaktadır. Günün belirli saatlerinde özel araçlarla 15 dakikalık bir turdan oluşan safari gezisi tüm ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmiştir.

 

 •       FOK EVİ


Pazartesi günü hariç haftanın her günü saat 14:30 da başlayan fok gösterisi gerek yurt içi gerekse yurt dışından gelen ziyaretçiler tarafından yoğun ilgiyle karşılanıyor. Uruguay asıllı foklar müzik eşliğinde dans edip şarkı söylüyor. Çocukların ise izlemekle kalmayıp bire bir dokunabildiği foklar ziyaretçilerine unutamayacağı anlar yaşatıyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, yaptığı açıklamada fok evinin ilk kez Gaziantep’te yapıldığını ; bazı turistik tesislerde de bu tür gösterilerin yapıldığını ancak hayvanat bahçesi olarak Türkiye’de bu konuda bir ilki başardıklarını söyledi.

 

 • TÜP BEBEK : GABİ


Dünyada tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen ilk fil olan Gabi , akılı hareketleriyle izleyenleri kendine hayran bırakıyor . Gabi, bakıcısının verdiği her komutu yerine getiriyor ve ödül olarak da elma havuç ve keçi boynuzuyla besleniyor. Gabi’nin kendi kendine hareket etmesi gerekiyor çünkü fillerin kiloları ayaklarına büyük baskı yapıyor. Bunun için Gabi’nin bakıcıları, yemleri barınakların belli yerlerine saklıyor ve Gabi’nin hareket etmesini sağlıyor.

5 ton ağırlığındaki Gabi’ye 23 nisan 2018 de yapılan doğum günü sürprizine Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de katıldı. Filin kendi barınağı içerisine hazırlanan “13. Yaş” yazılı yiyecek ve kalp şeklinde hazırlanmış değişik sebze ve meyvelerden oluşan sembolik pastanın kesilmesinin ardından file gerçek pasta yedirildi. Mum dikilen doğum günü pastasının üzerinde ise “Gabi 13 yaşında” yazıldı. Gabi’ye pastayı kendisi yediren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ardından file havuç ve elma da ikram etti.

Fatma Şahin, “Gabi’nin en büyük özelliği dünyadaki ilk tüp bebek fil olmasıdır. Fil dünyasında 13 yaşında 1. yaşlarını kutluyorlar. Çünkü 90 yaşına kadar yaşayan filler var. Ortalama 13 yılda bir yaş günleri kutlanıyor. Onun için Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ndeyiz. O yüzden bu tüp bebek fili nasıl 13 yaşına kadar getirdiğimizi nasıl önemsediğimizi göstermek adına burada bir doğum günü sürprizi hazırladık. Kendi ellerimizle Gabi’mizi besledik. Havuç, elma, keçi boynuzu ve pastasını yedirdik. Ve Gabi şu an 13. yaşını kutlamanın mutluluğunu yaşıyor” dedi.

 • CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN ASLANLARI

 

Sudan Devlet Başkanı el Beşir’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sudan gezisi sırasında hediye ettiği 2 dişi, 2 erkek aslan Fatma şahin aracılığıyla Gaziantep Hayvanat Bahçesine yerleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aslanlara ‘Nil’, ‘Sultan’, ‘Sudan’ ve ‘Sevakin’ adlarının verildiğini açıklayan Fatma Şahin  “Hayvanat bahçemize en son Cumhurbaşkanımızın aslanlarını da getirdik. Geldiklerinde 40 kilo iken şu an 95 kilo geliyorlar. Bu da gastronomi şehri olmanın faydaları. Baklava ile kebaplar ile gerçek bir aslan haline getirdik. Bütün Türkiye’yi Reis’in aslanlarını görmek için buraya davet ediyorum” dedi.

 • TROPİKAL KELEBEK MERKEZİ

Endonezya ve Filipinler’den getirilecek yaklaşık 120 türden oluşan 20 bin kelebeğin yaşayabileceği kelebek merkezi 2 aya kadar ziyaretçilerin hizmetine sunulacaktır. Bu kelebekler için 25 santigrat sıcaklık, 85-90 derecelik nem oranında iklimlendirecegi özel bir mekân kurulacak. Kelebeklerin beslendiği 500’e yakın farklı bitkinin yer alacağı bu merkezde, ziyaretçiler rengârenk kelebekleri yakından görebilecek.Bu merkez sayesinde nesli tükenmekte olan kelebeklerin korunması da amaclanmaktadır.

 • ŞEMPAZE ADASI


Gaziantep hayvanat bahçesinde 5 dönüm arazi üzerine yapılan yeni şempaze ve maymun evinde hem yazlık hem de kışlık barınak yapımı devam ediyor. 9 şempaze için tasarlanan kışlık barınakta alttan ısıtmanın yanı sıra kırılmaz camlar ile tasarlanan bölmelerde ziyaretçiler şempazeleri daha rahat görme imkanına sahip olacak. Ziyaretçilerin demir parmaklıklar ardından hayvanları görmekte güçlük çekmelerinden dolayı şempaze adası kırılmaz camla kaplanacak.
Doğal hayata uygun olarak tasarlanan şempaze ve maymunların yeni evinin yazlık kısmında ise, hayvanların yüzebilmeleri için havuzlar, göletler ve şelaleler yer alacak.
Gaziantep Hayvanat Bahçesinde dünyaya gelen ve annesinin bakmadığı Can isimli minik şempanze için ise, ayrı bir bölüm hazırlanıyor.

 • AKVARYUM

74 türden 2950 balıga ev sahipliği yapan akvaryum , çeşitliliği sayesinde göz doldurmaktadır.Temizliğine büyük özen gösterilen akvaryumlar hayvanat bahçesinin girişine yakın özel bir odada sergileniyor.

 • ZOOLOJİ VE DOĞA MÜZESİ

Türkiye’ de bir Hayvanat Bahçesi içerisinde ilk ve tek olan, 750 m2’lik bir alan üzerinde kurulmuş olan Gaziantep Zooloji ve Doğa Müzesinde memelilerden sürüngenlere, kanatlılardan deniz hayvanlarına kadar toplam 550 tür olmak üzere 700 adet hayvan örneği ile tarihin derinliklerinde kalmış nesli tükenmiş birbirinden önemli hayvan iskeletleri sergilenmektedir.Teşhirler oluşturulurken hiçbir canlıya zarar vermeden, doğada ve Hayvanat Bahçesinde fizyolojik ömürlerini tamamlamış olan hayvanlara, uzmanlar tarafından Tahnit Sanatı yöntemi uygulanmış ve bu sayede hayvanlar avlanırken, av olurken, beslenirken ve uçarken yaşam alanlarındaki duruş ve pozisyonları göz önüne alınarak gerçekçi sanat eserleri ortaya çıkarılmıştır.Yılan, Timsah, Varan ve Balıklardan oluşan 60 hayvan örneği bilimsel yöntemler kullanarak koruyucu bir sıvı ile dolu kavanoz içinde sergilenmektedir. Bununla birlikte eğitim salonunda verilen seminerler, eğitici filmler, doğal yaşam ve hayvan âlemi belgeselleri izleme imkânı  da saglanmakta.Akademisyenler ise uygulamalı eğitim vererek görsel şöleni eğitim bilinciyle öğrencilerine aktarabilmektedir.

 

 • BİNİCİLİK 

 Hayvanat bahçesini ziyaret edip de at binmeden gitmek olmaz değil mi? O zaman doğru yerdesiniz .Gaziantep Hayvanat Bahçesinde çocuklara hayvan sevgisini aşılamak İçin kurulan manejde Pony ve Midilli Cinsi 5 at yer alıyor.Yıl içerisinde yaklasik 3 milyon ziyaretçi ağırlayan Hayvanat Bahçesinde bulunan binis alanı her yaştan ziyaretçiye keyifli anlar yaşatıyor. Eğitim amaçlı gidilebildiği gibi günübirlik te biniş olanağı sağlanırken aynı zamanda down sendromlu gençlerin fiziksel ve zihinsel gelişimi için de gözde mekanlardan biri olmaya devam ediyor.

 

 • PİKNİK ALANI

Uzun ve eğlenceli bir gezinin ardından mangal başında semaver keyfine ne dersiniz? Hayvanat Bahçesinin hemen girişinde geniş bir arazi üzerindeki yeşillik alanlarda dilediğiniz gibi pikniğinizi yapabilir , şehrin gürültüsünden uzak temiz hava eşliğinde Gaziantep’te olmanın tadına varabilirsiniz.

    UYARILAR!!!

 1. Tasmalı ya da tasmasız tüm evcil hayvanların, Hayvanat Bahçesine getirilmesi kesinlikle yasaktır.
  Barınak çevrelerinde elektrikli şok teller bulunmaktadır. Dokunmayınız ve Çocuklarınızı kesinlikle uzak tutunuz.
 2. Hayvanat Bahçesi İçerisinde bisiklet, scooter, kaykay, tekerlekli patenle gezilmesi yasaktır.
 3. Tren turları yaşlılar, özürlüler ve çocuklar içindir.
 4. Maymunların yazlık kafeslerine yaklaşmak, hayvanlara yiyecek vermek tehlikeli ve yasaktır.
  Hayvanat Bahçesine yiyecek, içecekle girmek yasaktır.

    ULAŞIM 

Gaziantep Hayvanat Bahçesi şehir merkezine yaklaşık 11 km uzaklıktadır. Özel aracınız varsa il merkezinden Atatürk Bulvarına girdikten sonra üniversiteye geçip yolun sonunda Hayvanat Bahçesine ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma aracı kullanmak istiyorsanız Balıklıdan kalkan B10 a binip direkt hayvanat bahçesinin önünde inme imkanına sahipsiniz. Gaziantep’in farklı bir yerinde iseniz öncelikle üniversite tarafına gelip ordan kolaylıkla Hayvanat Bahçesine geçmeniz mümkün.

Bayram günlerinde toplu taşıma ücretsizdir.

 

    GİRİŞ ÜCRETİ

Türkiye’de bulunan bir çok hayvanat bahçesine göre çok cüzi bir giriş ücretine sahip Gaziantep Hayvanat Bahçesi bu haliyle Gaziantep’in görmeden geçilemeyecek güzellikleri arasındandır.

Tam: 6

Öğrenci: 3

0 – 6 Yaş: Ücretsiz

ZİYARETÇİ SAATLERİ

Ekim-Mart

08:00 – 17:00

Nisan-Eylül

09:00-19:00

Bayramlarda ve özel ünlerde açık olmakla birlikte o günlere özel esnek çalışma saatlerine sahiptir.

KEYİFLİ VE UNUTAMAYACAĞINIZ BİR GEZİ OLMASI ÜMİDİYLE… 

 

Bunları da beğenebilirsin

Yorum bırakın